Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nema bas neke blizu njive sa krompirom...
 
Danas dok sam obilazio neke kukuruze i seckajuci se kroz njih i cupkajuci po travicu,iscupah i ovo!
Sta je to?
ivvbc5.jpg

Štetocine u zemljištu(grcice, žicnjaci, podgrizajuce sovice, rovac)

20-1-76.gif


Larve gundelja se nazivaju grcice, zbog zgrcenog oblika tela. To su larve tvrdokrilaca gundelja koji se pojavljuju pocetkom maja kada imaju period rojenja i parenja. Tada se hrane lišcem vocaka i drugih lišcara i polažu jaja u zemlju. Iz jaja se pile larve, grcice, dužine i do 6 cm. Stadijum larve traje 2-4 godine. Za to vreme hrane se semenom i korenom povrtarskih biljaka. Larve skocibuba se nazivaju žicnjaci zbog izgleda tela koje je dugo i tanko, žuckaste boje, pa podseca na komad žice. Gusenice podgrizajucih sovica, kojih ima nekoliko vrsta, nagrizaju prizemni deo biljke sasvim uz površinu zemljišta ili nešto iznad. Gusenice su sive boje, teško uocljive na zemljištu, glatkog tela, a pri dodiru se smotaju u kolut. Aktivne su pred vece ili tokom noci, pa ih je teško videti jer danju miruju na skrovitim mestima. Napadnute biljke zbog oštecenja sudovnog sistema žute i suše se ili su potpuno pregrižene.Rovac je veliki insekt dužine do 5 cm, žuto smede boje sa izraženim prednjim nogama za kopanje. Larve su slicne odraslom obliku, nešto manje. Rovac pregriza koren i korenov vrat biljaka u polju, u staklenicima i plastenicima ili toplim lejama gde dospeva stajskim dubrivom. Ovo je cesta i opasna štetocina skoro svih povrtarskih biljaka. Velike štete nastaju pri proizvodnji rasada u toplim lejama ili plastenicima pocetkom proleca, kada rovac na ovim mestima nalazi povoljnu temperaturu.
Suzbijanje: Tokom setve ili rasadivanja povrtarskih biljaka preporucuje se primena zemljišnog insekticida Force, u zonu redova. Pored kontaktnog delovanja deluje i repelentno (odbijajuce) zbog dobre isparljivosti.
 
Špartaj druže ako imaš vremena i volje.Daćeš kukuruzu malo oduška ,a vodu(vlagu) naterati da sama ide pod koren kukuruza tj. u sam red.
 
Postoji pogrešno mišljenje kod ljudi da treba špartati ili pršačiti samo kad ima trave. Veliki efekat ima i na stvaranje rastresitog sloja zemljišta koji treba da sačuva vlagu u zemljištu u predstojećem periodu visokih temperatura kada je neće biti u izobilju kao sad. Kao što Diklofen reče i taj rastresit sloj daje oduška kad se razbije pokorica nastala od ovih kiša. Kad je kukuruz veliki treba raditi po suncu jer se tada savija i teže lomi.
 
pročitao sam negde da svako špartanje povečava prinos do 10% :sta: inda bih ga špartao 5 puta:haha: šalu na stranu ali špartanje mnogo znači zemlja se malo promeša i bakterije u zemlji dobiju vazduha što je sve zajedno veoma korisno
 
@levak nekada sam zapisao sa sajta" kutine" kazu ispitane i preporucene koncentracije za folijarno prskanje ureom kukuruz: 0,6-6,4%
probaj naci sajt kutine pa vidi ima za razno voce i povrce cak i vinova loza a ja bih ti preporucio da ne ides sa maximalnom koncentracijom kao sto sam ja jednom oprskao zito sa 40 kg na 60 ari sa nekih 150 litara vode (mislim da sam isao 30%) pa je poleglo a pocelo se i susiti od toga, srecom kasnije pala kisa pa je sprecila dalje susenje zita
 
Danas spartao po drugi put .Takodje bacen SAN 2*200kg.Jos ako budem mogao uci u kukuruz idem 5kg ureje po ha.
Za sad veoma sam zadovoljan 72-om i Sicorom.Mi obavezno dva puta spartamo,to je veoma bitno za dolazeci susni period .
 
Ja sam jednom spartao, a danas idem da odradim prihranu jer ako sacekam jos koji dan necu moci da udjem u njega. Sto se tice spartanja i ja sam za vise jer kad su ovako velike kise zemlja se podkori pa ne propusta vodu. Inace kod mojih seljaka vazi parola isprskao sam od korova i ako ih nema nema potrebe za spartanje. Ja se licno ne slazem al ajde videcemo ujesen ko ce kakav kukuruz brati.
 
ja probao da špartam ali ne ide mnogo je veliki kukuruz pa se lomi a ranije nise moglo ući u njivu jer je bilo doooosta kiše taman se prosuši a ono opet kiša i sada kukuruz raste ko dopingovan:haha::ppozdrav:
 
Danas zavrsio sa prihranom kukuruza preko lista sa 5kg 3x20 na prskalicu od 440l a ta kolicina na 3 hektara.
20p4k2e.jpg
14dh9ft.jpg
A ima i ovakvih njiva poataru, neznam sta oni ocekuju od takvih njiva.
e1cjer.jpg
 
Ima i kod nas takvih...mozda i kod mene...sad sam dosao iz atara,kukuruzi opasno poceli da se uvrcu.
 
Ima i kod nas takvih a ocekuju subvencije.
Zao mi je sto sad nisam mogao ici da obidjem sve njive po ataru ali mislim da moj nece videti spartaca ove godine ako ga cale ne prosparta danas-sutra.
 
Jedno pitanje za ratare. Da li je kasno za posejati neki kukuruz i koji, imam dva jutra industrijske paprike koja je jako loše nikla pa ne znam šta da radim?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh