Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ljudi , ovo je ekstremna godina i za nju važi sve kontra od normalne ili prosečne. Da napomenem da su u 80% slučajeva najgore prošli oni usevi kojima je dato sve maksimalno i oni koji su najbolje izgledali. Razlog leži u činjenici da je u tom periodu oplodnje , potrošnja vode po jedinici lisne površine neracionalna i visoka. AKo je djubreno azotom onda je to još izraženije. Najbolje će proći oni koji su kasno sejali koji su sve kasno uradili , a to su složićemo se mahom loši domaćini.
Ja bi voleo da ti jedan dan budes moj gost pa da te provedem kroz atar i pokazem kukuruze gde je setva radjene pocetkom aprila,gde je brazda zatvorena u januaru,gde ima djubriva bar 500kg po ha i gde sa jednog kraja njive do drugog nemozes da nadjes 5 travki.E taj kukuruz ni ovog momenta nema ni jedan podgoreo list i obecava prinos oko 10t po ha.Da napomenem da se ne radi o mojim parcelama.
 
Ljudi ako ovako nastavite sa pricama kako imate dobar kukuruz,onda nema nista od proglasenja elementarne nepogode."ddragan" i ja imam 7ha kukuruza i svaki je uradjen po PS ali u tim kukuruzu nepostoji oplodjen ni jedan kukuruz i nemoze me niko ubediti da neko ko je sa punom agrotehnikom ima bolju oplodnju ili prinos.Ove godine je deficit padavina bio izrazen i oni koji su imali "srece" i dobili kisu imace nesto ,ostali koji nisui mali tu srecu ostaje samo da kukaju....U mom selu nepostoji ni jedna parcela kukuruza za koju moze da se kaze da je "dobra".Cak ni semenske kuce nisu postavili svoje table.....Zadnja "dobra" kisa je pala 22 maja i prosle nedelje oko 15l i to je sve...nek mi neko objasni kako je mogao da sa punom agrotehnikom da ima dobar kukuruz....
 
Druze ja stvarno nemam razloga da lazem bilo koga na ovom forumu a nemam ni razloga.Nekazem da su svi kukuruzi dobri,ima i losih ali ima i odlicnih parcela.Oplodnju mozes da vidis i na slikama koje sam ja postavio i to je sa mojih njiva,a konkretno za ove koje sam u prethodnom postu pisao su dosta bolje nego kod mene.
 
To kakav je, će na kraju reći kombajn, a u međuvremenu može još štošta da se desi.
Ako već imate tako dobar kukuruz, vama onda netreba nikakva pomoć države ::namigivanje::.
 
I mene fasciniraju pojedinci, cast izuzecima, koji postavljaju slike kukuruza onako kao nenametljivo, moj XXX hibrid,sejan XX.XX., moj ovaj, moj onaj. A obidjem Backu i Banat svake nedelje uzduz i popreko, samo mi se te neke parcele uvek potkradu. Gde vi sejete te tako lepe hibride, sto na ovu godinu daju 15t/ha? Ovo nije forum da se hvalimo ciji je lepsi, vec da razmenimo iskustvo. Kada bi neko prelistao temu i lupao recke za lepe i suve kukuruze,kladim se da bi bilo 5:1 za lepe. Jos ce nam i porez nakamariti umesto proglasenja el. nepogode. :sta:
 
Naravno da ima dobrih parcela, da li si prolazio skoro na realciji Kovin - Bavaniste - Pancevo - Crepaja - Kovacica, ima solidnih kukuruza vise od 50 %, posebno sa puta izgledaju dobro, nisam zalazio u njive, onako gledano sa puta sasvim ok kukuruz.
 
Imam i ja oko grada nekoliko parcela koje su extra, a imam dobar deo gde je tuga pregolema. A na toj tugi pregolemoj kad gledas sa pocetka deluje da nije lose,a kad udjes u parcelu vidis svasta. U Zitistu i okolini ima dobrih kukuruza na primer. Sever banata ima dosta stete od suse, a cini mi se i dobar deo backe. Bukvalno gde je pala makar kakva kisa moze da se racuna na neki rod,a tamo gde je svaka zaobisla moze da se pazar donese u gepeku sa kj. I onda se nadje neki ddragan da drzi predavanje o agrotehnici i da zove da vidimo njegove njive kako radi pravi domacin. Sto kaze bojcetic, domacinski rad se podrazumeva + malo sportske srece :osmeh:
 
Dosta kukuruznih klipova izviruje iz lista...stoji ogoljen...koliko je to ozbiljno

3025dok.jpg
 
Prijatelju....drugo je Bavanište a drugo je Telečka visoravan...

DKC 5699 sejan prvi u selu 28 ili 29 marta , 20 redova zrna , podgoreo je skoro do klipa ali je uspeo da se oplodi i da ima 20 redova zrna na klipu!

14mss1.jpg


Kermes , koji je posejan isti dan kad i DKC ..... podgoreo je par listova , ALI nije uspeo da se oplodi kako treba...izuzetno je šaren...na mnogo biljaka sam našao klip...ali ne i svilu sa spoljne strane...kad ga otvorim unutra je svila lepa sveža ,ali nije oplodjen (pojela diabrotika svilu ono što je izašlo) , visok je oko 2,5 metra.

Kermes
117ea39.jpg


Dkc 6120, razočarao, posle par litara padavina malko je povratio boju u gornjim listovima , oplodnja izuzetno loša ,što zbog diabrotike što zbog visokih temperatura. Nalazi se tik do kermesa u tabli veličine 5 kj . Procenite sami . Ruku na srce, za nijansu je kvalitetnija strana parcele gde je kermes. U svakom slučaju tu zrna neće biti ni da se isplati kombajn... jedino rešenje za ovu parcelu je silaža.

15gyy5y.jpg


aahie9.jpg



DKC 5699 za mene prijatno iznenadjenje, kao i D11 koji je bio katastrofa od početka pa sve do metličenja , medjutim on sad najbolji , tera i po dva normalna klipa na dosta biljaka...

Dokaz koliko kiše je bilo danas , a i ovih dana jedva da je pokupilo prašinu....

2q8wz01.jpg


kad se zagrebe ispod silne prašine vide se pukotine....
dfeo80.jpg




Generalno.....2012. godina , žestoki podbačaj (što bi rekli artiljerci), daleko od cilja.
 
Evo njive gde "nije uspelo" prskanje, zanimljivo da puno njiva na tom potezu izgleda tako, preko od mene ugledan i radan komsija isto tako u sirku. Ali kada se ode dublje u njivu i nije tako strasno. Inace, to je Sycora.

2012-07-28-livada-dalja-.jpg

2012-07-28-livada-dalja-.jpg
 
Moja Sycora sa 150kg/kj Uree i 100kg/kj MAP, equip+callisto
hibrid odlican,sklop fantastican, 22,5cm razmak, njiva u mom vlasnistvu
nigde travke,a ona nije vislja od 1,80m
Nisam je slikao da se ne jedim,a ako je to nedomacinski uradjeno,kako onda rade domacini?
Odgovor: 2 meseca bez ijedne kise na +40 C

Dusane, ne vidim klip na slici, kako je formirao? Ovako mi deluje kao vojska, malo podgoreo, nista strasno.
 
@ddragan Pa vi ste u poredjenju sa Juznim Banatom dobili mnogo vise kisa. Suludo je pricati o agrotehnici kad znamo da nije to u pitanju. Vecina se slaze da rana setva je najvise podbacila narocito ovde u nasim krajevima gde nije bilo dobre kise od Maja meseca.
Konkretno, zasto mislis da prosle god. sam imao odlican rod sa manje djubriva nego ove god.? Zar 400 kg djubriva nakon soje ili psenice je malo? Jednostavno oplodnja je bila po onim vrucim vetrovima na temperaturi od 40 stepeni i to je to.
 
@ddragan Pa vi ste u poredjenju sa Juznim Banatom dobili mnogo vise kisa. Suludo je pricati o agrotehnici kad znamo da nije to u pitanju. Vecina se slaze da rana setva je najvise podbacila narocito ovde u nasim krajevima gde nije bilo dobre kise od Maja meseca.
Konkretno, zasto mislis da prosle god. sam imao odlican rod sa manje djubriva nego ove god.? Zar 400 kg djubriva nakon soje ili psenice je malo? Jednostavno oplodnja je bila po onim vrucim vetrovima na temperaturi od 40 stepeni i to je to.
Pa naravno zbog suse jer je u globalu od jesenas bilo puno manje padavina,i nemislim da je to mala kolicina djubriva koja je bacena,jedino oko cega se nisam slozio je je to da su bolje parcele koje su radjene sa losom agrotehnikom.Pa na takvim njivama kod nas nema nista.
nexcom budi siguran da mogu da ti drzim predavanja pogotovu o proizvodnji kukuruza i suncokreta.

---------- Poruka napisana u 23:15 ---------- Prethodna poruka je at 23:00 ----------

ti kume bolje da ides da napois tecena goveda od tri godine jer nisu pila vode od prekjuce nego da trayis vestice po kravljoj varosi_:ppozdrav::haha:
:sta::sta::sta: jel si ti pio nesto?Izvinjavam se za :off_topic:.
 
Juce sam cuo da neki vec prodaju po 100 evra jutro za silazu mozete misliti kakva je to susa bila,bez kise skoro 3 meseca,valda ljudi racunaju bolje da uzmu i ti 100 evra neg jos da placaju tarupiranje.
 
FEAR , ja nažalost mislim da od tog što viri van nema ništa . Imo sam taj slučaj prošle godine jer mi je bila ista ovakva suša ako ne gora . Formira se zrno normalno al onda koda ga nešto pojede , nisam siguran šta , vidio sam razne bube da se vrzmaju čak i ose, ili se možda samo isuše .Donji zaštićeni dio bude dobar . Volio bi naravno da je kolega nexcom u pravu al prati pa nam javi .
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh