Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
sad sam bio obici kukuruz i moram da se ispravim.dobar mi je samo onaj koji je malo zaostao u porastu a onaj bolji je podgoreo i klipovi ostali mali mislim da ce za nedelju dana da predje u vostanu zrelost,blago receno katastrofa. gledajuci po ataru uspece oni koji su fao 500-600 sejani pocetkom aprila i 14-16 a oni sejani 20-tog i kasnije ubrace tek po koji klip,cak sam naleteo na neciju njivu gde je tako podgoreo da sam mislio da je od zapaljenog strnista pa sam pogledao u strniste ali nije bilo zapaljeno dakle katastrofa. u odnosu na proslu godinu po ovim njivama sto sam video prinos manji 30-50 %
 
ovako mi izgleda polovina kukuruza.da li ce se oporaviti
2nq64cn.jpg
14k8rcm.jpg
 
Dragance a reci mi nesto o podgorevanju kukuruza!sta se desava sa tim kukuruzom,da li to utice na nalivanje zrna,da li hranljive materije mogu da se crpe iz zemlje i da li otezano prolaze kroz taj suvi deo stabljike... ?
 
U nedostatku vode kukuruz odbacuje nepotrebne listove da smanji odavanje vode , to je poslednja da kazem linija odbrane. Utice na nalivanje zrna jer nema dovoljno vode da prezivi a ne jos i da naliva klip. Ako je koren u skroz suvoj zemlji onda ne moze da crpi hranjive materije, zato sto biljke hranjive materije mogu da uzimaju samo iz rastvora, tj. ako ima vode u zemljistu. Znaci ako korenske dlacice ne odumru od suse onda ima nade za njega... transport hranjivih materija je smanjen zbog nedostatka vode ... 95% vode u biljkama je tranzitnog karaktera i ona transportuje hranjive materije i sve ostalo ,nema vode-nema transporta ....samo onih 5 % se veze u samu biljku. Ne usudjujem se da kazem bilo sta u vezi prolaza materija kroz "suvu stabljiku" dok ne vidim svojim ocima poprecni presek tog suvog dela.
 
Veliki uticaj ima i snabdjevdenost zemlje hranivima pogotovo azotom,ako ga fali biljka vuče i ono malo vode i isparava bespotrebno u potrazi za hranom.
Nego jel čuo neko nešto o prskanju kukuruza nekakvim rastvorom šećera ili nešto slično.(nemojte se smijati ako sam lupio ali neki "vani" to rade)
 
ZP 735... Setva 30. aprila, prolećno oranje u martu.
2updzqf.jpg

2meo2g4.jpg


Poineer F73... Setva 12.maja, nakon neuspele soje, koja je nikla jako retko.
jajbza.jpg

2hnt4sn.jpg

2hp6a2s.jpg
 
@kish robert dešava se da oplodnja kukuruza protekne u vrlo nepovoljnim uslovima tj. vreli dani ali tople i noći bez rose pa kukuruz ne formira se kako treba nego dobiješ klip sa par zrna. To je bio slučaj 2000 godine. Okišalo je se 4 avgusta ali je već bilo kasno u stvari bilo je na vreme za nalivanje zrna ali nije imalo šta da nalije jer je oplodnja kukuruza bila u vrlo nepovoljnim uslovima
 
Tople noći su nešto najgore što se može dogoditi kukuruzu!!! (osim pada cijene naravno)

@kvicoje : upravo tu je jedna od najjačih prednosti renomiranih hibrida ,ponašanje u takvim stresnim uslovima.Ako sve završi kako bi trebalo staviću slike Dekalba koji nije dobio ni jednu kišu do klasanja ,visok je 1-1,5m a svi su formirali klipove.
 
JA sam juče baš to gledao. Uzbrao sam po par klipova sa svakog hibrida i oljuštio ih.
F02 ima kompletno sva zrna formirana, doduše pri vrhu još nisu ali se vidi da će biti. On mi je prvi izmetličio i imao je dan-dva pre onih vrućina da se oplođava.
F38 ima po koje zrno da fali, recimo 2-3-4 po klipu. On se izmetličio par dana nakon F02 i upao je u same vrućine. (Ne znam kako je to F02 izmetličio pre F38 kad je veći FAO, možda zato što je on bio potpuno bez kiše, dok je F38 imao malo kiše do metličenja.)
AS72 je poslednji izmetličio i imao je oplodnju u vrućinama ali i kad je došlo osveženje, i još nisu formirana zrna u klipu ali se vidi da neće faliti ni jedno.
ZP677 - nisam išao da vidim.
 
jeste, greskom onog koji je sejao, dekalb je posejan na 25,5 cm a K67 na 21,5, zao mi je sto Dekalba nismo gusce posejali,
 
Ma ja sam sam kriv.Hteo da ušparam 4000,00dinara na semenu a sada ću imati 3tone manje prinosa nego da sam uzeo pionir*20,00dinara pa vidi koliko sam se zajebao.Ko ušpara na mostu izgubi na ćupriji.A ceo život vodim se parolom da nešto što je skupo nije bez razloga.As hibrid neće više gledati moju njivu taman da džabe seme dobijem.

Morao sam da citiram sam sebe.Toliko sam nacrnio As72 i bio razočaran njime da sam mislio da ću tu njivu da siliram u avgustu.danas me je toliko iznenadio da nisam imao reči.Sledeće slike govore više nego 1000 reči.As72 greškom posejan na 19 cm 05.04.2011






 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh