Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
da komsije nisu sa necim prskale pa da nije malo vetar duvao
 
A sta bi moglo biti ovom mom?
Proslog cetvrtka sam totalisao tu zemlju,naravno on nije bio izasao napolje,onaj dan je bio mraz u petak/subotu.Sve je tu i zila glavna,sve je ok,al' on jadnik k'o uplasen.
xmtjc7.jpg
 
@hrnciar
Da to je divlji grasak. Ja ga isto imam u nekoliko oaza. Nisam za sada nasao neki lek za njega, a spartanje je narocito problem.
 
Obisao danas kukuruz malo proveravo sklop kad ono LG Agrister sejan na 21cm ili ti po 68 000 po ha iznikao cak 93%! MASALA
 
bacao sam 180kg 15tice i 180 kg ureje!prosle godine psenica!sejao sam 04.03... u drugom delu atera isti predusev isto seme,kukuruz je u mnogo boljoj formi!moram naci nekog strucnjaka da ga pogleda!
 
Danas obišao njivu gde je posejan AS 51 i ZP 434. AS nikao idealno, skoro svako zrno, a ZP dosta slabije u odnosu na AS. Sreća što sam AS posejao na 70% parcele. Sejano je 04. aprila. Šteta što nisam poneo fotoaparat...
 
Danas obilazio njive sa kukuruzom koji izgleda da ce se osusiti i ovo sto je niklo! zp 735 nikao oko 70% a zp 666 skoro 100% a sijan je 12 04 , ns 444 je nejednak a sijan je19 04, kisa nije posteno pala od zadnjeg snijega ako neracunam u 2 3 navrata sto je pokupila prasinu,sem mraza koji je ostetio kukuruz valjalo bi malo i leda bolje ce se oporaviti nego sto ce podnijeti susu ako potraje ovako suvo, kod mene ima jos ljudi koji su cekali kisu pa jos nisu sijali.
 
Posle kise u nedelju i ovih 25+ stepeni vec 2~3 dana,kod nas se situacija mnogo,mnogo popravila na bolje.
Da kucnem u drvo.
 
Večeras sam obilazio kukuruze i u velikoj sam nedoumici šta da radim oko prskanja.

Naime, kukuruz ima tri razvijena lista i četvrti list u točiru (sejan 18.04.), i mislim da će tokom sutrašnjeg dana i u subotu taj četvrti list biti skroz formiran na većini biljaka. Što se trave tiče, ona je tek počela da niče, ono što je niklo je još malo (manje od npr. glave eksera), a mislim da još treba jedan dobar deo trave tek da nikne (i usko i širokolisne trave). Sve je to u redu i planirao sam da, ako ostane ovakvo vreme, prskanje odradim početkom ili sredinom iduće nedelje. Za prskanje su u opciji bili Cambio, Banvel ili Celebrity plus, i za njive gde imam sirka neki jeftiniji klon Motivela (ili ništa ako se rešim za Celebrity plus).

Ali problem je najavljena vremenska prognoza po kojoj će cele iduće nedelje biti nestabilno sa kišom. Čak, neki modeli vide i preko 30l između utorka i srede. Dakle, ako se ta prognoza obistini onda se lako može desiti da od prskanja ne bude ništa do sledećeg vikenda.

Mene sad zanima koliko kukuruz može za to vreme da napreduje, odnosno da li može da preraste peti list koji je neka granica za prskanje ovim preparatima. Ili, da li je pametnije oprskati ga sad za vikend (i tako rizikovati da posle nikne još jedan deo korova).
 
moj je ranije sadjen, uveliko ima 4 lista peti tera, ja cekam jer granica za prskanje preparatima na bazi (Nikosulfuron 40 g/l) je od 2-6 listova a za prskanje za siroki list sigurno mozes naci preparat za kasniji tretman.A kad padne kisa i zahladnice te kukuruz nece bas tako brzo porasti
Prosle godine sam zurio pa bas nisam zadovoljan bio.........ja bi a tako i radim na svojoj njivi pustio da iznikne sto vise i onda prskao
 
Hmm, pa i ja sam bliže odluci da sačekam još malo. Sad sam gledao prognozu i smanjili su količinu padavina tako da će možda biti dovoljan i jedan dan da se prosuši njiva pa da se može ući u nju. Samo ne bih baš da plaćam one skupe preparate koji mogu ići i preko petog lista kukuruza ako baš ne moram. Više bih voleo da ga oprskam dok ne pređe pet listova, ali ipak još nisam kupio otrove, pa kako bude.
 
A da ides sa pola doze?( kao split aplikacija) jer ako je korov tako mali kao sto kazes pola doze bi trebalo da ga odnese a kasnije ako izadje jos korova a kukukruz ti malo preraste a ti opali sa drugom polovinom doze i nebi trebalo da bude problema po kukuruz jer je doza prepolovljena.
 
ma nediraj nista nece on prerasti a i ako preraste nemoj kupiti herbicide ima i onih koji idu i do 8 listova
 
pogledaj za svaki slucaj prognozu ponovo. maj je nepredvidljiv a prognoza se menja vise puta u 24 sata.
kako sad stvari stoje, kisa cele iduce nedelje s prekidima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh