Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dukej ,kod mene naprotiv AS72 najbolji a K67 najlošiji.
Evo jučerašnje slike AS 72 sejan 2. maja na najboljoj mojoj zemlji.Predusev soja ,150 kg MAP-a pod brazdu,150 KG uree pred setvu.Sejan na 25,5.

Ja sam moj sejao 10. aprila i oprašivao se po najvećoj vrućini. To je glavni razlog zašto je tako loš. Ali i Pionire sam sejao isti dan, pa su ipak dobro oplođeni. AS sam sejao na 23.5 cm, a Pionir na 21 cm.

A to da je AS72 u dobrim uslovima odličan hibrid mi je poznato iz ličnog iskustva. Prošle godine mi je on bio daleko najbolji hibrid, iako nije bio na najboljoj zemlji.

Samo, ne bih više rizikovao sa hibridima gde moraš gledati u pasulj da li će imati povoljne vremenske uslove u kritičnim fazama vegetacije... Sasvim sigurno više ne idem na vijanje rekordnih prinosa, već onih stabilnih.
U tom cilju (imajući u vidu kvalitet zemljišta na mojim njivama) sigurno smanjujem sklop (npr. za berač ne manje od 26-27 cm, a za kombajn ne manje od 22-23 cm). U skladu sa tim moram gledati da nađem takav sortiment koji pozitivno reaguje na smanjeni sklop (npr. stari NS640 je znao da veličinom klipa nadomesti povećan razmak u redu, dok moderni hibridi to mogu u mnogo manjoj meri).
 
Ja sam moj sejao 10. aprila i oprašivao se po najvećoj vrućini. To je glavni razlog zašto je tako loš. Ali i Pionire sam sejao isti dan, pa su ipak dobro oplođeni. AS sam sejao na 23.5 cm, a Pionir na 21 cm.

A to da je AS72 u dobrim uslovima odličan hibrid mi je poznato iz ličnog iskustva. Prošle godine mi je on bio daleko najbolji hibrid, iako nije bio na najboljoj zemlji.

Samo, ne bih više rizikovao sa hibridima gde moraš gledati u pasulj da li će imati povoljne vremenske uslove u kritičnim fazama vegetacije... Sasvim sigurno više ne idem na vijanje rekordnih prinosa, već onih stabilnih.
U tom cilju (imajući u vidu kvalitet zemljišta na mojim njivama) sigurno smanjujem sklop (npr. za berač ne manje od 26-27 cm, a za kombajn ne manje od 22-23 cm). U skladu sa tim moram gledati da nađem takav sortiment koji pozitivno reaguje na smanjeni sklop (npr. stari NS640 je znao da veličinom klipa nadomesti povećan razmak u redu, dok moderni hibridi to mogu u mnogo manjoj meri).
Sta ja da kazem,sejao sam AS 72 na razmak 20 cm...3 maja,zelen,nije podgoreo ali klipovi nema veci od 20 cm,ponegde samo...
 
Ja sam moj sejao 10. aprila i oprašivao se po najvećoj vrućini. To je glavni razlog zašto je tako loš. Ali i Pionire sam sejao isti dan, pa su ipak dobro oplođeni. AS sam sejao na 23.5 cm, a Pionir na 21 cm.

A to da je AS72 u dobrim uslovima odličan hibrid mi je poznato iz ličnog iskustva. Prošle godine mi je on bio daleko najbolji hibrid, iako nije bio na najboljoj zemlji.


Samo, ne bih više rizikovao sa hibridima gde moraš gledati u pasulj da li će imati povoljne vremenske uslove u kritičnim fazama vegetacije... Sasvim sigurno više ne idem na vijanje rekordnih prinosa, već onih stabilnih.
U tom cilju (imajući u vidu kvalitet zemljišta na mojim njivama) sigurno smanjujem sklop (npr. za berač ne manje od 26-27 cm, a za kombajn ne manje od 22-23 cm). U skladu sa tim moram gledati da nađem takav sortiment koji pozitivno reaguje na smanjeni sklop (npr. stari NS640 je znao da veličinom klipa nadomesti povećan razmak u redu, dok moderni hibridi to mogu u mnogo manjoj meri).
apsolutno se slazem sa tobom. ja sam sejao i zp i as i pionir ali svake godine mi je 640 davao stabilan prinos,nikada nije omanuo pa ni ove godine. sejemo gaa na 28cm i nema brige. ni sa 6010 ne mogu da se pozalim,jako zahvalni hibridi i dogodine sejem samo njih. ja sve skidam beracem i ono su mi za to savrseni
 
Ja ostajem do maksimum fao 500. Sejacu pionir n01, f73 ili neki fao 400 ako bude novi IZ UVOZA seme. Ubacicu jos kws 3381 ili syngenta slicnog fao. Dkc mislim da kod mene nece skoro u njive. On jeste mozda najrodniji ALI kad se sklope sve kockice. Tu se slazem sa dukejem - mnogo vise mi znace ujednaceni prinosi nego rekordni.
 
Dekalb 5699 odličan... podgoreo jeste, ali sve što je oplodjeno je naliveno, a oplodjeno je 80 % . Predusev kukuruz , bilo je i diabrotike na njemu.
 
Mislim da bi trebalo napraviti anketu, ali tek po skidanju useva, sa kojim hibridom smo najzadovoljniji. Uvrstiti sve semenske kuce pa da da ljudi glasaju jer mislim da ce ishod biti vrlo koristan za sledecu godinu.

Moje je misljenje da su ove godine bile problem visoke temperature u vreme oprasivanja, tako da neki isti hibrid posejan par dana ranije ili posejan par dana kasnije ima ogromne razlike a da ne pricam o kisi negde pokiso a negde ne!
Tako da dogodine sejem isto sto sam i ove godine sejao, znate kako kazu na lotou ,,U sledecem kolu vise srece" tako je i kod nas u poljoprivredi dogodine vise srece!
 
LG Agrister sejan 1.maja na razmak 24 cm. Ubran juče predveče.
fotografija0238.jpg

Predusev kukuruz. Vetar ga je dosta povaljao, jer u drugoj godini monokulture već ima dijabrotike.
 
A ja sam juce prosao pored parcele u susednom selu ogled LG,ima teble ali nema ni jedan jedini klip,a kukurzovina je vec sazrela,to je prva parcela gde sam video da je kukuruz katastrofa.
 
Danas sam obilazio AS54 (1.5ha) i konačni zaključak je da će gubitak roda biti oko 30-40%. Mislimo da ga ne beremo beračem kao do sada već da ga ovršimo kombajnom u zrnu no pošto to nismo ranije radili, zanime me može li kombajn da okomi i male, nerazvijene kukuruze? AS72 se još drži fantastično ali je on sijan na mnogo boljoj zemlji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh