Kukuruz 2012

Koliki rod kukuruza očekujete na vašem imanju po Ha ?

  • Manje

    Glasovi: 41 17,0%
  • 3 t

    Glasovi: 61 25,3%
  • 5 t

    Glasovi: 74 30,7%
  • 7 t

    Glasovi: 43 17,8%
  • 9 t

    Glasovi: 15 6,2%
  • Više

    Glasovi: 7 2,9%

  • Ukupno glasača
    241
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To je nemačka . To je drugačija klima i sam znaš.
 
Savato jesmo za sada u velikoj prednosti.Situacija još uvek nije kritična ali ako ne padne uskoro kiša i kod nas je gotovo.
 
Ista situacija je i kod nas.
U ataru najlošije izgleda Dekalb,pogotovo na lakšim zemljištima.
Najbolje izgledaju domaći hibridi koji su sejani na ''korak''.
 
Monsantu se zalite!
Ja te kuruze nebi sijao ni da mi daju zabadave. Bilo je kod nas super akcija za taj dekalb,ali nema sanse da to sijem!
Ali mogli su isto tako biti najbolji mozda.
 
Opet se potvrdila stara izreka da kukuruz treba sejati oko katoličkog Đurđevdana, tj posle 20. aprila.

Eh, a da se period velikih vrućina pomerio za dve nedelje kasnije druga priča bi bila oko toga kad je najbolje sejati. To je sve lutrija, i treba gledati duži niz godina a ne suditi nakon jedne ovakve netipične godine...
 
Za Nju-viliđ:Da ja nešto kažem tebi ,a i ostalima:prošle godine mi je prosek dekalba bio 7200kg jus-a /KJ=12600kg/ha.Sa tim prošlogodišnjim rodom oduvao je sve svoje konkurente i opravdao da ga sejem i ove godine.Bio bih budala da ih nisam posejao.I da ne skinem ni kilogram po hektaru ove godine opet će mi prosek za dve godine biti bolji nego polovini koja se ovde kur.. da su kao znali da ne treba sejati.
 
I šta sad realno tu očekivati i da ovog momenta padne 50 lit kiše?
Realno je ocekivati da cu potrositi naftu na tarupiranje,i potrositi naftu na ponovno oranje bez ovogodisnjeg roda...i nema vise sta da se ocekuje-zivci su vec izgubljeni.al tuci se po glavi ne vredi...prezivecemo i ovo.
 
@diklofen
Hoces da kazes da ces DKC i dogodine sejati istu povrsinu kao ove godine!To ce biti hrabro od tebe.:ppozdrav:
 
kod mene u selu htjeli da se tuku za sjeme dks jer ga nije bilo dovoljno u prodaji a sada je samo ostala uspomena na taj hibrid on je ovde zavrsijo na nekim parcelama nece biti ni za sjeme ako padne kise mozda pioniri prezive ali i njima je dogorilo
 
Kod nas je stanje sledece:
-DKC 4964 je gotov, sejan na zemlji koju radimo prve godine i koja je bas zakorovljena.Mislim da ni neki drugi hibrid ne bi prosao bolje na toj parceli u ovakvim uslovima.
- DKc 5276 se drzi za sada, ako uskoro padne neka kisa moze se ocekivati neki prinos
- Pionir F73 isto kao i dkc 5276
- dkc 5783 najgore podnosi ove uslove, ima delova njive gde se jos drzi, ima delova gde je gotov
- ZP 606,684,600,560 i 505 se drze jos koliko toliko (mozda zato sto su imali losije nicanje pa je sklop redji), ako padne uskoro kisa trebalo bi da bude bar nekog roda.

Ne znam kakvo je stanje kod drugih ali u nasem ataru za sada bolje izgleda kasnije sejan kukuruz. Cini mi se da su nasi kukuruzi jedni od najgorih u ataru. Da li je na to uticao izbor hibrida ili nesto drugo, ne bih znao. Sto se tice Dekalba ja ga ne bih izbacivao iz setvenog plana, pogotovo 5276.
 
Kako stvari stoje ove godine će prinosi kukuruza biti slični ovogodišnjem rodu pšenice. Prinosi će biti šareni od možda potanjiranih parcela pa do rekordnih prinosa, jer nisu sejali svi u isto vreme, iste grupe zrenja i nisu imali svi istu agrotehniku i količinu veš. đubriva a količina padavina se razlikuje od regiona do regiona tako da ćemo na jesen imati komentare slične kao u temi PŠENICA 2012 gde će neki da "kude" a neki da "fale" određeni hibrid, jedino nam ostaje NADA.....

Što bi rekli naši stari: NI U SUŠI GLADI NI U KIŠI BLAGA:ppozdrav:
 
Mene zanimaju hibridi koji su tolerantni na susu a imaju solidan prinos.Takvi su recimo Kermes i AS-72.
Hjih sledece godine sejem vise nego ove i probam neki nov.Maverik me prijatno iznenadio,uopste se nije potpalio.
Heliko je zavrsio karijeru kod mene,ne interesuje me hibrid koji dobro rodi samo kad je kisna godina.
Proizvodnja kukuruza je sve skuplja i ne mogu sebi da dozvolim taj luksuz da u susnoj godini rodi 4t/ha a u kisnoj recimo 14t/ha.
 
moj se jos drzi,dkc izgleda ko kaktus ali se nesusi bar ne jos.a kws i as kao da nije susa,sve je u tim granicma humus je 3-3,76 orano od 32-37 cm
 
Mene zanimaju hibridi koji su tolerantni na susu a imaju solidan prinos.Takvi su recimo Kermes i AS-72.
Hjih sledece godine sejem vise nego ove i probam neki nov.Maverik me prijatno iznenadio,uopste se nije potpalio.
Heliko je zavrsio karijeru kod mene,ne interesuje me hibrid koji dobro rodi samo kad je kisna godina.
Proizvodnja kukuruza je sve skuplja i ne mogu sebi da dozvolim taj luksuz da u susnoj godini rodi 4t/ha a u kisnoj recimo 14t/ha.

Kod mene je AS72 ubedljivo najviše podgoreo. Osim toga, ne sviđa mi se ni to što izbaci metlicu, a klip i svilu tek posle dan dva. Ubedljivo ga najviše jede plamenac. Da se razumemo, ne kudim ja ovaj hibrid, prošle godine mi je dao 7t plativog kukurza po kj (kad se odbije i vlaga, i sušenje, i lager) i bio ubedljivo, ali ubedljivo najbolji kod mene. Ove godine će biti suprotno (ako uopšte bude berbe, jer još je dva meseca leta pred nama i ko zna kakvi će biti), i to mi se baš ne sviđa. Više mi znači stabilnost nego rekordnost nekog hibrida. I u tom cilju više ne sejem ispod 22cm za kombajn, i ispod 26cm za čardak. A hibride koji traže sklop od 19cm i manje, zaobilaziću u širokom luku.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh