Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa neću ja uzeti 100 vreća tog KWS.Uzeću nekih 15-16komada.Naravno da ću opet sejati DKC ali ovoga puta samo ako dobijem ono što i naručim.
 
Da u teoriji ali u praksi nije niti će biti tako.Svi će juriti recimo 5276 koji se i u ovoj godini dobro pozao ,a izbegavati 5783.
 
Pa neću ja uzeti 100 vreća tog KWS.Uzeću nekih 15-16komada.Naravno da ću opet sejati DKC ali ovoga puta samo ako dobijem ono što i naručim.
Ako imaju KWS Kiti uzmi par vreca cisto da uporedis,nadji jednu dobru njivu,nadjubri i posej na 20-21...Sledece godine u ovo vreme da me se setis i javis,mislim da ces biti zadovoljan!Jako lep kukuruz i rodan ali trazi dobru njivu!
 
A sta ako nabasa kao nas vecina ove godine na Kitty iz ko zna koje godine pa mora da preseva?

---------- Poruka napisana u 18:30 ---------- Prethodna poruka je at 18:25 ----------

Ima li nekog da je posejao KWS 3381 i da zna stanje useva.Pitam jer imam šansu da povoljno uzmem seme tog hibrida,a opet ne znam kakav je u realnosti.
okacio sam slike pre par stranica.Sklop 80000 bilj/ha evo ti jos
040820121003.jpg
040820121005.jpg
 
Pa sad nije guzva oko semena,prodavac za svaku partiju semena mora da ima deklaraciju u kojoj sve lepo pise!Godina proizvodnje,klijavost,energija,cistoca semena...Ukoliko je klijavost ispod 93-94% i energija ispod 94-95 ne uzimati seme!Moze biti seme i iz 2010-te godine ako ima 95% klijavost i energiju bice bolje nego 2011-te sa 92-93%,cistoca je uglavnom svugde 99,9%
 
Sta mislite kako ce se ova godina odraziti na kvalitet semenskog kukuruza? Da li cemo sledece godine sejati losije seme sa manjom energijom i klijavoscu?
 
Nebi reko da imaju baš svi sisteme za navodnjavanje.Kod nas izdaju privatnicima da rade semenski kukuruz,a niko nema sistem za zalivanje.Šta kažeš na to?Ako neko ne veruje slikaću sutra jednu tablu,(juče istarupirani muški),na šta liči semenski kukuruz.I ako neko bio na brazdi u subotu,mogo da vidi semenski kukuruz na šta liči iza drvoreda.Znači bolje nemojte se tešiti stime da imaju sisteme,jel nemaju.:ppozdrav:
 
Od AS 72-ke sam mogu reci vise ocekivao.Posto je sejan 3 maja i nije podgoreo mislio sam bice najbolji,medjutim klip koji je formirao je uglavnom mali 20-22 cm i nije sasvim lepo popunjen.Imao je lepu kisu medjutim nesto se zbilo a sta ne znam ni ja?! Parcela je mala 1,25 k.j deo je pretoren stajnjakom pa istanjirano a baceno je i NPK i UREA i to sasvim lepo.Ja sam na svoju ruku hteo cesci sklop posto mi je to seme ostalo od lane i bilo je tretirano furadanom-bojao se dal ce nici,i posejao sam ga na 20,6 cm ali niklo je svako,ama bas svako!U pravu su ljudi sto kazu sve je to trava Gospojina ce da pokaze, to je za 3 nedelje!Bice kukuruza,daleko od toga ali tu je trebalo da grmi sa prinosom 8-8,5 tona sa te parcele,ovako ako bude 5,5-6 bice odlicno!
 
semenske kuće imaju sisteme za navodnjavanje pa se nadam da će seme biti ok
To nije tacno...,ti ako hoces mozes da radis semeski kukuruz i da ga odradis skroz lose i da losa godina bude kao ova i onda to oni kupe upakuju i zavrsi kod tebe ili nas i nece da klija i ne valja...,ja znam da semenski kukuruz kao i suncokret moze ko hoce da radi,samo mora da ima zastitnu zonu oko te njive(u krugu od 500m ne sme biti ni jedan kukuruz ili suncokret).
 
@Stanislav Mala ispravka,vazdušnom linijom 200 metara ne sme da bude kukuruz posejan od semenskog.:ppozdrav:
 
Po nekoj logici , sjemenski kukuruz je nosioc genetskih osobina , to nasledjuje od tate i mame (i još od komšije možda) . Važno da je ukrštanje uradjeno kako treba , da je zdrav naravno (valjda ih zaštićavaju) , selektiran i opet zaštićen. A sad dal je nama bitno , kakav su oni imali broj zrna neznam baš . Inače njih ne zanima težinski prinos nego broj zrna.
Može jedino da se desi da pojedine kuće imaju nedostatak pojedinih hibrida zato treba na vrijeme naručiti ono što želimo.
 
Da ali nije svejedno od koje kalibracije ti dobiješ.Imaš 4 kalibracije:Krupne debele,sitne debele,krupne pljosnate i sitne pljosnate.:ppozdrav:Najbolje seme je krupni pljosnati.Al toga sad malo teže će biti u semenskom.:sta:
 
Davno provereno s naše strane veruj mi.Pre nekih 15 godina tatko moj uzeo pa sve džakove izručio(NS 640),namenjeno za 10 kj i još dodatno selektirao i dobio za 2 kj još što ispalo tih sitnih pljosnatih i debelih,i posejemo 8 jutara redovnog i 2 jutara ovog što je ispalo iz selektora.Ova 2 jutara je bila tuga od kukuruza,ćale se jedio zašto je i posejao ovih dva jutara.Tu nije bilo ništa od kukuruza(retko,jalavo,nikakvo)dok ovih 8 jutara svako niklo,jednaki kukuruzi i veliki klipovi.A to su bili veliki pljosnati.Ako mi ne veruješ probaj uradi i ti.Al nemoj da poseješ što će ti ispasti iz selektora.I ove godine imam DKC 5717 taj je bio krupni debeli sav,32 kg 80000 zrna,posejem ga na najbolju njivu i ubedljivo najlošiji od ostalih.:ppozdrav:
 
Stanislave za suncokret je izolacija 2000m a što se tiče semena, kvalitetnije je seme u sušnijim godinama a razgovarao sam na brazdama sa promoterom NS hibrida i on kaže da su im 75% površina u zalivnom sistemu, i ja razmišljam da uzmem nešto semena ako nađem.
 
Krupnije sjeme ima jaču energiju ako je kora npr u pitanju , ali sitnom sjemenu treba dosta manje vlage za klijanje a vidi se da je suša u sjetvi sve češća. Istraživanja u vezi toga su radjena još od 1900g (naravno u omraženoj Americi) , i pokazalo se da nema razlike u prinosu u zavisnosti od krupnoće sjemena . Od krupnijeg sjemena bude malo viši u startu ali u klasanju , oplodnji i krajnjem rez nema razlike.
 
Stanislave za suncokret je izolacija 2000m a što se tiče semena, kvalitetnije je seme u sušnijim godinama a razgovarao sam na brazdama sa promoterom NS hibrida i on kaže da su im 75% površina u zalivnom sistemu, i ja razmišljam da uzmem nešto semena ako nađem.
I NS izvozi seme(ukrajina,rusija itd.)tih 75% što je navodnjavano ide tamo a ovih 25% ostaje nama.:osmeh:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh