Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam ja mislio niti rekao da LG hibridi ne valjaju.Oni će dogodine kod mene opet biti sejani i to kao zamena DKC-u(nekim hibridima).Puno je faktora imalo ulogu ove godine.Poncho,kod drugara, sejan 26-27.3. će dati po mojoj proceni preko 12-13t/ha.Potrefilo mu se sve što treba i to je to.Čekam rezultate analize zemljišta ali mislim da ove jeseni niti proleća kukuruz kod mene neće osetiti PK elemente sem nešto N u proleće.
 
@ Mindjar lepi kukuruzi, verovatno je tamo bilo i odgovarajuce kolicine kise na drugoj slici se vidi kako se natopila zemlja.Ja sam uradio sve po ps-u kao i VI zaorao 200 nature 150 urea na prolece od kj i opet nema klipova a stabljike zelene .Vasu izjavu, da su kukuruzi izgoreli od vestaka podrzavam naravno onda kada nema kise.Ja imam radnika koji ima 2kj zemlje njemu svake godine uradim gratis tu njivu osim vestaka ,a posto nije mogao da kupi posejao sam mu bez vestaka kukuruz . Imam oko 100 kj kukuruza a ni jedno nije kao njegovih 2kj.Jedne godine sam nadjubrio sa pilecim stajnjakom + urea nitada nije bilo nijedanog klipa.Nije dobro uvek biti previse vredan i dobar domacin covek izgubi volju za rad kada vidi njive u svojoj okolini a zna ko im je vlasnik i kako radi aljkavo a sad se smeje kako on zna a mi koji uradimo kako treba slabo ili nikako nemamo rod ove godine:ppozdrav:
 
Kise nije bilo od kraja Maja (kukuruz je sejan 05.05-presevan) a zemlja gde je ovaj 3381 i Sykora sto je sejana na 18cm je teska slatina i sva je bila ispucana na poloce od oko 40x40cm a kukuruz to nije osecao (podgorevao).Kukuruze sam inace slikao juce sto se moze i proveriti bilo kojim pregledacem slika samo pogledati u opcije i videce se svi podatci.ko ne veruje moze i da dodje da se uveri.Ne trudim se mnogo oko spremanja njive da na oko bude lepa nego da sto manje prohoda (gazenja) dovedem njivu u stanje spremno za sejanje.Sad trenutno pravim neku masinu kombinovanu koja ce moci da se koristi kao podrivac,gruber i kombinator a da se preuredjuje za nekih 10min u zavisnosti za cega treba.Glupo je da mi podrivac stoji 3 god. dok ga ponovo ne upotrebim ili gruber koji mi treba 2-3 dana i kombinovana koja ce najvise raditi.Inace ocekujem prinos (prosecan) oko 10t/ha na 8 ha (5ha je bila psenica sa prosekom od 5,830 t/ha sorta Apac)
 
Danas sam na Brazdi čuo mišljenje da bi deo azota (koji je do sad išao predsetveno) trebalo baciti još u jesen, a drugi deo ostaviti za proleće. Na primeru iz ove godine, sav azot bačen predsetveno nije dovoljno sišao u dubinu, i time je zadržao koren u plićim slojevima, tj. koren nije na vreme sišao dublje do vode.

Šta mislite o ovome, ima logike...
Po meni nema, jer kad ce azot da se spusti ako ne ove godine kad je palo u aprili u maju po 150 l/m2.
A usput receno nista novo nisu ni rekli, a tako se i radi godinama. Baca se NPK, dakle ima azota. Mnogi sada i zaoru 50-100 kg uree zbog razlaganja ostataka.

---------- Poruka napisana u 08:48 ---------- Prethodna poruka je at 08:41 ----------

Ja razumem vasu ogorcenost i nezadovoljstvo. Samo pokusavam da ukazem da ova godina na istom hibridu je iz krajnosti u krajnost. F73 se poceo oprasivati 5-7dana ranije od f38 i odlican je klip. Vazdusno 200m udaljene parcele. F73 kilometar dalje sejan 7 dana kasnije uzas isto kao i f38.
Upravo to, malo matematike. Ti hibridi fao 500 i vise, a sejani 10- 15 aprila, su u oprasivanje uleteli u najgorem mogucem momentu po njih. Kod mene na dve njive jedna preko puta druge, na prvoj sejani do fao 370, druga oko 500. U dva dana sejano prvo FAO 500 7.IV, a FAO 350. 8.IV. FAO 350 skoro kompletno oplodjen, a FAO ispod 500 delimicno, a preko 500 jako lose. Pri tome tamo gde je bio uspesan sklop nema nista, ubila ga toplota. I na prvoj parceli su smesni klipovi, ali ih ima.
 
50kg/kj UREA je optimum za zaoravanje sa biljnim ostatcima.Vise nema svrhe a manje nema od razlaganja nista.Najbolje bi bilo isprskati UAN-om pa onda zaoravanje.Prskao sam sa bactofilom i nikakve razlike nije bilo.NPK se mora zaoravatiu :bravo: i to u kontinuitetu i raditi analize jer bavljenje poljoprivredom rekla-kazala dovesce do prodaje te iste zemlje.kod mene ima slucajeva gde priuceni ljudi mesaju MAP,DAP i NPK da bi dobili odgovarajucu formulaciju :sta: pa predhodne dve godine dok je bilo obilnih padavina to ih je usralo a ove godine nemaju nista jer je sve izgorelo a zaduzili se na paritet.jednom mom poznaniku ce otici ok 2kj da bi mogao da izmiri dug.
 
50kg/kj UREA je optimum za zaoravanje sa biljnim ostatcima.Vise nema svrhe a manje nema od razlaganja nista.Najbolje bi bilo isprskati UAN-om pa onda zaoravanje.Prskao sam sa bactofilom i nikakve razlike nije bilo.NPK se mora zaoravatiu :bravo: i to u kontinuitetu i raditi analize jer bavljenje poljoprivredom rekla-kazala dovesce do prodaje te iste zemlje.kod mene ima slucajeva gde priuceni ljudi mesaju MAP,DAP i NPK da bi dobili odgovarajucu formulaciju :sta: pa predhodne dve godine dok je bilo obilnih padavina to ih je usralo a ove godine nemaju nista jer je sve izgorelo a zaduzili se na paritet.jednom mom poznaniku ce otici ok 2kj da bi mogao da izmiri dug.
ja sam po prvi put ove godine bacio KAN 300kg h u trakama i bilo je ok ali imao sam problema sa poplavom u startu i sa katastrofalnom susom,bacio sam jos 200kg ureje pre mesec ipo ali je biljka nije iskoristila jer nije bilo kise,kukuruz je solidan a da sam u startu bacio sve bilo bi i bolje,ove godine cu zaorati kan i npk i dogodine kako bude,ja sam zadovoljan kanom a primetio sam ove godine na psenice poznavalo se sve u trakama bila je veca psenica tamo gde sam prosle godine bacio kan kao prihranu u kukuruzu odnosno u svakom drugom redu.
 
attachment.php
attachment.php
attachment.php
as 72 bio je otpisan,kisa mu nije pala do pre 7 dana,ali bice malo kukuruza.
attachment.php
attachment.php


---------- Poruka napisana u 09:37 ---------- Prethodna poruka je at 09:33 ----------

Zaoravati KAN???
zvuci smesno ali licno isprobano i 100% uspesno,kan je pre svega i presetveno djubrivo,nerazumem zasto nebi zaorao kan?zar ce se izgubiti?cuo sam od nekih ljudi da kan traje u zemlji mesec dva ali ja zanam iz licnog iskustva da traje bar godinu jer to sam primetio ove godine na psenici, planiram da probam malo kan i 8:16:24

---------- Poruka napisana u 09:41 ---------- Prethodna poruka je at 09:37 ----------

attachment.php
kermes
attachment.php
3381 i sycora bio je ugrozen od starta zbog poplave a posle je opekla susa ali bice kukuruza,ovo djubreno iskljucivo kanom,ponavljam ovo sam probao prvi put ove godine,ja nikada ne bacam ureju u kukuruz bacam iskljucivo npk 500kg h i prihrana kanom.
 
Jedno je primjetiti dejstvo kana u pšenici nakon kukuruza , a pogotovo jer je i prošla godina bila sušna . Kan si dao prošle godine u kukuruz , nije se iskoristio a u pšenici se pokazo efekat još jesenas u nenom startu pa je i proljetos naravno bolja. Zaorati ujesen da ima efekta sledeće godine u kukuruz , neznam baš.
 
attachment.php
sycora
attachment.php
kermes

---------- Poruka napisana u 09:50 ---------- Prethodna poruka je at 09:45 ----------

Jedno je primjetiti dejstvo kana u pšenici nakon kukuruza , a pogotovo jer je i prošla godina bila sušna . Kan si dao prošle godine u kukuruz , nije se iskoristio a u pšenici se pokazo efekat još jesenas u nenom startu pa je i proljetos naravno bolja. Zaorati ujesen da ima efekta sledeće godine u kukuruz , neznam baš.
logicnije je zaorati nego ostaviti azot na povrsini,jer azot isparava i ispira se,a kako je preziveo prosle godine ja to neznam,kod mene je prosla godina bila izuzetno susna,bacio sam puno npk i kan-a ali mi je kukuruz bio losiji nego ove godine,agro tehnika je ok,ja neobradjujem mnogo zemlje ali odradim onako kako treba. Ovo je bio samo ogled to neznaci da cu u buduce isto raditi ali cu izdvojiti parcelu i dogodine
 
Jos kako :sjasi:samo sto je skup je ne bi smeo ispod 150 kg/kj.Inace KAN je za prihranu u spatacu najvidljiviji i to za 3-5 dana!
tako je,prosle nedelje sam bacio malo kana na jednoj njivi gde mi je mlad kukuruz zp434 tu je ranije bio 3381 ali zbog suse nije nikao,to je mala parcela 0.25h ali kukuruz je poludeo ovih dana posle kise jeste nizeg rasta ali je dobar,baceno ukupno 100kan-a
 
Jedno je primjetiti dejstvo kana u pšenici nakon kukuruza , a pogotovo jer je i prošla godina bila sušna . Kan si dao prošle godine u kukuruz , nije se iskoristio a u pšenici se pokazo efekat još jesenas u nenom startu pa je i proljetos naravno bolja. Zaorati ujesen da ima efekta sledeće godine u kukuruz , neznam baš.
Ma kakvo neiskoristenje djubriva pa ostaje za iducu godinu.Sta je baceno to je i otislo za kratko vreme i tu je kraj price.Zemlja koliko god da je suva opet ima vlage ko ne veruje neka uzme suvu zemlju pa neka stavi u najlon kesu i dobro zatvori pa ce videti.
 
Koliko znam KAN se iskljucivo upotrebljava za prihranu biljaka,posto je jako brzog delovanja ali isto toliko se i kratko zadrzava u zemlji...Godinu dana?Pa svi bi zaoravali KAN a ne NPK,mesec do mesec i po dana u vrh glave delovanje KAN-a...Neka iznese svoje misljenje neko strucniji!
 
Koliko znam KAN se iskljucivo upotrebljava za prihranu biljaka,posto je jako brzog delovanja ali isto toliko se i kratko zadrzava u zemlji...Godinu dana?Pa svi bi zaoravali KAN a ne NPK,mesec do mesec i po dana u vrh glave delovanje KAN-a...Neka iznese svoje misljenje neko strucniji!
Lepo Ti je napisano da sto se tice razlaganja.KAN nece sa dejstvom pregurati ni dve nedelje a kamoli mesec dana a sto se tice razlike NPK i KAN i dr. jednom je potrebno vreme da bi bio dostupan za biljku a drugi je za krace vreme dostupan dok folijarna su odmah po samoj primeni dostupni.To treba da se zna i ne treba brkati.
 
attachment.php
sycora
attachment.php
kermes

---------- Poruka napisana u 09:50 ---------- Prethodna poruka je at 09:45 ----------

logicnije je zaorati nego ostaviti azot na povrsini,jer azot isparava i ispira se,a kako je preziveo prosle godine ja to neznam,kod mene je prosla godina bila izuzetno susna,bacio sam puno npk i kan-a ali mi je kukuruz bio losiji nego ove godine,agro tehnika je ok,ja neobradjujem mnogo zemlje ali odradim onako kako treba. Ovo je bio samo ogled to neznaci da cu u buduce isto raditi ali cu izdvojiti parcelu i dogodine


Pa eto sam si dao odgovor , bila ti je lani suša , slab prinos , azota ostalo i odma potjeralo pšenicu prije zime .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh