Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kada sam dolazio iz Njemačke baš sam pratio stanje, kukuruzi u Hrvatskoj su katastrofalno loši od Zagreba pa na ovamo dok su od Zagreba prema Sloveniji kukuruzi odlični a one u samoj Sloveniji, Austriji i Njemačkoj da i ne spominjem...

U mom kraju situacija sa kukuruzima je jako šarolika i pokazala je koliko rod zavisi od agrotehnike - kukuruzi u brdu su generalno bolji od onih u ravnici zbog dosta težeg zemljišta koje sporije otpušta vlagu ali ima i izuzetaka, posebno gdje je slabo orano. Parcela jedva 40-50m od moje (koja je sa 0.5ha dala 8 koševa) a koju je sijao susjed dala je samo 2 koša sa 0.7ha i to krajnje lošeg kukuruza. Kukuruzi uz rijeku su fantastični i štete od suše su minimalne ali to važi samo za polja uz samu rijeku - dalje od nje nije pomogla ni najbolja agrotehnika i štete su preko 70-80%, zemljište je lagano, pjeskovito i kukuruz je jednostano umro još prije mjesec dana. Ovaj kraj je inače specifičan sa sastavom zemljišta, na samo stotinjak metara može da se naidje na gotovo čisti pijesak (ovdje to zovemo "prahulja"),glinovite zemljište koje je gotovo nemoguće za obradu, nekakvu crnu zemlju koja je teža za oranje od gline ali se pretvori u brašno kada ga mraz obradi, tu je i nekakva crvena zemlja koja je totalno nepolodna (srećom nemam takve!!) i naravno nekava "prosječna" zemlja koje ima najviše ali sa "ostrvima" gline, pijeska, te crne teške zemlje i ko zna čega sve.
 
i kod mene je bilo popadalog na zemlji as 72, ne mnogo , brao sam ga 14 i 15 sept.na 27 do 28 vlage . zadovoljan sam sa prinosom ...pisao sam o tome. aj zdravo.
 
Pa da podnesem izveštaj o prinosu kukuruza za 2012g. ako nekog interesuje.Sorte zp555 (95ari),600 (3kj),606 (14,8kj), ns6030 (14kj), 7020(7kj) ukupno40,5kj.Prinos na 4,5 kj ovršenog kukuruza (najlošiji) JUS 11260kg, a obrano 36kj i nabrano 26 zmajevki , 6 petotonki, 5 trotonki i 7 špeditera(2 tone), vlaga pri berbi oko 20% što je rezutiralo oko 6 tona zrna sa patosa i ispod levatora (strašno). Agrotehnika, predusev soja i 9 kj pšenica, duboko oranje sjeseni na 25-27cm sa unošenjem osnovnog đubreta 5-24-16 200kg po kj pod brazdu (zaorano), jesenas 32 kj podrljano posle zimske brazde a ostalo sproleći, sproleći bačeno 150 kg uree po kj i zadrljano a pred setvu jedan prohod setvospremačom, setva 8,9,10 aprila na razmak zrna 24,5 cm na dubinu 5-6 cm, prskanje od korova u fazi 5 listova sa kambiom 1,1l po kj i 0,5 l talisman (nikogan), međuredna kultivacija (špartanje) u jednom prohodu kad je kukuruz imao 7-8 listova (čisti) nisam stigao drugi put zbog brzog porasta. Berba obavljena između 10-22 septembra. Toliko od mene za ovu godinu što se tiče kukuruza.Još dva dana privatno i berba gotova.
 
Danas završeno branje kukuruza sa dve njive.

Prva njiva je moja u trajnom posedu, ranijih godina rađeno domaćinski,
hibridi NS 6010, 6030 i 640:
Površina 2,5 jutra(lanca)
prinos dve i po "Kikinđanke"(nosivosti 3,5t)
Agrotehnika:
predusev pšenica
sa ljuštenjem strnjike plitko zaorana sva slama(prethodno rasturena).
U jesen rasturen stajnjak, pa iste noći zaorano.
U proleće drljanje pa UREA po preporuci dobijenoj prilikom kontrole plodnosti, nakon toga plitko setvospremiranje(da inkorporira UREA, a da ne vadi ćufte).
Posejano na pravoslavni Veliki četvrtak(jel to beše 12. april ili tako nekako?) i istog dana popodne pokislo.
U fazi nicanja oprskano Callisto + Biofor. U fazi osam listova još jedno prskanje Equip + Soluveg(sa povišenim fosforom neka formulacija) i jednom ošpartano.
Moram da napomenem i to da su tu njivu naftaši izgazili tokom avgusta i septembra i uzduž u koso(400m) i dva traga popreko, takođe u koso, od kojih su jedan utabale one bele grdosije. Tako da je deo prinosa otpao na to.

Druga njiva koju sam preuzeo sa već zasnovanim usevom kukuruza u lošem stanju radi seče tulaja za stoku. Resto(što nisam stigao da isečem) sam "istarupao" beračem samo radi oslobađanja zemlje za setvu pšenice.
hibrid - ???
površina 1,5 lanac(veliki lanac) odnosno 1,8 jutari(lanaca)
prinos: Jedan nepun koš dvorednog berača.
agrotehnika - ???
 
Poslednja izmena:
Krlemrle, imao si jednu prikolicu klipova po jutru ili ?

Tako je.
Čuo sam da su ljudi imali i više, ali ja mislim da je i ovo u redu. Komšija(dipl. agronom) je imao negde na mokrinskom putu tri i po prikolice na dva i po jutra, takođe NS 6010 i 6030.
Sa druge strane, jedan drugar kaže da je na velikoselskom putu, nedaleko od moje njive imao osam pletenih korpi na jedno jutro, koliko je toga dana obrao jednorednim beračem. Ne znam koji je hibrid u pitanju - nezgodno mi je bilo da zapitkujem kad je čovek razočaran.
 
Kod nas u ataru je prinos katastrofa.U jednom delu atara cujem ljudi rade po 40+ m zrna po jutru,a ostalo 0!Kod mene je prinos saren od 3000 kg/kj,do nepunih 200 kg.Ali uglavnom oko 1500 kila.Jedino sam primetio da u uovoj godini agrotehnika apsolutno nista ne znaci.Komsija do mene prolecno oranje,bez grama djubreta,njiva puna sirka vise nego kukuruza prinos 1100 kg/kj,a moj kukuruz jesenos baceno 120 kila po jutru mapa+200 kila po jutru uree,njiva cista bez travke.prinos jedva 1400kg.jos je nisam zavrsio ali tako cenim da ce biti.Protiv prirode se ne moze...Zaboravih da dodam,na svakoj njivi imam po minimalno 2 hibrida,a najvise 6 na jednon,razlicitih semenskih kuca i pribliznih fao grupa.
 
Izvinjavam se što juče nisam bio recizniji.Kiperke su od 3.5 tona ali imaju za 15 cm podignute stranice višlje nego što je fabriči.A što se tiče kvarljivosti takav je skoro svaki kukuruz u našem kraju (osim par hibrida Zemun Polja).Inače predusev mi je bio pšenica a pred oranje nije ništa bačeno (analiza zemlje je rekla da ne treba da se baci ništa ) i red setvu je bačeno 190 kg ureje (preporuka sa instituta ) prskano je pre nicanja i jednom zagrnuto
 
kad smo kod kiperki i kukuruza najbolje je uzeti metar u sake i izmeriti i izkubicirati prikolicu npr.jedna prikolica ljutemer sa duplim stranicama ima oko 5.5 kubika i to tezi oko 3 tone kukuruza u klipu,znam iz iskustva jer prodavao sam kukuruz u klipu i otprilike jedan kubik zapremnine hvata od 520 do 550 pa do 580kg kukurza tako da moze priblizno da se proceni bez merenja na vagi.
 
Prikolica Radionice za izradu i opravku kola Kikinda kiper 3,5t ili sandučarka 2,5 t imaju iste dimenzije sanduka, samo je kod sandučarke deklarisana manja nosivost zbog naletne kočnice.
Dakle, unutrašnje mere za obe su: 3,67 1,76 i 0,81 što zahvata 5,23 kubna metra.
 
Danas brao ns 6030 prinos oko2,7- 3 t po jutru mereno odokativno.
Iako je sejan 2-3 maj i ušao u oplodnju posle "pakla" ipak nije dao očekivani rod,tako da teza ko je kasno sejao dobro je prošao ne pijevodu.
Verovatno je bolje prošao nego ranije sejani ali ipak ima posledica.
Toliko kvarnog nisam video od kad se bavim poljoprivredom,jeza me uhvatila kada sam pakovao prikolice.
Mislim da je uticaj za tako nešto imao predusev isto je bio kukuruz pa sam bio prezadovoljan,nasolio MAP-a i uree i očekivao ponovo dobor rod.
Prvi put da sam sejao kukuruz u kukuruz i zadnji.Dijabrotike nije bilo(nema polegnutih).

Krlemrle moj paša kaže da je merio kikindu sa stranicam (dimenzije kao što si naveo) puna klipa i kada ga je okrunio bilo 2 tone zrna.

Željko mislim da je kubik klipa ispod 500 kg.
Imam ambar 11x2x4 m ili ti 88m3uzmi da slegne pola metra znači 11x2x3,5 nikad nije bilo preko 35 tona.
 
Ako imas vremena, daj malo podataka i misljenje od ovih ogleda. Koja je klasa i tip zemljista?
Unapred hvala.
Sta da kazem....kada je sve jako lose.Krenucu od pocetka setve...Agrotehnika je svugde bila ista.(napisao sam gore)Hibrid Korimbos sejan 6.4. na gruberisano zemljiste 3-4 klasa je dao najbolji prinos 33 m po jutru.Isti hibrid sejan 11 na jednoj njivi dao oko 25 m/kj.Treca klasa,a na drugoj zajedno sa agristerom dao oko 12 m/kj.Druga klasa.Na istoj njivi imam Dkc 5276,Kws kiti,as 54,lg 35.35,agrister i lg 34.75 sejani 28 aprila.Najbolji Dekalb nesto preko 20 m/kj,a ostali svi tu negde oko 20.najlosiji mi je bio Lg sva tri hibrida.(prosek 20m/kj)klasa 1-2.A 200 m vazdusno imam lg 34.75 i 35.35. prinos na 2 jutra ispod 400 kila zajedno!klasa druga,isti dan setve.imam jos da skidam As 62 (koji cu verovatno da tarupam)Lg 35.35 i Korimbos tu ocekujem prinos oko (300-500 kg po kj)klasa druga,stim sto je ova njiva pored mapa i uree dobila i stajnjak.Kisa je uradila svoje.
 
Krlemrle moj paša kaže da je merio kikindu sa stranicam (dimenzije kao što si naveo) puna klipa i kada ga je okrunio bilo 2 tone zrna.

Željko mislim da je kubik klipa ispod 500 kg.
Imam ambar 11x2x4 m ili ti 88m3uzmi da slegne pola metra znači 11x2x3,5 nikad nije bilo preko 35 tona.

Zavisi koliko vlage ima i od još nekih faktora(npr. debljina čokanja/kočanke, oblik klipa, oblik zrna...) Moj otac takođe tvrdi da kubik kukuruza u klipu mora imati oko 550 kilograma. Do tog podatka došao je dugogodišnjim iskustvom, a i komšija(još stariji) tvrdi isto.
Ne zaboravi da kod skladištenja u kotarci/ambaru imaš i gubitaka(glodari, rastur... šta ja znam) čak do 30%!
 
Preključe završeno branje sa 10,5 jutara,sorte NS 640 i 6030 sejane 27.04. na 26 cm ,zemlja I i II klase,prinos prepolovljen::lose::
Inače u čardak u koji je stajalo 4 jutra u normalnijim godinama sada stalo olako 7 kj i cenim da će biti oko 2400 do 2500 kg suvog zrna po jutru,kakva godina...bila, ne ponovila se...
 
Redovno kad je velika suša kukuruz bude kvaran . Dugo bude pod stresom a tada je potpuno otvoren za sve napade insekata (valjda je mekši pa ga više vole , šta li) i biljnih bolesti .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh