Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@Cici
Koji je datum setve?
Kako zut kukuruz od ,,metаlik semena"
 
CICI .... tip zemljišta devojačku sreću kvari . Teže se uradi teže zemljište, ali vi u ovakvim godinama žestoko profitirate na njoj....nama se možda ne "slanina" kad oremo i lepše izgleda ali vaša radja kad treba...
 
Za sve one koji tvrde da su naši stručnjaci pametni samo nakon bitke, neka pročitaju sledeći tekst sa Institutskog sajta.

http://www.nsseme.com/2785-preporuke-za-setvu-jarih-useva-2012-godini/

Izdvojio bih samo kraj.

Na svim lokalitetima i na svim njivama ne može biti preporučena ista gustina za isti hibrid, zbog navedenih činjenica. Na lokalitetima i na njivama gde je veći nedostatak vlage, NS hibride treba sejati na najmanju preporučenu gustinu (piše na etiketi na vreći kod svakog hibrida). Ukoliko su uslovi vlage povoljniji hibrid sejati na optimalnu, srednju gustinu. Samo ko želi veliki rizik može da seje dati hibrid na najveću gustinu. Takvih proizvođača je malo.
Setva na veliku gustinu nosi sa sobom veliki rizik (3,4 t ili tarupiranje), a smanjenje gustine je znatno manje rizično (smanjenje prinosa od 0,3 do 0,6 t ha[SUP]-1[/SUP] suvog zrna). Visinu prinosa odrediće i svi ostali elementi tehnologije gajenja, a ne samo gustina setve.
Svaki proizvođač preuzima na sebe poznavanje svoje njive, tehnologije i deo odgovornosti.
 
ma preterali smo sa gustinom,hocemo da nam rodi vagon po kj............jbg placamo cenu ove godine...
ali opet nista se ne zna dok kombajn ne udje
 
pa oni su dali preporuku na osnovu postojećih podataka pre setve ali ko je od njih( ili nas ) znao da će sušni period doći ranije nego obično a da je koim slučajem ova kiša pala 30 dana ranije bilo bi kukuruza ko blata ja sam lično sejao ranije misleći da ču tako izbeći sušniji period u julu mesecu ali se ispostavilo da su oni koi su kasnije sejali bolje prošli ali ko je to mogao i da predpostavi a ti stručnjaci preporučuju da se počne sa setvom kada je setveni sloj zemlje zagrejan na određenu temperaturu i niko od njih nije rekao ove godine počnite sa setvom prvog maja jer će te tako bolje proći
 
Kukuruz posle kise i vetra negde u sremu!!!

abcd0061.jpg
Šta li će biti sa njim?
 
ja nemogu da razumem strucnjake,ja nisam baba vanga da mogu da predvidim padavine u julu i avgustu,kao prvo posadio sam kukuruz 10 aprila to je neki pristojni optimalni rok,posle je nastupila kisa i davila mi je kukuruz mesec ipo,sve je govorilo da ce biti kisna godina ali usledila je ekstremna susa kisa nije pala 2meseca,sada i ja znam da sam trebao razrediti kukuruz netreba mi savet strucnjaka jer i oni neznaju nista,problem su ove ekstremne godine ja sam se opekao dve godine zbog gustine setve znao sam da nije pametno ali racunao sam bice kise pa ce biti ok ali ispalo je napako.dogodine vise srece svima.
 
semenske kuce kada su prodavale seme kukuruza,sto cesce da se seje,a sada sve kontra okrecu da se izvade da oni nisu nista krivi.
 
nesto se cudno desava sa jalovim biljkama posle kisa pokrenuli drugi klip kakoce oploditi da mi je znati:sta:

alpyrm.jpg


a ima i takvih pohlepnih

2crnasm.jpg
 
i
nesto se cudno desava sa jalovim biljkama posle kisa pokrenuli drugi klip kakoce oploditi da mi je znati:sta:

alpyrm.jpg


a ima i takvih pohlepnih

2crnasm.jpg
ima toga i kod mene,ali tesko da ce to biti dobro jer problem je sto je opao prah sa metlice i sto je metlica na vecini kukurza vec izgorela,postoji odredjeni vremenski period kada je oprasivanje 100%uspesno ali posle toga nestaje prah i nema oplodnje. daj boze da bude ali tesko.
 
Nemislim ni ja da ce tu biti nesto, nego sam slikao zbog interesantne situacije ,naime kukuruz nije uopste podgoreo ali nema maltene nijednog klipa.Uzrok velika vrucina u vreme metlicenja i diabrotika
 
Više vrućina nego diabrotica , sjećam se pretprošle godine kad se diabrotika tek pojavila kod nas , a bilo je dosta , brada totalno zbrijana a oplodnja ipak dobra , bar na pioniru , al je tad bilo vlage kolko oćeš.
 
Poslednja izmena:
fotografija0561.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG] danas otisao da vidim pionir v52,i vidim da je poceo da pusta klipove dole i da sazreva,lepo je nalio zrno,ali ja mislim da ce se vrci samo tako za mesec dana,sejan je na 21.5cm i lepo je podneo ovu susu,kako sam mislio da ce biti,ali vaga ce sve reci...
 
Da li DKC 6120 ima kraci klip sa 20 redova zrna ili malo duzi...Meni se cini da su njivi svi jednaki i kada sam zaljustio jos vrlo mlad svaki ima 20 redova i sasvim lepo oplodjen...Cini mi se da nece biti velikih klipova,sto mi i nije prioritet ni cilj,samo da bude "nabudzen" i lepo naliveno zrno-duboko! Evo kako izgleda setva 27-og aprila
28t9wl.jpg
2i0q8ue.jpg
 
@Zarkovmali, bice tu solidan rod, sasvim ok za ovogodisnje uslove, nego zasto si sejao tako retko ?, zar ne treba na 19,5 cm ?
 
fotografija0561.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG] danas otisao da vidim pionir v52,i vidim da je poceo da pusta klipove dole i da sazreva,lepo je nalio zrno,ali ja mislim da ce se vrci samo tako za mesec dana,sejan je na 21.5cm i lepo je podneo ovu susu,kako sam mislio da ce biti,ali vaga ce sve reci...
Druze,taj se "skuvao" daj Boze da ti budes zadovoljan ali ako je on vec sad obesio klip,znaci da je fizicki mrtav i sad ide samo prinudno sasusenje...

---------- Poruka napisana u 20:35 ---------- Prethodna poruka je at 20:29 ----------

@Zarkovmali, bice tu solidan rod, sasvim ok za ovogodisnje uslove, nego zasto si sejao tako retko ?, zar ne treba na 19,5 cm ?
 
ja mislim naprotiv da je on isterao svoje i odbrojao dane,zrno mu je bas lepo ima 16 redi u krug,brao sam dosta klipova i gledao,nisu laki uopste,taj kukuruz je sejan 6,ili 7-og aprila,crvenila kukuruza nema uopste u njivi,ja krecem od 3 tone zrna po jutru,prosle godine je bio prosek 3550 kg po jutru,ovaj mi izgleda bolje,ali vaga ce sve da kaze...Dusan A@ kod mene je zemlja bas teska,ovako najbolje podnese kukuruz...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh