Kukuruz 2011

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jutros je kod nas bilo mraza , slabog ali ipak mraz.Znate li kakav je uticaj na kukuruz u raznim fazama : kad je u klici, u nicanju ili par pera? oće li biti kakve štete?
 
agron15.jpg
 
Jutros je bilo 3 stepena a za sutra ujutro predviđaju samo 2 stepena. Jako me je strah šta će se desiti ako bude mraza, po priči starijih nema drugo nego presejavanje. A ja dekintiran...
 
ma kakvo presejavanje. eno ti slika gore, kako se kukuruz oporavlja posle mraza za 60 sati.
 
bolje da mu je "super" nego da pljunes 10-ak hiljada po jutru za presejavanje. ovaj ce se pre oporaviti nego sto novi nikne.
 
Danas obilazio kukuruz.
Iznenađen kako su lepo nikli as 72 , ns 6030 i kermes razlika u semenu bila velika,as izgledao najlošije.
Sutra obilazim DKC 5143,KWS 3381,as 63 i colombu pa javljam utiske.
 
@ tarana

Ok, video sam sliku, ali baš sam juče pričao sa jednim starijim čovekom i on mi je nabrajao godine sa kasnim (majskim) mrazom, (ja ne mogu da se setim ni šta sam juče doručkovao a on pamti šta je bilo pre pedeset godina :osmeh: ), i da u većini godina nisu imali prinos ako je mraz dohvatio kukuruze. Čak mi je davao primere kukuruza u razoru i onog na čistini, koliko je na koji mraz imao uticaja.

Ovo sad baš i nije za ovu temu, ali da li znaš kako se soja ponaša ako je dohvati mraz? Kod mene je soja tek izbila sa onim kotiledonim listićima (ne znam kako se tačno zovu, oni listići koji budu prvi, pre dvoliske i kasnijih troliski).
 
Danas sam povaljao onu njiivu sto sam juce posejao (pisao sam o tome)i u tanjiranom delu mi ostalo mozda oko 20-30 % semena ne pokriveno,da li tu moze da bude nesto od toga?
 
Ako nije bar 4-5 cm u zemlji male su mu sanse za nicanje. Moze i u 2 cm da nikne, ali ce zato imati kasnije problema.
 
Danas sam bio u obilasku nekih parcela kukuruza. Prijatno sam iznenadjen sa As-om 72 za kojeg sam se navise plasio. Odlicno izgleda,sav je u tri lista.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh