Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ok, nemam ja problem što su oni sad svi posle bitke generali, i što pričaju to što pričaju. I predstavnici stranih semenskih kuća su pljuvali domaće hibride, pa mogu i ovi njih malo da potkače, za promenu.

Meni smeta što selektivno biraju oglede sa kojima se hvale. Oba proizvođača iz ovog priloga su kasno posejala kukuruze, jedan krajem aprila, a drugi čak početkom maja. Prošle nedelje je u Otkosu takođe bio prilog sa jednog oglednog polja NS hibrida koji su posejani 28 aprila. Svi ti kasnije sejani kukuruzi ove godine su imali mnogo bolje uslove za oprašivanje i oplodnju nego oni sejani oko prve dekade aprila.

Ja sam moje NS 6030 sejao 10. aprila na 23.5 cm (što se u potpunosti slaže sa njihovom preporukom oko sklopa koja je bila uz deklaraciju na setvenoj vreći). Garantujem da je urađena puna agrotehnika koja se traži za vrhunski prinos, al' rezultat je mršav, jaakoo mršav, ni blizu slike iz ovih video priloga...
 
Zaključak na ovu tvoju priču jeste da se treba držati navika oko setve koju su generacije proverile a ne što preporučuju novopečeni trgovci semenom.
 
a ja se zasikiro za moj zp560 sijan 3 maja a on će najbolje proći mada se ne žalim ni na ostale jer mi smo imali kiše kad mu je bilo najpreče ali ni sad nebi bilo na odmet.klipovi su se zametnuli odlično sad slijedi naljevanje(kod 560) ali to nisu klidovi normalni nego su dugi preko 30 cm nisam ga sijao ranije pa neznam jeli to normalno
 
Gde su oni nas i kada upozoravali na malo vlage u zemljistu, ja pratim medije, ali to nisam proletos cuo, verovatno jesu rekli, onako usput da niko to ni ne primeti.
 
Svi su generali posle bitke. 90 % mojih kukuruza nije podgorelo preko klipa, problem je bila visoka temperatura koja ga je uhvatila u izbacivanju metlica i u oplodnji, te diabrotika na nekim njivama koja je dodatno unistavala svilu. Visoka temperatura je takodje uticala na visoku jalovost. Ko je mogao da očekuje onakav toplotni udar sredinom a i krajem juna. Uz sve to noćne temperature se nisu spuštale ispod 25 stepeni nekad i oko 30.. šta reći.... pa da je ne znam kakav hibrid ne bi izdržao. Na praksi sam obilazio pored mog sela parcele pod semenskim kukuruzom Raiffaizen , NS 640 i AS 72.... sve je pod navodnjavanjem Raifaizen je najgore prošao zato što je bio u oplodnji kad su bile te visoke temperature. Ima po 4-5 zrna na klipu...ako ima klip uopste. Dovoljno je reći da im je pretprošle nedelje preostalo da izvuku iz akumulacionog jezera oko 15 cm vode... možda su do sad već izvukli jer im SEMENSKA SOJA naliva zrno (NS seme)... Razlog zasto je semenski raifaizen stradao je taj sto su ga verovatno prvog posejali a ostale kasnije da bi stigli da poskidaju metlice , da im ne stigne sav posao odjednom.
 
O kom akumulacionom jezeru pričaš, jel na Krivaji? Uzgred, ovi iz Feketića jednostavno spuste branu na Krivaji i nizvodno ona presuši. Sad je takva situacija i to je sramota!
 
Jedan pionirov semenski hibrid je zalivan više od 8 puta sa prosekom od 15lit/m vode.Radi se o 60ha.Toplo vreme i vreo vetar su uradili da i pored zalivanja oplodnja nije bila dobra.Otac i majka nisu sinhronizovano odradili oplodnju.Prosek na 100 klipova je oko 42 zrna.Firma je dobila nalog da se polje pretanjira tj. zaustavi.Samo radnici za metlice su koštali 1.700.000dinara pa na to još sva ta zalivanja i ostalo.
Štetu ove suše ćemo osetiti i na proleće.
 
Ljudi , ovo je ekstremna godina i za nju važi sve kontra od normalne ili prosečne. Da napomenem da su u 80% slučajeva najgore prošli oni usevi kojima je dato sve maksimalno i oni koji su najbolje izgledali. Razlog leži u činjenici da je u tom periodu oplodnje , potrošnja vode po jedinici lisne površine neracionalna i visoka. AKo je djubreno azotom onda je to još izraženije. Najbolje će proći oni koji su kasno sejali koji su sve kasno uradili , a to su složićemo se mahom loši domaćini.
 
Ove godine smo se odlučili da prvo sejemo kukuruz pa onda suncokret ,kako bi izbegli štetu od zečeva na suncokretu.Kukuruzi su nam sejani 10 i11 aprila .Da smo ta dva dana sejali suncokrte ,kukuruze bi sejali krajem aprila ,pošto je posle Velikog Petka nastupio kišni talas i nije moglo da se seje do 28 IV.Da li bi bilo bolje ili ne veliko je znak pitanja,pošto smo sejali hibride kukuruza od FAO380-600.Sada raniji hibridi bolje izgledaju od kasnijih .
Kukuruzi su nam šareni u zavisnosti od zemljišta i hibrida.
 
Nema tu pravila, da se toplotni udar pomerio za dve nedelje kasnije drugačija pesma bi se sad slušala. Ja ću i dalje nastaviti da sejem oko 10. aprila, naravno ako to vremenske prilike dozvole...
 
Juce sam obilazio atare sela Majilovac, Kurjace i Sirakovo (Stig). Negde oko 80% useva kukuruza lezi na tlu. Sreo sam puno ljudi na njivam kako seku taj polegli kukuruz i svi kazu da mu je koren pojeo nekakav crv. To mi je malo cudno, jer je svaki struk zavaljen ka zapadu, bez obzira na pravac setve, a jos cudnije je sto se to desilo neposredno posle kise.
 
Juce sam obilazio atare sela Majilovac, Kurjace i Sirakovo (Stig). Negde oko 80% useva kukuruza lezi na tlu. Sreo sam puno ljudi na njivam kako seku taj polegli kukuruz i svi kazu da mu je koren pojeo nekakav crv. To mi je malo cudno, jer je svaki struk zavaljen ka zapadu, bez obzira na pravac setve, a jos cudnije je sto se to desilo neposredno posle kise.
Diabrotica virgifera,informisi se malo na forumu ima tema bas o tome...Dobrodosao vidim da si nov clan!
 
ja nisam pisao u ovoj temi,al je pratim svakodnevno,pa došlo mi da kazem i ja par recenica...ima dosta vas što kazete da su 'bolje' prošli kasnije sejani kukuruzi al po onome sta sam video na mojim njivama i uporedjujući sa ponekom komsijiskom koja je sejana ranije,mozda i nije bas tako. Sejao sam 27,28 i 29 aprila samo nase hibride ZP,NS i AS... sa ranijim sortama (zp 434 i 505) sam zadovoljan kako izgledaju i klip i stabiljka s obzirom na godinu...a sa kasnijim sortama nisam bas zadovoljan - npr. ima mozda 10% stabiljki gde uopšte nema ništa,gde nije ni izbacio lutku,pa oko 30% stabiljki gde ima neki patrljak (to izgleda kao da sad izbacuje lutku,znači neki klipić od 5 cm - ne znam ni kako da objsnim,bilo bi lakse da sam slikao) od kojeg ja lično mislim da tu neće biti nista jer kad se uporedi sa ostalim prosčnim izgledom klipova,velika je razlika (tako mi izgledaju zp666 i Ns6010) ...a zp606 i as72 mi deluju još gore jer je i stabilka slabija i niza (al ok,to je već mozda zbog terena). U komsijiskim njivama koje su sejane početkom aprila,nekako mi klipovi deluju ujednačenije (jeste da su mozda 15cm dugacki)al izgledaju dosta dobro oplodjeni i retko da fali... Ne znam,ja nekako stičem utisak da kod mene u ataru ipak 'bolje' stoje kukuruzi koji su ranije sejani...
 
ja nisam pisao u ovoj temi,al je pratim svakodnevno,pa došlo mi da kazem i ja par recenica...ima dosta vas što kazete da su 'bolje' prošli kasnije sejani kukuruzi al po onome sta sam video na mojim njivama i uporedjujući sa ponekom komsijiskom koja je sejana ranije,mozda i nije bas tako. Sejao sam 27,28 i 29 aprila samo nase hibride ZP,NS i AS... sa ranijim sortama (zp 434 i 505) sam zadovoljan kako izgledaju i klip i stabiljka s obzirom na godinu...a sa kasnijim sortama nisam bas zadovoljan - npr. ima mozda 10% stabiljki gde uopšte nema ništa,gde nije ni izbacio lutku,pa oko 30% stabiljki gde ima neki patrljak (to izgleda kao da sad izbacuje lutku,znači neki klipić od 5 cm - ne znam ni kako da objsnim,bilo bi lakse da sam slikao) od kojeg ja lično mislim da tu neće biti nista jer kad se uporedi sa ostalim prosčnim izgledom klipova,velika je razlika (tako mi izgledaju zp666 i Ns6010) ...a zp606 i as72 mi deluju još gore jer je i stabilka slabija i niza (al ok,to je već mozda zbog terena). U komsijiskim njivama koje su sejane početkom aprila,nekako mi klipovi deluju ujednačenije (jeste da su mozda 15cm dugacki)al izgledaju dosta dobro oplodjeni i retko da fali... Ne znam,ja nekako stičem utisak da kod mene u ataru ipak 'bolje' stoje kukuruzi koji su ranije sejani...
Samo ti se cini,idi za jedno 15-ak dana da obidjes...Ovi ranije sejani krezavi,plitko zrno,dzaba veca sapurina ako je prazna...Ja se ne kajem uopste sto sam sejao 26-27 og aprila!
 
To što je polego sav u jednom pracu-zapadu, je zbog pravca vetra, i nije uzrok samo dijabrotika. U par minuta je palo desetak litara kiše po m2, i tako raskvasilo samo gornji sloj zemlje a zbog dosadašnje suše, kukuruzu se osušile gornje žile, samim tim je bio jako oslabljen, i bio je potreban samo dobar vetar da polegne. I polegao je sav, na celoj parceli, a ne u oazama, kao kada je napad dijabrotike u pitanju.
 
U potpunosti se slazem sa svima vama koji tvrdite da ranija setva ove god skroz podbacila. Naime posejao sam hibride od Fao 390 do Fao 700 sa odlicnom agrotehnikom i pukli su skroz. Setvu sam obavio od 5 do 10 Aprila. sto ne vidim kao nista lose s tim da niko ziv nije ni sanjao da ce od pocetka Juna pa za vreme oplodnje kukuruza i sve do druge dekad Jula da ce vladati pakao.
Nije mi jasno samo zasto ovi Hibridi iz ranijih grupa su podbacili skroz, bar kod mene je taj slucaj da na 5276 svaka 20 biljka ima po koji klipcic a jos gore je prosao Heliko. Sto se tice KWS 3381 i DKC 5783 za nijansu bolji od ostalih a AS 72 formirao klip i na oko izgleda dobar ali cim se oljusti tek se onda primecuje kako je katastrofalno formirao zrna.
Sve u svemu moja je procena da sam na kukuruzu puko ove godine nekih 70% a nikad od kad ja znam za sebe ovakvu susnu i neadekvatnu god. nije bilo.
 
Sejao sam kukuruz od 5 do 15 aprila, razne fao grupe od 300 do 500, i ubedljivo je najgore prosao kukuruz onaj koji je imao odlican sklop i najbolji porast, bez obzira na fao grupu. Kod mene je izgleda nocna temperatura bila koliko toliko normalna, bilo je oko 20, pa je oplodnja solidna. Kod mene je problem sto se u tim dobrim kukuruzima klas izgled bukvalno skuvao, i ostala ona sasa za nekoliko brojeva veca. Tako smesan i zakrzljali klip, a na stabljici od 2,3 m, to se ne vidja. Dok po ivicama tako dobrog kukuruza skoro normalan klip. Meni u sustini nije jasna ta pojava. Izgleda da je kod dobrog sklopa doslo do nekog akumiliranja toplote, i da je tamo i nocna temperatura bila preko 30. Stvarno nemam neko pametno objasnjenje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh