Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Danas obilazio parcele pod kukuruzom i primetio propustenu gresku,zicar mi malko proredio kukuruz,ostala mi od prosle godine vreca zasticenog kukuruza a nisam ga i pre setve tretirao,a verujem da je zastita izgubila svoje svojstvo.Ili je mozda nesto drugo u pitanju.
 
Ganga, kazite mi sta ste koristili od hemije, kad vam je njiva tako cista. Koji je hibrid kukuruza na toj parceli?
:ppozdrav:
 
Konkretno na toj parceli je ogled od 37 hibrida a do sada sam samo pre nicanja išao sa Acetosavom koliko se sećem 2 lit po ha mislim da je to propisana doza izvini ali kod herbicida netrudim se da pamtim količine jer redovno imam knjigu pesticida i proveravam doze pre upotrebe.
 
Danas obilazio parcele pod kukuruzom i primetio propustenu gresku,zicar mi malko proredio kukuruz,ostala mi od prosle godine vreca zasticenog kukuruza a nisam ga i pre setve tretirao,a verujem da je zastita izgubila svoje svojstvo.Ili je mozda nesto drugo u pitanju.


Ne vjerujem da je hemija izgubila svoje svojstvo,nego moze da bude da je sjeme tretirano prosle godine sa insekticidom izgubilo klijavost,odnosno procenat klijavosti je smanjen,a to nije nista cudno jer svi insekticidi su agresivni i lose uticu na klicu,a i kuce koje prodaju hemiju garantuju za tretirano sjeme samo unutar sezone kada je sjeme i tretirano...
Tako da izgleda da je to razlog prorijedjenog sklopa kukuruza...
Pozdrav
 
Danas na b92 kod Zaharija je bio neki predstavnik Pionira da obrazlozi loše nicanje pionirovog kukuruza kaže klijavost mu je bila 92% a energija klijanja 93%(to naravno nije pisalo na deklaraciji od vreće semena) i svelo se na to da ga seljaci nisu dobro posejali. Dogodine ću kupiti samo seme na kojem piše klijavost semena ali to neće biti pionir seme, na deklaraciji od Dekalbovog semena je pisalo 97% klijavost pa sad vi uzmite šta je bolje dvaput sejati i spremati ili kupiti pravo seme i ne razmišljati o presevanju kukuruza.
 
Tacno tako. Ali kad se pricalo po nekim temama o Dekalbovom kukuruzu vecina se izjasnila kao patriote i pljunuli po Amerikance i tvrdili da je DKC sav kukuruz modifikovan sto nije tacno. Na kraju krajeva ne zanima me ni odakle potice ni nista drugo sem toga da je seme odlicno a kukuruz fenomenalan.
 
Ja neznam sta je kod vas,ja sam ove godine posejao nekih 250jutara i od toga 244 jutara pioonira i nemam nikakvih problema sa nicanjem.Odlican.Ostalih 6jutara sam sejao DKC 51xx (46 mislim) nije los ni taj..
 
jac784.jpg
 
na 2 njive besprekorno spremljene nicanje mi je bez greske.
treca, koju sam zabrljao, je kilava i to tacno na delovima koji nisu uradjeni kako treba.
 
Danas me je ova slika prijatno iznenadila
P5140038.JPG

P5140039.JPG

Nisam mogao da se načudim da u ovakvim grudvama može da nikne i to bez kiše.Juče popodne je nešto kiše palo ali je to i dalje malo. Posejan 12.05 2011.
Ovaj je sejan dan kasnije isto bilo grudvičasto ali je jesenas orano
P5150045.JPG

P5150046.JPG
.Na ovoj parceli se istresla dobra kiša,crni se posle 24 časa od padanja.
 
@nikola ilic
svaka cast , objasni od cega su uzduzne linije/udubljenja izmedju redova ?
Od kembridz valjaka posle setve ?
 
@kiraj,

Mislim da je ovo najveci dokaz da su ove godine problemi sa kukuruzom bili zbog onih hladnih aprilskih dana od 7-8 aprila. Tako da oni koji su sejali kasnije su pogodili.
 
@Rabadzija
Jesu od kembridza,mada je za sitno pripremljenu zemlju bolji glatki ali...nema jednakog nicanja bez valjanja,a i lakse se sparta nema bregova,sejan pocetkom aprila,mislim sve je posejano do 10tog,sutra kacim od suncokreta,zatvara se
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh