Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko kod vas uzimaju za sušenje sa 18% na 14% vlage?
 
Danas završili nekih 15jutara neznam koliko je bilo ali prinos je cista katastrofa, onda samo oko pola 7 poćeo njivu od 1Ha gdje je Pioneer PR34B23 i toliko je rodilo da sa zaetorom idem 1 spora i 2 powera na minusu i nemoze grlo uvuc sve koliko ga ima boli glava je .. evo slika sa table ..
34r6q88.jpg

ogm7v5.jpg

2m80hog.jpg
 
ali lijepo ste imali u Vojvodini prije sto i više godina gazdinstva u tipu salaša(kod nas je i sada uglavnom tako) , pa ste svi pobjegli i skupili se u sela a njive 10km od kuće.

Kažeš da je kod vas i danas uglavnom tako. Ok, reci mi da li do tih vaših salaša dolazi struja, imate li tvrdi put, telefon...

Naši salaši su (uglavnom) ostali isti kao i u 19. veku, petrolejka i tranzistor na baterije... I blato kad je loše vreme! Sad ti meni objasni kako u današnja moderna vremena živeti na salašu starinskim životom.

Da je bilo sreće i pameti, i da je malo neko pogledao ovu našu Vojvodinu i doveo struju i put do bar onih bližih i grupisanih salaša, sada bi i dalje na njima bilo života. Ne bi to bili salaši već pravi rančevi zapadnog tipa, za velike i prave robne proizvođače. Uz ovakvu zemlju što imamo, bio bi to pravi El Dorado!

Nažalost nije tako, u staroj nam državi su forsirane neke druge sredine, veliki gradovi, zavičaji raznih funkcionera... Izgovor za Vojvodinu je uvek bio da je ona bogata. Jeste, bogata je, ima rekordan broj kuća od naboja sklonih padu... ::sramota::
 
ista dilema i kod mene, videcemo jos sta cemo da uradimo, treba kruniti fao gruoe ~ 650, a one kad ponovo povucu vlagu od kise, tesko je otpustaju, dan je sve kraci, guzve na vagi sve vece, nisam pametan
 
Ja sam prelomio i sve skidam pre petka.Na to me je navelo prošlogodišnje iskustvo tj. više ne iskustvo.
Danas na parceli od 11ha gde je pola sejan helico ,a pola F02 čudna situacija.Helico ima vlagu od 13,3% i 240gr po klipu čistog zrna,a F02 vlaga 18% i 210gr po klipu čistog zrna.Ni Pioniri nisu što su nekad bili.Sad ih svako radi i dorađuje a ispuštanje vlage po čemu su bili poznati je ostalo ko zna gde.
 
Ja sam prelomio i sve skidam pre petka.Na to me je navelo prošlogodišnje iskustvo tj. više ne iskustvo.
Danas na parceli od 11ha gde je pola sejan helico ,a pola F02 čudna situacija.Helico ima vlagu od 13,3% i 240gr po klipu čistog zrna,a F02 vlaga 18% i 210gr po klipu čistog zrna.Ni Pioniri nisu što su nekad bili.Sad ih svako radi i dorađuje a ispuštanje vlage po čemu su bili poznati je ostalo ko zna gde.
u potpunosti se slazem, moj komsija na njivi predusev psenica, posejao as 62, 6400 kg/kj, vlaga 18 %, b23 nije mogao dotle da mu dobaci
 
@diklofen, ja sam Pioneer N43 (FAO 600) i D11 (FAO 700) skinuo u ponedeljak, vlaga bila na N43 14,3 %, a na D11 13,7 dok je F02 (FAo 600) jos na njivi i u ponedeljak je imao nesto preko 21% vlage. Svi su sijani isti dan (oko 20. aprila, ne znam tacno), tako da i mene cudi sto F02 tako drzi vlagu.
 
ja danas poceo da skidam moje prvi rezultati , Syngenta Pako , 4800 kg/kj vlaga 15.5 % , lom 4% , necistoca 2% , primese 1.5% , za sada zadovoljan s' obzirom na godinu i uslove , za dalje videcemo :ppozdrav:
 
@diklofen, ja sam Pioneer N43 (FAO 600) i D11 (FAO 700) skinuo u ponedeljak, vlaga bila na N43 14,3 %, a na D11 13,7 dok je F02 (FAo 600) jos na njivi i u ponedeljak je imao nesto preko 21% vlage. Svi su sijani isti dan (oko 20. aprila, ne znam tacno), tako da i mene cudi sto F02 tako drzi vlagu.
mene jos vise cudi kako je za taj rok setve D11 imao tako malu vlagu :sta: Ko da se neko pri pakovanju igrao sa etiketama?
 
Vlaga od 17% do 18% ostaje ti od bruto prinosa 88,27%:nono:
Vlaga od 18% do 19% ostaje ti od bruto prinosa 85,93%:nono:
Vlaga od 19% do 20% ostaje ti od bruto prinosa 83,58%:nono:
Na sve ovo treba da odbijes i vlagu, i jos po neki dodatak koji bas nisam shvatio iz tablice, ali u svakom slucaju za kukuruz do 18% vlage, imas i odbitak vlage od 4%, a sve zajedno dodje odbitak negde oko 17%, za 19% vlage 20%, a za 20% vlage 21%.
 
danas vrsio usluzno coveku 14 kj, hibrid D12, vlaga 15, 15.4, 14,8 sve oko 15, 15 nesto, skoro 8 vagona
fmnp6q.jpg

2lsh2rk.jpg
 
Valjda nije offtopic, al u vezi ove kradje , ipak je uglavnom razlog što su slabe sankcije pa se lopovi ne boje. Eto nisam znao da ste se tako davno ušorili,al je vjervvatno dosta salaša i skorije napušteno.Kod mene je uglavnom svaka kuća na svom zemljištu.Negdje veće negdje manje površine ,(moj deda nam ostavio kuću na 10ha zemlje i šume spojeno),inače sve je sirotinjski al do svake kuće od ranih sedamdesetih dolazi struja ,put il asfalt ili makadam. Kradje kukuruza je zasad vrlo malo ,ja još nisam čuo, pa se pitam kako onda uzgajate i čuvate povrće kad je tako sa kukuruzom.
Eto ja sam imao 4 ha kukuruza 15 km od kuće ,prvi put,nikog nepoznam u tom okruženju i za divno čudo nisam primjetio ni klip da je neko ubro.
Izgleda da su kod nas svi lopovi otišli u politiku pa ih nema oko njiva:haha:
 
Vlaga od 17% do 18% ostaje ti od bruto prinosa 88,27%:nono:
Vlaga od 18% do 19% ostaje ti od bruto prinosa 85,93%:nono:
Vlaga od 19% do 20% ostaje ti od bruto prinosa 83,58%:nono:

Na sve ovo treba da odbijes i vlagu, i jos po neki dodatak koji bas nisam shvatio iz tablice, ali u svakom slucaju za kukuruz do 18% vlage, imas i odbitak vlage od 4%, a sve zajedno dodje odbitak negde oko 17%, za 19% vlage 20%, a za 20% vlage 21%.


Zanimljivo, kod nas je malo drugačije, cijena sušenja sa 15%-na 14% je cca 14€/t, sa 16% na 14% je cca 15€/t.
Sa 20% na 14% cca 17.5€/t.

14% je kod nas standard.
 
Danas sam merio vlagu na Pionirima. F02 - 17.2% ; F38 - 15.0% . Uzimao sam klipove koji se još nisu spustili i iz dolova, tako da verujem da vlaga ne može biti veća od ove. Kombajner može tek od utorka da radi kukuruze, i sad je ovo igra živaca - uskladiti kamione i kombajnera. Pri tom, u selu još uvek nigde ne primaju kukuruze, ne znam šta više čekaju. Uglavnom, trudiću se da ih skinem pre vikenda i kiše, delom zbog vlage a više zbog očajnih lenija kad je mokro...
 
Zanimljivo, kod nas je malo drugačije, cijena sušenja sa 15%-na 14% je cca 14€/t, sa 16% na 14% je cca 15€/t.
Sa 20% na 14% cca 17.5€/t.

14% je kod nas standard.
I kod nas je isto 14%. No, da vidim racun, kod vas za 10t, vlage 15% uzimaju 140 Eura, a kod nas za 10t uzimaju 430 kg sto dodje negde oko 70 eura. Ogromna razlika, ili negde gresim u racunu.
Drugi slucaj. Kod vas za 10 t sa 20 % vlage uzimaju 175 eura, a kod nas oko 350 eura. Tek luda razlika.
Sta je ovo?
 
Citajuci komsijski site, naletim na ovo: " Budući da osiguravajuća društva ne pokrivaju štete od suše, nedavno proglašena elementarna nepogoda u Vukovarsko-srijemskoj županiji omogućit će ublažavanje financijskih šteta poljoprivrednicima. Država isplaćuje dio štete, a i to je pomoć onima koji su sijali soju i kukuruz, kulture na kojima je šteta veća od 30 posto. Suša je pogodila područje cijele županije, što je bio uvjet za proglašenje elementarne nepogode."

Kada se kod nas proglasava ovo stanje nepogode od suse?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh