Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
нема код К.Р. трте-мрте, брутално искрено до самог краја
 
Beremo najbolju parcelu vec drugi dan...Prinos je oko 8-9 tona po k.j klipa.Znaci Zmajevka sa 11 ili 12 vrsti na duz zavisi kako se navrsi a Kragujevka sa 8 prepuna...Nisam ni prosle godine vise imao,ocekivao sam dobar rod ali toliko ne...Hibridi su AS 72 i Kermess a sutra je na redu LG Poncho pa nastavak Kermess i Grecale...Setva 20.04 Agrotehnika je solidna oko 250 kg NPK + 150 kg Ureje po k.j,pre 2-3 godine izvucen pileci stanjak na skoro 7 k.j od ukupno 9,5 na toj njivi...Napominjem njiva je 2 klase a vlaga kukuruza oko 25%
Dobra je to agrotehnika,bre,sta hoces.Dobar ti je i prinos.De,javi sutra kakav je bio Poncho....
 
Bez vestaka nema roda...to sto je u tom delu atara nije pala kisa,to je samo sopstvena uteha.
Kod nas se ovogodisnji kukuruz pokazo super na njivama gde je primenjena puna agrotehnika,tamo gde je zakidano,tamo nema roda.
to si u pravu sto posto!na jednoj parceli sam bacao po 150kg npk i ureje a na drugoj po 200kg,na istu gustinu setve kukuruz je bolji 30% sigurno!
 
Nekad i Bog kaže zadnju reč a ako mislite da je samo veštak uslov za dobar rod ne bih se složio sa vama,ima tu mnogo preduslova,priprema,vreme setve,prskanje i KIŠA bez koje nema roda pa makar bacio vagon veštaka
 
U losem prolecnom oranju sa malo djubriva kukuruz nema sta da trazi !!
Kod mene je soja obmanula jer joj izuzetno smeta susa,kukuruz ce po procenama biti isti kao i prosle godine mozda cak i bolji,naravno sve po PS-u uradjeno.
I svidja mi se caletova izjava "Necu da zalim par litara goriva kad radim za sebe" e sad ko to razume nema krize za njega.
 
Stajnjak definitivno puno popravlja rod, ali bez veštačkog đubriva nema velikih prinosa.

Savato, pileći stajnjak ima kratki efekat, max dve godine.
 
2007 u pauzi branja kolega i ja se smejali našoj muci.rod je bio ispod prikolice po jutru,a kolega će: ti bar nisi bacio veštak a imaš isto kao i ja ako ne i više.
 
Nekad i Bog kaže zadnju reč a ako mislite da je samo veštak uslov za dobar rod ne bih se složio sa vama,ima tu mnogo preduslova,priprema,vreme setve,prskanje i KIŠA bez koje nema roda pa makar bacio vagon veštaka
Jeste,ali se zemlja za sledecu godinu isposti maximalno,pa sledece ako ne posolis gubis i za onu sto je dobro rodilo.

Da ti prenesem mog sogora radnju i iskustvo.
Prema Basaidu,covek ima salas i dosta zemlje,ima jednu njivu od 9kj koju je pre 5 godina nadjubrio sa stajskim djubrivom bas,bas fest.Kada seje kukuruz/suncokret,njivu podeli na pola i nista od vestaka.
Posle djubrenja je islo 3*zito,1 kukuruz i prosle je godine delio,kukuruz onako,a suncokret rekordan,bez djubreta je rodio oko 2300kg/kj.
Naplata je stigla ove godine,opet je sejao pola/pola samo sto je mesta promesao,krajnji rezultat je katastrofa od kukuruza i rod od 1400kg/kj suncokreta.
Njiva je 2,.klase.
 
Ali ja sam ovde bacam đubre skoro svake 2-e ,3-e godine jer mi je njiva blizu grada,pokazaće se to đubre to ja znam ali ovoga puta da nisam bacao đubre bilo bi roda,to je dobra zemlja (i kada nigde ne rodi tu je rodilo).Jednostavno je usev pregoreo od đubreta.Da li ste primetili da je najbolji rod na mestima gde je prošle godine stajala voda.
 
Najbolje bi bilo da ti lepo napraviš analizu tvojih njiva, pa bi se onda pokazalo šta zemlji treba a šta ne.
 
ja vec godinama bacam 150 do 175 kg uree po jutru nakon prvog prohoda tanjuracom kolicina ovisi o tome da li je dobila stajnjak te godine , a 200 kg 15-15-15 prilikom sijanja. ove godine (zapravo prosle) sam napravio mali eksperiment i na njivi od 1200 hvati u jesen zaorao 150 kg 7-20-30 i 25 kg uree, u pripremi sam zatanjurao 100 kg uree a na drugoj iste povrsine (izmedju njih je jedna njiva od 700 hvati) sam napravio po onom kako sam prvo naveo (125 kg uree i 150 kg 15-15-15 na 1200 hvati) sorta je ista a prinos je bio na prvoj je bio barem 20% veci. nesto slicno ovakvom principu gnojidbe inace preporucuju iz pioneera i po njima razlika u normalnim godinama u prinosu se krece od 10% pa na vise, a u ovako susnim godinama moze biti cak do 50%.
 
Ali ja sam ovde bacam đubre skoro svake 2-e ,3-e godine jer mi je njiva blizu grada,pokazaće se to đubre to ja znam ali ovoga puta da nisam bacao đubre bilo bi roda,to je dobra zemlja (i kada nigde ne rodi tu je rodilo).Jednostavno je usev pregoreo od đubreta.Da li ste primetili da je najbolji rod na mestima gde je prošle godine stajala voda.

Samo zbog tebe ću početi da nosim fotoaparat na njivu. Gde god sam imao vode na njivi i ležala proletost rod je dosta SLABIJI !!! Voda se povukla ,spremno i sejano u suvo,kukuruz osetno slabiji na takvim mestim.
Teza da je izgoreo zbog đubriva je smešna.
Pre bih rekao da je razlog agrotehnika.
 
Na istoj parceli gde nije stajala voda,kod mene je kukuruz lošiji ja nisam rekao da bi to moralo tako biti i kod vas.Na toj parceli je pola AS a pola 341 i AS je ubedljivo bolji.Sejano 11 maja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh