Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kazem ti ja da imam primer u mom ataru vec 6-7 godina. I kazem da ovo nije "cudo nevedjeno". Od pluga nije losije 100 % tvrdim, a koliko je bolje to je vec stvar za diskusiju.
 
Jeste budućnost u tim mašinama,ali kao prvo treba i opravdana površina za te novitete da se to isplati uzeti.Plus cena jačeg traktora+gruber+podrivač+sejalica sa diskovima+ovo+ono.U pravu si @kristal to ne može da vuče traktor od 80 KS.:ppozdrav:
 
Za lopove u kukuruzu, ne daj Boze da ih nahvatam u akciji kradje. Bas me briga i da robijam posle! Sipka u traktoru ce biti stalno, a
zet ce biti vatreno-oruzana podrska, pa da vidimo koliko su obojeni (a i beli) hrabri!

Za Horsch i drustvo trebaju traktori preko 150ks da bi to ljudski se radilo. Povrsina koja bi opravdala lanac ulaganja u sve te masine je vrlo velika i vecina nas nema ekonomske racunice kretati u to.
 
ove godine kukuruz cemo da vršemo početkom septembra, ove ranije sorte su vec suve i spržene od visokih temperatura, i prinos nece biti veci od 8t po ha, ove kasnije sote naravno, barem po mojim procenama
 
DKC 6120 setva 27-og aprila,jos mlad,ima od 20-22 reda...Klip koliki je toliki je,sklop idealan,nema da fali nigde...Klip srednji,ima gde je veci,ima gde je manji...Mislim da je dobar hibrid,trazi dobro djubrenje i kisu,da sam ga posejao 20-og aprila a nije se moglo sejati zbog kise bio bi najbolji,veci bi izrasto i manje bi se susila i pucala zemlja izmedju njega...Malo ga zakacila susa u formiranju klipa,ali je lepo nalio-uglavnom nije krezub ali ima na vrhovima gde fali zrna.Pre 7 dana nije bilo zrna sad je nalio i u mlecnoj zrelosti je.
so7pk5.jpg
Neki prosecan klip
262si9g.jpg
U 8-9 cm 3 klipa ali ne skroz zavrsena
161xrpd.jpg
2vabhn6.jpg
 
Danas išao iz subotice i negde između Miletića i Šantića naišao na ovakve kukuruze koje je obradila suša i led a rezultat je vidljiv.




2hzsd20.jpg





f29f69.jpg






k2is10.jpg
 
Moj prijatelj koji radi dosta zemlje (sad vec preko 3000ha) kad smo pricali prosle godine na njivi dok je repiste gruberisano za zito mi je rekao da ce polovinu zemljista na koje ne bude zito pola orati a pola sve podriti na 40cm.Pitao sam ga pre neki dan da li se sad kad je ova zajebancija od godine pri kraju a gde se vec mogu sto se tice ovih operacija izvuci neki zakljuci kaze da je godina losa a sto se tice obrade da se sam zakljucak nametnuo izmedju klasicne obrade i ove novije.Kaze da se na nekim parcelama noviji naci obrade bolje pokazao aa na nekima da uopste nema razlike da li je orano ili podrivano.Primetio je na jednoj parceli kod Miskovica (ko poznaje ovaj teren to je Petrovic Salas) od jedno 160ha koja je preko puta kanala od njegove 140ha koja je orana a njihova podrivana.Agrotehnika ni kod jednog nije izostavljena a tice se repe.Kaze da je njihova repa do juna bila dva do tri puta bolja od njegove (a on ovde u okolini ima najbollju repu) da bi se sad izjednacila i da nema razlike.On ne zna kakve su u zemlji ali eto krajem avgusta on pocinje kampanju pa ce videti.Sto se tice kukuruza kaze da je vise u pitanju sam hibrid nego zemljiste i da se vraca na Pionira kao i sa smanjenjem sklopa.Zito mu je inace svo bilo na repistu a ono je podrivano tako da tu ne moze da utvrdi razliku inace prosek mu je bio 5,5t/ha.Isli smo kod mene na njivu da pogleda KWS3381 jer mu se svidja i kaze da ce sejati samo od 400-500 FAo_Odlucio je da od ove godine vise NE ORE :bravo:jer mu daleko vise ostaje ovakviim nacinom obrade nego konvencijalnom metodom a prinosi su tu manje vise u korist gruberisanja ili podrivanja.Ram i liveni valjci su od grubera Vogel Noot a tela su kruta blago povijena napred i sigurno 100cm a ima ih mislim da sam prebrojao 11.Vuce sa velikim JD 84xx.Slikacu pa cu okaciti slike.Inace sad radi drugi put strnjiku na 30,prvi put je isao na 15cm.Ufff zabole ruka
 
E to sam pročito od Amerikanaca na forumima , dosta ih to koristi kada skinu kukuruz. Prodju prskalicom a u koktel stavljaju sve i svašta : Jaku konc uree, neko neke bio stimulatore , čak zemljišni herbicid , obično neki jeftiniji , neznam baš u kojoj dozi , najčešće atrazin . Navodno dosta olakšava borbu sa korovima sledeće godine (kukuruz-kukuruz). Stavljaju insekticide da unište razne bube u zemlji i gore (oni su jeftini pa nema veze) . Uglavnom dodaju total i šećer , a u cilju razgradnje ostataka . Total valjda dokazano potpomaže razgradnji ostataka , a niko nezna zašto. Šećer je dobar da pokrene rad mikroorganizama u kombinaciji sa ureom.

Ja lično sam probao proše godine prije zatanjiravanja prskanje ureom i šećerom al da budem iskren nisam to baš ažurno obilježio pa nisam ni primjetio neku razliku a i ova godina je luda pa sam na to i zaboravio .

Sve u svemu nije skupa operacija trebalo bi primjeniti , ako ništa ono ureu i insekticid.
 
Pa onda mi je lakše da upalim njivu i uništim sve te bubice kao i njihova jaja i larve.Uz to izgore i korovi i veći deo semena koje je na površini ili na 0-2cm.
 
E to sam pročito od Amerikanaca na forumima , dosta ih to koristi kada skinu kukuruz. Prodju prskalicom a u koktel stavljaju sve i svašta : Jaku konc uree, neko neke bio stimulatore , čak zemljišni herbicid , obično neki jeftiniji , neznam baš u kojoj dozi , najčešće atrazin . Navodno dosta olakšava borbu sa korovima sledeće godine (kukuruz-kukuruz). Stavljaju insekticide da unište razne bube u zemlji i gore (oni su jeftini pa nema veze) . Uglavnom dodaju total i šećer , a u cilju razgradnje ostataka . Total valjda dokazano potpomaže razgradnji ostataka , a niko nezna zašto. Šećer je dobar da pokrene rad mikroorganizama u kombinaciji sa ureom.

Ja lično sam probao proše godine prije zatanjiravanja prskanje ureom i šećerom al da budem iskren nisam to baš ažurno obilježio pa nisam ni primjetio neku razliku a i ova godina je luda pa sam na to i zaboravio .

Sve u svemu nije skupa operacija trebalo bi primjeniti , ako ništa ono ureu i insekticid.

A generalno, da li total treba izbegavati ? Mislim, kakav je njegov uticaj na zemljiste, gledano dugorocnije ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh