Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bane jeste uštedeo neku količinu dizela ali to ne može nadomestiti gubitak.Jesmo se patili prošle godine u oranju ali uradilo se,nije ostalo.Da je prošao podrivačem pa onda istanjirao u redu ali ovako se igrati sa nečim što nije za igranje.
 
Istog sam mišljenja.Bolje probati par jutara pa videti kako će se to pokazati pa tek onda primeniti.Druga stvar je ako neka parcela ne može da se uradi na jesen pa ostane za proleće da se tanjira i seje.
 
i meni su se smejali i cudili kad sam zimus drljao.a i sad se cude kukuruzu sto ja ipak imam nesto a oni bas nista.ja sam u rano prolece prvom prilikom kad je moglo da se udje u njivu kod nas bacio ureju i drljao.mislim da je bilo pocetkom marta pre nije moglo od snega
 
Ja s kraja uvek isejem i popreko pa tu bude cesto i kada spartam podignem da ga ne bi iseko bec koliko tockovi sruse mada se i taj digne.Uvek prvi podgore zato sto je sklop 10-15 cm i svi misle los kukuruz...Lopovi najvise!Ne bolujem da drugi misle dal je dobar ili ne vec da li sam ja zadovoljan na kraju ili ne!Moj je kukuruz losiji tj.par vrsta (2-3) do komsija zato sto kad se baca vestak gleda se da ne predje kod komsije-mog oca filozofija,ja cu na jesen i s proleca bacati pa cemo videti razliku!
 
Ova godina je specifična zbog enormno visokih temperatura u julu i netreba izvoditi pravila .
1. Ja imam dosta kukuruza na tanjiranom i često su bolji od onih na oranom ali nije pravilo , imam i proljećnog oranja pa je ulavnom bolji nego na zimskom.
2. Za ovratinu il uzglavnicu se zna što je bolja , više svjetlosti , vazduha i manji sklop naravno kad je jedna strana totalno otvorena , ko misli da je do agrotehnike nek radi cijelu njivu da bude uzglavnica :haha:,
( onaj koji radi 8 redi uzglavnicu neka vidi kakvi su u 5-8 reda , ubjedljivo najgori a i tu je tvrdo i nadjubreno)
 
meni su ovratine tek pre mesec dana krenule i sada mi je kukuruz ubedljivo najbolji na ovratinama kao i prosle godine,ima nekoliko razloga za to,jedan je dupliranje djubriva ali kod mene to nije,meni je voda davila kukuruz na ovratinama jer je tu bilo ugazeno i tvrdo,kukuruz nije mogao da se razvija tesko se probijao u dubinu ali imalo je vlage,zemlja je bila bas ugazena bila je kisna prolec ali sada je poludeo tu,moj komsija je posadio ne prolecno oranje oko 1maja,kockice su mu se poklopile izorao je i isfrezirao na taze padala je kisa celi april ali posle njegov kukuruz nije imao problema sa vodom njiva je pila vodu bolje nego moja sa jesenjim oranjem,agrotehnika je ista mozda cak i bolja kod mene ali taj njegov kukuruz je strasan,jeste malo redji ali korenje mislim da ima blizo 30cm,veceras cu slikati.
 
Ova godina nije pravilo, ali jako su retke godine kad na tanjiranom moze da bude kao na oranom. U psenici moze. Koren psenice je dosta plici od kukuruza. Kad malo bolje razmislim, ne mogu da se setim da neko kod nas u ataru ne ore za kukuruz...
Iako je off. Znam jednu parcelu sa repom koja je samo podrivana (na 35-40 jer taj podrivac tesko da moze dublje). Repa je ocajna... Bez brazde nema useva! (ogradjujem se za ozima zita)
 
Dobro to mi je jasno da si zadovoljan,al mi ovde cepkamo stvari na sitne komade da bi sledeće godine ispravili greške naše,zašto valja ili zašto nevalja nešto.Na to sam mislio kad sam reko "Izjasni se".Pod rednim brojem 1.-prihvatam,a redni broj 2.-objasni zašto je došlo do čak 30% boljeg useva.:ppozdrav:
 
Tesko je reci zasto je bolje. Citav niz stvari se odvija savim drugacije nego kod klasicnog oranja. Nema potrebe za zatvaranjem brazde jer je njiva vec u samu jesn ravna. Potrebna je samo jedna predsetvena priprema, a ako se poseduje ozbiljnija sejacica sa diskovima onda ni priprema ne mora.
Daleko od toga da je ovo "cudo nevidjeno" , ali garantujem da se vlaga u zemljistu cuva duze barem za nedelju dana vise nego kod oranja. To je ove godine presudilo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh