Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Što se tiče štete od divljih svinja - nipošto pušku u ruke ako neko može da vas vidi/čuje/prujavi!!! Kazne za krivolov su ogromne i vrlo gadne. Rešenje je da ODMAH obavestite lovačko udruženje i šumarsko-lovnog inspektora sa zahtevom da se odredi nivo štete i potom da u roku od deset dana predate zahtev lovačkom udruženju zahtev za nadoknadu štete.
 
DKC 5143 pregrmeo susu,al ga j..e diabrotika 20% odokativno je popadalo.::samo bes::::samo bes::
fotografija02961.jpg

Na drugom kraju atara,sa leve strane kermes pun crvenila(za sad oko 10%) i pored njega DKC 5143 ni jedan nema crvenilo,jeste podgoreo ali ima lepe klipove dobro oprasene.
fotografija03051.jpg
 
Primetio sam i na našim njivama štetu ali kod nas nema toliko divljih svinja pa sumnjam na srne.
P6280029.JPG
 
Kiraj, obiđi njive sada posle kiše i pogledaj tragove po njivama. Smem da se kladim da su ovo uradile divlje svinje.Jako je bitno da uradiš što više fotografija, kako bi lakše dokumentovao štetu. I još nešto - zapali barem 1-2-3 gume pored kukuruza, jer kada bude došao lovni inspektor može da ti obori zahtev za odštetom ako nisi preduzeo sve mere za sprečavanje šteta od divljači koje po pravilniku mora da preduzme vlasnik imovine !!!!
 
U te mere je jedna od stavki i da se parcela ili posed ogradi.Tako da ikakvo paljenje guma neće vredeti.
 
Ma u tom pravilnikku su naveli čitav niz mera - ograđivanje, repelenti, vezivanje pasa pored useva zbog odbijanja divljači, skidanje letine u agrotehničkim rokovima.... Paljenjem guma ili bacanjem petardi kao zvučnog repelenta, možeš da pokažeš da si barem nešto probao, u prootivnom reći će ti upravo " nisi koristio NIŠTA od predloženih mera, Im sorry, but je.iga..."
 
I na kraju ce opet reci nisi ogradio parcelu i od toga nema nista.Kod nas ja neznam nikog da je dobio zutu banku zbog divljaci.
 
Po pravilniku mislim da si u obavezi da ogradis samo vocarske kulture, kod nas je bilo naplate stete od divljaci u ratarskim usevima.
 
Kiraj ovo je od svinja 100%,kakve srne.
Možda su svinje a možda i nisu ?
Kod nas divljih svinja ima malo,ponekad lovci nalete na neki komad.Štetu na onoj slici ,moguće da su pravile svinje ali ovo ne verujem da je od svinja.Parcela je blizu sela,relativno je blizu i magistralni put.....
DSC00371.JPG
 
Možda su svinje a možda i nisu ?
Kod nas divljih svinja ima malo,ponekad lovci nalete na neki komad.Štetu na onoj slici ,moguće da su pravile svinje ali ovo ne verujem da je od svinja.Parcela je blizu sela,relativno je blizu i magistralni put.....
DSC00371.JPG
ovo su napravili divlji svinje takav stetu ima i kod mene nazalost
 
To sam ja imao ali proletos na psenici koja je sejana na tanjiranom kukuruzistu. Preorana njiva, ja mislio divlje svinje, kad jednom odem na njivu a ono gazda sa susednog salasa, 4 krmace 10ak tovljenika i jedno 30ak prasica rade li rade!
 
To sto je blizu sela nece ne znaci da svinje nece i tu doci , kod nas su rile krompir na 100 metara od naselja.
A ovo sa poslednje slike nisu svinje jer one nikada ne pojedu ceo klip(zrno sa klipa), ona obori kukuruz i zagrize 1-2 puta i obara drugi , tako da je u stanju da za jednu noc napravi veliku stetu.
 
Da li znate ,kako jazavac pravi štetu?
U zadnje vreme njih često viđam , ubijenih pored puta.
 
Da li znate ,kako jazavac pravi štetu?
U zadnje vreme njih često viđam , ubijenih pored puta.
Ja sam imao stetu na secercu prosle godine od jazavaca...Oni nocu rade a imaju njuh dobro razvijen i osete po nekom mirisu slast kuk.secerca...Ne kazem da kada su gladni biraju...Sigurno jedu i obican,i oni mogu da narastu sigurno 15-20 kg,ja sam video jednog ubijenog kao prase je velik
 
Jazavac isto obara kukuruz , ali vecinom ne jede na licu mesta vec otkida klipove i vuce ih u jazbinu takodje moze napraviti veliku stetu.
Sad kad je pala kisa po vlaznom mozes utvrditi po tragovima sta je u pitanju.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh