Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
AS-a imam na 40% pod kukuruzom,ali vise od 50% ne bih isao cisto iz opreznosti.

Probacu nesto novije od ZP-a(606,666,600).
Sve sejem na 24,5,cesce moze samo neki mini ogled:ppozdrav:
 
ZP666
podgoreva polako.
Tisa u odlicnom stanju ALI nema sklop,zato je i dobra,sva sreca pa nisam presevao

Dekalb sejan na 19cm katastrofa

Kermes pocinje sa podgorevanjem ali ima jos neke sanse ako padne kisa

Danas sam jos obisao D11 i D12,i oni su otprilike kao kermes,mozda za nijansu bolji.
 
Ne znam dal ce vredidi nesto?:sta: :kisa:
fot1045.jpg
fot1046.jpg
 
mnogi hibridi ce raocarati ove godine ali ne zato sto su losi vec zbog katastrofalnog vremena,ako zelite da isprobate hibride posadite ih u istoj njivi pa ce te uz istu agro tehniku i vremenske uslove na kraju lako zakljuciti koji je dobar a koji ne.ja neverujem da je toliko bitna sorta kod mene je najvaznija agorotehnika i parcela,sve sto je kvalitetno odradjeno nema nikakvih problema a vidim da su ljudima kukuruzi izgoreli do kraja,znaci nece ni koren odlomiti tu sorta ne pomaze.ovo je katastrofa
 
Pa sve sam se nadao kiši tj. pljuskovima.Dva puta me je zaobišlo i više nema čekanja.Imam pionir f73 koji super izgleda i greota je da propadne.
 
Imaš neke hibride sa više proteina npr Maverik od sindžente ali ovo standardno što sejeme uglavnom je tu negde približno sa proteinima.
Bilo koja proizvodnja stočne (kvalitetne) hrane se ne može zasnivati samo na proteinima iz kukuruza(jako je malo).
Tako da ako želiš kvalitetnu hranu (bogatu proteinima) moraš koristiti i druga proteinska hraniva. Soja,grašak,sojina sačma,sojin griz,suncokretova sačma,riblje,mesno,krvno brašno itd.
Kukuruz je prvenstveno energetsko hranivo.Stoka koja samo konzumira kukuruz može da živi jer ima dovoljno energije ali slabo napreduje.
 
Kod nas je stanje sledece:
-DKC 4964 je gotov, sejan na zemlji koju radimo prve godine i koja je bas zakorovljena.Mislim da ni neki drugi hibrid ne bi prosao bolje na toj parceli u ovakvim uslovima.
- DKc 5276 se drzi za sada, ako uskoro padne neka kisa moze se ocekivati neki prinos
- Pionir F73 isto kao i dkc 5276
- dkc 5783 najgore podnosi ove uslove, ima delova njive gde se jos drzi, ima delova gde je gotov
- ZP 606,684,600,560 i 505 se drze jos koliko toliko (mozda zato sto su imali losije nicanje pa je sklop redji), ako padne uskoro kisa trebalo bi da bude bar nekog roda.

Ne znam kakvo je stanje kod drugih ali u nasem ataru za sada bolje izgleda kasnije sejan kukuruz. Cini mi se da su nasi kukuruzi jedni od najgorih u ataru. Da li je na to uticao izbor hibrida ili nesto drugo, ne bih znao. Sto se tice Dekalba ja ga ne bih izbacivao iz setvenog plana, pogotovo 5276.
Situacija i u nasim atarima je takva da kasnije sejani kukuruzi izgledaju bolje, ali tu je u pitanju nesto drugo a to je ono sto ranije sejani su izbacili klipove ranije i time iscedeli skroz svu vlagu iz zemljista i vec duze vreme su u nedostatku vlage. Moje je misljenje da kasnije sejani kad budu (ako) formirali klipove bit ce u jos goroj situaciji ako ne dobiju kise.
 
Racunaj da ga za tu kolicinu vode ako radis tifonom moras natapati 24 h.
Mi dok smo imali krompir onda je u jednom zalivanju koje je trajalo nekih 16-18 sati dato oko 35 l po kvadratu.
Racunaj da je pumpa visokok pritiska koja trazi obrtaje.
Koliko goriva bi potrosio za 24 h bez prekida to ces morati sam da izracunas jer ne znam cim ces zalivati. Ako recimo zalivas rusom 80 ks onda moras znati koliko taj traktor trosi na 1 sat rada.
 
Ma daj bre otud toliko.Ja imam pumpu hondu 540l/min benzinku četvorotaktna.Troši kao upaljač.Neka stvaran protok bude samo 400l/min(što je malo) za jedan sat je to oko 24000litara vode.Ako pređem sa tim 57 ari(1kj) dođe oko 420 lit/1ar.Eto izračunaj sam koliko treba za 50 l/m2.Mislim da će mu 30lit/m2 biti sasvim dovoljno za prvi put.
Inače te njive što mogu da zalivam nisu velike 50ari i 35ari ai bolje išta nego ništa.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh