Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod mene je situacija sledeća,DKC hibridi sejani su 27 i 28 aprila na 20 cm razmak,podgoreli su do kurdže.Stavio sam ih u tzv jače njive,al ne vredi.
 
Da imam odakle zalivao bi jos pre mesec dana i ne bi razmisljao ni minut. Koliko kosta da se posteno zalije 1 KJ sa jedno 50 litara?[/QUOTE.]
U Janošiku dva brata zalivaju postrtnu soju,sistem pokrivaduž od 400 m i širine nekih 18-20 metara .Znači jutro hvata.
Topovi(rsprkivači ) su sa max protokom 2800 na ha.Na duuž ima 20 topova tj 20x2800= 56000l na čas.Pumpa je honda 1100 u minuti ili 66000 na h.
To ti dođe oko 10 litara na m2 u satu.Uzmi da se sve to smanji za četvrtinu dođe na 7,5 litara po satu. Potrošnja pumpe je 1 litra na sat benzina.
Nadam se da će mo ovih dana montirati u pustari kod mene pa te zovem da vidiš.Prosto a radi.montaža traje 30 min.
 
Nije zalivanje toliko skupo, ja sam danas zavrsio zalivanje parcele 10 kj iz kanala, skoro 4 dana neprestanog rada pumpe, potrosio oko 150 l nafte, ne znam kolicinu vode ali i posle 3 dana deo koji je prvi zaliven, povrsinski je suv ali u dubini ima bas podosta vlage. Problem nije potrosnja nafte vec dezuranje pored tifona, premestanje istog, mucenje po blatu, przenje na suncu, gazenje useva. Ali rezultat je vise nego ocigledan, vec sutradan kukuruz je otvorio listove, dobio lepu zelenu boju, milina za videti! A po mom misljenju, 15 l nafte i po punoj ceni od 140 din. nije skupo ako spasim usev!
Ako zalivate kardanskom pumpom, prebacite obrtaje kardana na 1000 o/min, rus radi sa pola gasa a pumpa siba pritisak kao luda!
 
Da. Tifon je 2 cola, 200 metara, vodu vucem iz kanala pored tifona dubine oko 1.5 m pokriva 58 redi kukuruza. Pumpa je neka turska kopija lambordzini sa svojim dizel motorom, 18 ks valjda. Dere se da se cuje u celom ataru, propisala je ulje na svakom dihtungu, elktroinstalacija je skroz izgorela pa je palim na kablove i vucem akumulator na njivu svaki put, ali se jos drzi. Tifon radi na 5 bara pritiska. Zaliva jednu traku sirine 40m i duzine 200m oko 6-7 sati, zalivam non stop, i po suncu i nocu. Pumpa je 500 l/min, ako radi 6 sati to je oko 25 litara/m2.
Kada pumpa direktno tera tifon, potrosi oko 12l za prohod, a kad tera gornji deo parcele kroz vatrogasno crevo duzine 180m precnika 2 cola potrosi mnogo vise, oko 18 l za prohod ali i dalje drzim 5 bara na ulazu u tifon.
 
Danas malo cupao sirak u kukuruzima po ovratinama (ovom prilikom bih "pozdravio" bracu kineze, uz poruku da NIKAD vise necu koristiti kineske zamene, bez obzira koliko jeftine bile). Za sada se pionir f73 drzi. Napomenucu da smo imali 2 pljuska po 5-6l u 4 dana.
 
Ovo je ocaj...dekalb...svaka 10 stabljika formirala klip...da li ce i ostale pratiti jer sve sve nadam posto je podgorelo ispod klipa a stabljike su jos zelene...ne znam ali kako najavljuju jos jaci tropski talas od 15-21 jula uzasno
2ivd1lz.jpg

3450w12.jpg
 
Zašto ne napišeš koji je taj drugi ?Da znamo koji bolje podnosi sušu.
 
Jucer isao u inostranstvo tj u Srbiju:haha:, i izmedju Badovinaca i Bogatica zaprepascujuce koliko je kukuruz izgorio, moze se odmah silirati. Nisam ni jednu njivu vidio da je OK, a taj dio Macve koliko ja znam preferira raniju sjetvu. Kod mene je stanje za nijansu bolje, ali je krajnje alarmantno.
 
Gledano danas u po ataru,kukuruzi koji su sejani na strnjista se dobro drze,sejaniu monokulturi su davno otpisani...
Postade moderno da se kukuruzi slikaju u donjem delu zbog podgorevanja...

Ns 6030..
2nk18d1.jpg


Ns 7020...
2jcgepd.jpg


Zp se mnogo bolje drze...

Zp684..
2e3r485.jpg

2h6dkls.jpg
 
Koliku stetu pravi kukuruzni plamenac, ima ga na 30% biljaka?Zaliha vlage ima koliko toliko ali se bojim da ga ne dokrajci crv.Izbusio je gornje listove i metlicu?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh