Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma ja mislim uopste, ne samo kod tebe. Kod nas ce biti jako sareno, od nista to svasta !
 
Da se ne bi lupetalo i svasta pisalo i dovodilo ljude u zabludu sta je za sta i koliko je dejstvo. http://www.hip-azotara.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=74&Itemid=106&lang=lat
tu sve lepo pise,nigde nisam procitao da se kan gubi posle par dana.Ja sam bacio kan u kukuruz prosle godine kao sto rekoh u svakom drugom redu,te njive kasnije nisam orao vec isfrezirao traktorom i posejao psenicu uz sve agrotehnicke mere,tamo negde u aprilu pocela je da se izdvja psenica i to drasticno sve na redove znao sam zasto je to tako jer i predhodne godine imao sam taj slucaj,naravno ja sam posle dodao jos djubriva i sve se to izjednacilo ali sam ubedjen da kan nije kratkorocan kao sto mnogi misle,ove godine imam jedan od boljih kukuruza u mom kraju radjen iskljucivo kanom a da sam ispostovao maksimum od 500kgh bilo bi jos bolje.bacio sam ueju kasnije ali to izgledalo kao da sam uzeo 500eu u ruke i bacio u moravu.samo sam se dzaba mucio

---------- Poruka napisana u 12:14 ---------- Prethodna poruka je at 12:10 ----------

tu sve lepo pise,nigde nisam procitao da se kan gubi posle par dana.Ja sam bacio kan u kukuruz prosle godine kao sto rekoh u svakom drugom redu,te njive kasnije nisam orao vec isfrezirao traktorom i posejao psenicu uz sve agrotehnicke mere,tamo negde u aprilu pocela je da se izdvja psenica i to drasticno sve na redove znao sam zasto je to tako jer i predhodne godine imao sam taj slucaj,naravno ja sam posle dodao jos djubriva i sve se to izjednacilo ali sam ubedjen da kan nije kratkorocan kao sto mnogi misle,ove godine imam jedan od boljih kukuruza u mom kraju radjen iskljucivo kanom a da sam ispostovao maksimum od 500kgh bilo bi jos bolje.bacio sam ueju kasnije ali to izgledalo kao da sam uzeo 500eu u ruke i bacio u moravu.samo sam se dzaba mucio
zaboravio sam da napomenem da je zemljste izuzetno teskog mehanckog sastava a kod nas su i malo kiselija zemljista,zato treba izbegavati ureju.
 
Nije se odnosilo na Tebe sto se tice dejstva KAN-a i ostalih djubriva (duzina delevanja) sto se tice dejstva, struka,nauka i mnoga literatura kaze drugacije sto se kosi sa Vasim misljenjem.KAN je samo RAZLOZIO to sto ste isfrezirali i pomagao korenu psenice da se razvije i nista vise.Moj tata je agronom i bio direktor OURA sa 2500ha od kraja 60-tih do sredine 80-tih i svaki dan isao u obilazak njiva a saradjivao je sa svim institutima u okolini pa cak i sa Leskovackim jer su imali mikro oglede ovde na parcelama.Tu je svasta bilo probano a najbolje se nauci sta valja a sta ne na drzavnom za koje u okviru ogleda nisi snosio nikakve posledice.1972 je posejao na 50ha kukuruz na 20cm razmak pa je cak i komitet u ono vreme imao posla jer radnicki savet je rekao da se zemlja upropastava jer se tad sejalo na 30cm.Na jesen su se svi zavukli u misiju rupu kad je pocelo da se vrse.Mislim da je u pitanju bio neki ZP hibrid a djubrivo je radjeno po analizi zemljista.Tako da ove danasnje stvari nisu novijeg datuma nego se to odavno radi samo sto su ljudi neupuceni.
 
Nije se odnosilo na Tebe sto se tice dejstva KAN-a i ostalih djubriva (duzina delevanja) sto se tice dejstva, struka,nauka i mnoga literatura kaze drugacije sto se kosi sa Vasim misljenjem.KAN je samo RAZLOZIO to sto ste isfrezirali i pomagao korenu psenice da se razvije i nista vise.Moj tata je agronom i bio direktor OURA sa 2500ha od kraja 60-tih do sredine 80-tih i svaki dan isao u obilazak njiva a saradjivao je sa svim institutima u okolini pa cak i sa Leskovackim jer su imali mikro oglede ovde na parcelama.Tu je svasta bilo probano a najbolje se nauci sta valja a sta ne na drzavnom za koje u okviru ogleda nisi snosio nikakve posledice.1972 je posejao na 50ha kukuruz na 20cm razmak pa je cak i komitet u ono vreme imao posla jer radnicki savet je rekao da se zemlja upropastava jer se tad sejalo na 30cm.Na jesen su se svi zavukli u misiju rupu kad je pocelo da se vrse.Mislim da je u pitanju bio neki ZP hibrid a djubrivo je radjeno po analizi zemljista.Tako da ove danasnje stvari nisu novijeg datuma nego se to odavno radi samo sto su ljudi neupuceni.
Literatura moze da bude tacna a i nemora,postoje 1000razloga zasto je nesto drugacije od onog sto pise u njoj,na jednoj njivi sam spalio zetvene ostatke bilo je cisto verujem da nije imalo puno toga da se razlozi,padavine su bile ogromne,voda je lezala na njivi ali nije se isprao azot.covek se uci dok je ziv uvek mozes da steknes neko novo iskustvo.moje misljenje je da uvek treba analizirati zemljiste pa onda uneti odgovarajuce djubrivo,ali ja to nikada nisam uradio,mozda cu ove godine:osmeh:
 
Analizu u privatnom sektoru raditi 3-4 godine a gde je u pitanju semenska roba trebalo bi svake zbog razlicitosti kultura.Sto se tice literature mora se voditi racuna ko je pisao jer su danas svi dr i mr.Sto je jedan dr. iz Petra Drezgica rekao "povecavaj ti sinko humus a djubrivom popunjav prazninu" tako da nemojmo se udubljivati u to.Forum sluzi za podelu iskustava i ukazivanje na neka zapazanja a ne da se uci o poljoprivredi.Za to se mora ici u skolu a postoje i ljudi koji se ceo svoj radni vek bave time.Postoje i instituti koji kojekakve experimente rade da ne bi mi morali da radimo na svojim parcelama.Ima dosta clanova na forumu koji rade po institutima pa cak i drze predavanja o tome kako bi trebalo da se radi i zasto onda da se mi ovde nadmudrujemo.Ja imam prilicno stabilne prinose kukuruza 12-14t/hz zita 6-7,2t/ha i uvek svake godine se da ponesto novo nauciti.Stalno obilazim njive a ogledne parcele da ne govorim.Ko je blizu Indjije ima parcela od 30ha gde su posejani hibridi iz svih kuca koji se trenutno nalaze u Srbiji.Pa ko hoce neka dodje da pogleda pa nek za iducu godinu napravi spisak hibrida koje ce sejati.:ppozdrav:
 
V 52 sejan na 19,5 cm, ovo je odabrano sa pet biljaka koje su jedna do druge (1 metar duzine), nadam se da ce biti izmedju 3000 i 3500kg po kj, inace puna doza ponca (treci put kukuruz za redom), baceno 120kg npk u jesen i 120kg uree pred setvu po kj. Dijabrotike ima, ali niista drasticno.

2012-08-05-1.jpg
 
Danas sam se dosta vozio kroz nas atar i mogu reci da ce ovde biti kukuruza kao da je osrednje solidna godina, ili za nijansu slabije, cini mi se da se dosta njiva sa kukuruzom "povampirilo".
 
Sad mi sinu jedna ideja , kad spomenuste kašnjenje "brade " na kukuruzu . Naime dal slučajno il ne , ali zadnje dvije godine (a prošla je bila isto strašna suša) , najbolje mi rodile parcele gdje sam posijo restlove od svih hibrida izmiješano . Zanimljivo je da je isti slučaj bio kod druga koji je ozbiljan i iskusan proizvodjač.
Možda je razlog različitog vremena metličenja pa je uvjek bilo polena dostupnog za oprašivanje . I ovde su neki pisali da idu npr 2+2 reda različitih hibrida
:ideja:.
 
Sad mi sinu jedna ideja , kad spomenuste kašnjenje "brade " na kukuruzu . Naime dal slučajno il ne , ali zadnje dvije godine (a prošla je bila isto strašna suša) , najbolje mi rodile parcele gdje sam posijo restlove od svih hibrida izmiješano . Zanimljivo je da je isti slučaj bio kod druga koji je ozbiljan i iskusan proizvodjač.
Možda je razlog različitog vremena metličenja pa je uvjek bilo polena dostupnog za oprašivanje . I ovde su neki pisali da idu npr 2+2 reda različitih hibrida
:ideja:.
Ima logike.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh