Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ista njiva, deo plug, deo gruber. Preko puta komsija gruber, pored mene oranje, pa oped oranje. Ako je tako precizno padala onda je to visa sila.
 
Izgleda ovako nekako.
images
 
Mnogo manja zbijenost zemlje iz razloga manjeg broja prohoda i daleko manjeg zbijanja na dnu obrade u odnosu na oranje.

(na koju dubinu si radio ?)
 
Moji drugovi su na sajmu kupili ovog Horsch-a i pre dve nedelje su im ga isporucili taman sam se tamo zadesio kada im je dosao promoter da ga nasteluje i objasni kako se radi sa njim pa smo isli na njivu da ga tamo steluje.Covek kaze da se sa njim ostvaruju prinosi za 20-30% veci jer zetveni ostaci ostaju na povrsini i na taj nacin cuvaju vlagu u zemlji jer sunce negreje direktno zemlju sto po meni i ima logike mada videcemo posto oni hoce da izbace plug i sa njime sve da rade.
 
Zetveni ostaci se drugacije mesaju i deo njih ostane i na povrsini, pa onda slicno no-til ostaju da cuvaju vlagu.
Kod nas tako rade vec 6 godina i ima rezultata. Evo i mi cemo od ove jeseni bez oranja, pa sta mu Bog da.
 
U kukuruzištu obavezno kvalitetno tarupiranje kombajnom , malo uree , ujesen , dobar je i total plus šećer . Predsjetvenu pripremu treba raditi baš dobrim orudjem , u nedostatku toga možda teške drljače sa jako rijetkim klinovima . Naše sijačice nisu idealne al mogu da urade poso .
 
Na svu našu muku još samo fali da i oni uzmu svoj danak.Prošle godine drugar čuje da su sa tamićem kod njega na njivi i da beru.Zovne on poljočuvara i još dva derana.Odu tamo i lepo ih natera da sav kukuruz dovezu do njega kući.Kad su cige istovarile kukuruz,umili se i sve srećni da krenu kad gle ono na tamiću probušene četiri gume.Počeli oni tu da se bune ali drugar kaže vi prijavite ako mislite da sam ja.Celo popodne su se patili po ulici.
 
Meni su odneli jedno pola jutra kuruza sa sve stabljikom,neko rani stoku,al ce biti zanimljivo kad ga navatam...
 
Meni su odneli jedno pola jutra kuruza sa sve stabljikom,neko rani stoku,al ce biti zanimljivo kad ga navatam...

Ciganima treba ta stabljika da hrane konja. To im je gorivo za prevoz kradene robe. U mom kraju su neki koji nemaju ni brazde zemlje prodavali kukuruz na kamione, a vukli celu jesen na konjskim zapregama u klipu, kao fora pabirče susednu obranu parcelu, a pošalju klince u neobranu. To mu dođe kao onaj vic: Šta zna malo dete šta je 500 kila - uzme i nosi!
 
Ima i toga,znas kako kazu "koga su cigani tukli i svinje vukle,taj vise nije ispravan",jbg boje se osvete pa tuku dobro,bez drustva nigde u cekanje..
 
Zetveni ostaci se drugacije mesaju i deo njih ostane i na povrsini, pa onda slicno no-til ostaju da cuvaju vlagu.
Kod nas tako rade vec 6 godina i ima rezultata. Evo i mi cemo od ove jeseni bez oranja, pa sta mu Bog da.
Moj jedan drugar kaže meni:Videćeš vrati će se oni svi na plug.Možda je i u pravu.:ppozdrav:
 
Sve je moguce, al' ja imam primer predamnom vec 6 punih i sad ce 7-ma godina. Nevraca se na plug, a nista mu manje ne rodi. Naravno da je priprema zemljistva samo jedan od niza faktora, ali ako se svaki poboljsa za malo ima mesta napredku. Kod nas ima dosta ljudi koji ni ne ugare stnjiste pa sledece godine imaju odlican kukuruz, a ima i onih koji oru po 3x pa naberu "tri dubrave" klipa pa kad okrune bude 4 t/kj. Svasta ima u proizvodnji kukuruza i tehnologija napreduje, ali se neki standardi i procedure moraju postovati.
Dobar deo Amerike je no-til pa nisam nesto primetio da propadaju. Svaka cas oranju, ali licno smatram da je gruber za nijansu bolja i jeftinija proizvodnja.
 
Amerika ne propada zbog nekih drugih stvari al otom-potom.Mnoge te mašine što se sad po novom koriste kod nas,jednostavno nisu konstruisane za naše uslove rada,tipa zemljišta,klimatskih uslova itd.Nego to forsiraju dileri,trgovci,promoteri,agronomi maraju nešto novo da kažu(slažu) za svoje plate itd.Nemojte me pogrešno svatiti i ja sam pristalica noviteta,ali ako to u stvarnosti ima efekta.:ppozdrav:
 
Slazem se sa kolegom@ paorpaor u vezi grubera i podrivanja umesto oranja, buducnost je u tome samo slab je traktor od 80ks za takve operacije a vecina ima takve ili slabije traktore .pa mu nepreostaje drugo neg da ore i dalje do nekih boljih vremena
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh