Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
A zetve iz godine u godinu sve promenjljivije,a sta cemo sa zetvom 2010-te ako se dobro secam kad smo cupali kombajne iz njiva zbog kisa jel i tad bila najveca vrucina ?
 
2010-te je mogao da se seje kukuruz kada hoces,svaki hibrid je imao solidan prinos,a ove godine pola kukuruza crvenilo opalilo,sve je ovo lutrija,nekada upali rana setva nekada kasnija,ne mozes biti tu pametan...
 
A zetve iz godine u godinu sve promenjljivije,a sta cemo sa zetvom 2010-te ako se dobro secam kad smo cupali kombajne iz njiva zbog kisa jel i tad bila najveca vrucina ?
koji ste vi bukvalisti... ajel smetala te godine kisa kukuruzu? jel si imao los rod? ja govorim o ekstremnim julskim vrucinama ne o kisevitim letima. ja bih rado da cupam kombajn iz njive a da imam 12 do 15 tona kukuruza po hektaru

- - - - - - - - - -

2010-te je mogao da se seje kukuruz kada hoces,svaki hibrid je imao solidan prinos,a ove godine pola kukuruza crvenilo opalilo,sve je ovo lutrija,nekada upali rana setva nekada kasnija,ne mozes biti tu pametan...
apsolutno se slazem sa tobom. te godine su imali kukuruza i oni koji kap vestaka nisu bacili...

- - - - - - - - - -

2010-te je mogao da se seje kukuruz kada hoces,svaki hibrid je imao solidan prinos,a ove godine pola kukuruza crvenilo opalilo,sve je ovo lutrija,nekada upali rana setva nekada kasnija,ne mozes biti tu pametan...
zato posejes nesto ranije a nesto kasnije pa ako je godina rodi sve a ako je ko ova imace bar nesto solidnog roda.
 
svi cemo se mi vratiti na 640 pre ili kasnije.
Nista od toga! Probaj da ga ovrses na njivi, pa ga odnesi u silos...U normalnoj godini (ne susnoj kao prosla) u oktobru ce imati 30% vlage, i ima da ti uzmu trecinu na susenje...
Ja sam 2010 imao poslednji put NS hibride, 6030 doduse, ali slicno je to kao i NS 640. Njiva od njive udaljene 100 metara, isti datum setve, ista agrotehnika, 6030 31% vlage, a Pioneer F02 17,5% vlage...
 
Vlado ako Vi mislite da ste nasli formulu kako raditi zemlju da svake godine dobro rodi prijavite se za Nobela.
Obicno stariji i iskusniji kazu da su svake godine pocetnici.
 
Nista od toga! Probaj da ga ovrses na njivi, pa ga odnesi u silos...U normalnoj godini (ne susnoj kao prosla) u oktobru ce imati 30% vlage, i ima da ti uzmu trecinu na susenje...
Ja sam 2010 imao poslednji put NS hibride, 6030 doduse, ali slicno je to kao i NS 640. Njiva od njive udaljene 100 metara, isti datum setve, ista agrotehnika, 6030 31% vlage, a Pioneer F02 17,5% vlage...
ja ga ne vrsem,berem ga u klipu i susim prirodno u kosevima... i ja ne kazem da vi treba da radite teko vec da cu ja raditi tako

- - - - - - - - - -

Vlado ako Vi mislite da ste nasli formulu kako raditi zemlju da svake godine dobro rodi prijavite se za Nobela.
Obicno stariji i iskusniji kazu da su svake godine pocetnici.
niti mislim niti kazem da sam nasao formulu vec kazem sta cu raditi sledece godine. nikome nisam davao savet vec izneo moje misljenje. zna se kako s eradi zemlja, to nismo izmislili ni ja ni ti
 
To je vec nesto drugo...Gore si napisao SVI CEMO... Pa ja, 'ajd da te demantujem, da ko god se okanuo NS 640, NIKAD se na njega nije vratio!

zavisi opet od podneblja i vremena setve... i ja sam jedne godine .mislim 2006-e odustao od njega jer sam cuo da je to prevazidjen hibrid pa sam te godine kupovao kukuruz za stoku jer sam obrao neku situ da te bog sacuva a ulozio cudo u njega...svako ima drugacija iskustva.
 
Bez uvrede ali dok je ovaca biće i šišanja iliti vune.
Stare ovce samo nove makaze :haha: svi cemo se mi vratiti na prepaprate ne bazi zive pa kad se trujemo nek se trujemo bar kako bog zapoveda.

- - - - - - - - - -

A zetve iz godine u godinu sve promenjljivije,a sta cemo sa zetvom 2010-te ako se dobro secam kad smo cupali kombajne iz njiva zbog kisa jel i tad bila najveca vrucina ?

Ja 2010 na +40 isao tri puta da ovrisem zito.Dva puta odustao a treci pokosio ali dva puta izvlacili kombajn iz blata.Eto vrucine.A iduce godine tu je bio kukuruz i gde smo izvlacili kombajn nije bilo nista cak se i ove godine na nekim delovima moze prepoznati jer je izbacena "zdravica".Svaka godina je za sebe samo su iskustva drugacija.
 
Poslednja izmena:
Pričao mi drugar da je neki njegov prijatelj (znači vrlo pouzdana informacija) vršio juče kukuruz negde oko Indjije, sorta je neki Dekalb a rod 150 kg po KJ. Dobro sam napisao ne fali nula ili dve.
 
Juce je kod nas u Krcedinu ovrsen kukuruz na 4-5 parcela,rod je super,na 6 jutara zemlje prve klase ukupno 6 tona sa 34% vlage??!!!!A na losijoj zemlji na 14 jutara prosek oko 300 kg sa 24% vlage.Po mojoj proceni ovde je steta od 80-90%,bice kukuruz malo jeftiniji od zlata na zimu.
 
Nista strasno, bice i kod mene na 4.5kj isto tako. Hibrid ZP606. Najgori kukuruzi su nam u tom ataru. Sve jalovo, a gde ima klipa malo veci od mobilnog telefona je. I to u proseku na 20 biljaka 4 imaju taj klipic. Evo i slike:

p2100182.jpg


U drugom ataru bolja situacija :

Pionir F02
p2100179.jpg


AS72

p2100181.jpg
 
vrucine su najvece u vreme zetve....to ne treba mozgati mnogo da bi zakljucio... a ti si neki duhovit?

Po priloženom smajliju bi trebalo da je jasno da je post šaljive prirode.
Ali, istovremeno post je i jako ozbiljan.

Da ti obrazložim: ja sam sejao kukuruze 10. aprila, i potrefilo se da su najveće vrućine bile baš u vreme njegove oplodnje i zbog toga imam velik broj jalovih biljaka. Da su vrućine počele samo nedelju dana kasnije, najveći broj biljaka bi se oplodio na mojoj njivi jer je kukuruz do tad bio u izvanrednom stanju. Dakle, da sam ja znao da će vrućine početi kad su počele, mogao sam posejati oko prvog aprila i samo u toj razlici bih nemerljivo bolje prošao nego ovako sa setvom 10. aprila. Isto tako, da su vrućine počele dve nedelje kasnije, moji kukuruzi bi se dobro oplodili, ali bi nadrljali oni koji su sejani krajem aprila.

E sad, ako ti meni kažeš da možeš u vreme setve da predvidiš da li će tropski talas biti sedmicu ranije ili kasnije, a pokazalo se ove godine da je ta razlika bila nemati ili imati (bar nekakav) rod, onda bih ja (a i svi drugi) svakako dobro platio za tu informaciju...

Nadam se da je sad jasnije. :ppozdrav:
 
Ove godine taj zna naljbolje da proizvodi kukuruz, kome je pokisla njiva,hibridi i agrotehnika nisu igrali veliku ulogu.
 
Kod mene se uglavnom silira,ljudi pokupovali kombajne i samo skidaju.Skidaju i oni koji nemaju stoku jer se nadaju da ce silazu na zimu moci da prodaju sto je i velika verovatnoca.Tuga jedna
 
Po priloženom smajliju bi trebalo da je jasno da je post šaljive prirode.
Ali, istovremeno post je i jako ozbiljan.

Da ti obrazložim: ja sam sejao kukuruze 10. aprila, i potrefilo se da su najveće vrućine bile baš u vreme njegove oplodnje i zbog toga imam velik broj jalovih biljaka. Da su vrućine počele samo nedelju dana kasnije, najveći broj biljaka bi se oplodio na mojoj njivi jer je kukuruz do tad bio u izvanrednom stanju. Dakle, da sam ja znao da će vrućine početi kad su počele, mogao sam posejati oko prvog aprila i samo u toj razlici bih nemerljivo bolje prošao nego ovako sa setvom 10. aprila. Isto tako, da su vrućine počele dve nedelje kasnije, moji kukuruzi bi se dobro oplodili, ali bi nadrljali oni koji su sejani krajem aprila.

E sad, ako ti meni kažeš da možeš u vreme setve da predvidiš da li će tropski talas biti sedmicu ranije ili kasnije, a pokazalo se ove godine da je ta razlika bila nemati ili imati (bar nekakav) rod, onda bih ja (a i svi drugi) svakako dobro platio za tu informaciju...

Nadam se da je sad jasnije. :ppozdrav:
ja sam sejao sav kukuruz od 29.04 do 4.05.2012. posejan je zp 684,zp666,ns 640,ns 6010. oba zemunska hibrida su imala isti problem: 30% jalovo,mala sasa,do 1,8m, a i ono sto je rodilo je jako velika razlika,od 10 cm do 25 cm. a kod oba ns-a 95% rodilo i to za ovakvu godinu jako dobro. veceras bas isao da obidjem dve njive 640 i 6010 i odusevio se. kukuruz je jos u mlecnoj fazi,nema pojma o zrenju, stablo mu je veoma malo podgorelo. mozda ja ne znam da obradim ni jeda drugi hibrid ali 640 mene nikada nije izdao i na kisi i u susi:ppozdrav:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh