Kruška

Ne bi znao za njih iskreno ja karmen nisam video da ima neko kod mene ovde neku ozbiljnu kolicinu.Ja moju vilju na pijai:osmeh: sa grozdem prodajem i ide bas lepo .zadnja sorta koju berem je kiferov sejanac i prodaje se lepo
 
Ja imam 5 stabala Junske lepotice, iz mog skromnog iskustva sa tom sortom mogu reci samo da je veoma zahvalna sorta i nije mnogo zahtevna. Radja obilno svake godine. Ako budem podizao ozbiljniji zasad pod kruskom ona ce biti vodeca sorta.
 
@stdeyan
Bez persiranja kolega molim te.Otkada smo presli na gospodu sve je otislo u tri lepe...A ja ovde sve nas dozivljavam kao jednake seljake,radnike,gospodu,studente,pismene,nepismene...A za lepoticu sam mislio pre svega za okucnicu par stabala,kao rano voce socnog i prelepog ukusa,bar za mene.Sadnja vece parcele ne znam kako i koliko je isplativa,mozda bi i bila dobra,ja tog iskustva nemam.Ali je svakako zahvalna i po meni pozeljna za svoju potrosnju.
 
Ovo je moja kruska ali nisam siguran koja je sorta, sazreva u septembru, ako neko zna koja je sorta neka napise :ppozdrav::
slika1310.jpg


Ovo je Lepotica obilni rod svake godine:
slika1311.jpg


Imam jos dosta starih sorti kruske starosti preko 50godina izuzetnog kvaliteta ploda ne znam koje su sorte u pitanju postavicu slike kad plodovi pocnu da sazrevaju. Inace za sada nemam ozbiljan zasad pod kruskom sve kruske su sa okucnice :ppozdrav:
 
E, i kod mene se pojavila Ervinija cisto da me podseti da je uvek tu i to naravno na Santa Mariji.
Juce sam orezao te zarazene grane premazao cistim Perfitom (sve mi prste sprzio, a makaze ocistio blistaju).
danas cu verovatno da prskam nekim fosetil-aluminijumom ako nadjem nesto po apotekama.
 
@markodim
Potrazi u apotekama Fostonik,proizvodjac Agriphar-Belgija.Sastav 80% fosetil-aluminijuma,a i cena mu je bila pristupacnija u odnosu na druge srodne preparate.Neverovatno koliki danak uzima ervinija zadnjih par godina,barem je tako u kom kraju.Neko vec rece da je jedan od uzroka i sve manje bakarnih tretmana,sa cim se slazem u potpunosti,ali da je ova bolest u pravoj ekspanziji to stoji.
 
Ocekivao sam da ce da se pojavi ponovo s obzirom na to da je prosle godine bilo i da sam izvadio 30 stabala, mada mislim da ce biti u manjoj meri posto sam
prskao 3 puta bakrom i 3 puta streptomicinom.

- - - - - - - - - -

Jedino sam uspeo da nadjem Mikal fles + Ekstrasol pa cu preko nedelje da naruci Fostonic,
posto koliko sam shvatio Fosetil-aluminijumom se ide 3-4 tretmana?
 
A ja sam se hvalio kako kod mene nema nicega, bolje da sam cutao. Odem juce da obidjem kad lisce a i poneki rod poceo da crni, oprskao sam odmah i nije padala kisa posle toga i danas ce biti lep dan a od sutra opet kise u nedogled. Boricu se pa sta bude!
 
@markodim
Fosetil-aluminijumom se ide minimum dva puta,ali je mnogo bolje kao sto si rekao 3-4 puta.To je izrazito sistemicna aktivna materija koja ulazi i u novi porast mladara.E sad,sa porastom mladara "razvodnjava" se i on procentualno u biljci.Zbog toga je pozeljno vise tretmana.Sto ga je vise to je jaci imunitet same biljke i uz redovne tretmane protiv ervinije treba da da dobar efekat.
 
@markodim
Zaista ne znam kada je u pitanju ervinija,s obzirom da i nije registrovan za nju.A primena konkretno u vinogradarstvu je na nekih dve nedelje,u suvljem periodu i duze,a u previse vlaznom se skracuje.E sada,zbog prirode bolesti ervinije ja bih taj period tretmana skratio kako bi stablo sto brze dobilo dovoljnu kolicinu fosetil-aluminijuma i brze zauzelo "odbranbeni gard".
 
Nakon dosta istrazivanja,izgleda da je moje sadnice zadesila fitoplazma(Pear Decline)...retko gde ima informacija o njoj,a i dosta strucnjaka nije znalo nista na ovu temu..zanima me da li mozete nesto vise da mi kazete o ovoj bolesti i sta dalje raditi (Izvadio sam vec 300 sadnica i spalio),posto se plasim da ne zarazi i ostale.Imam 3500 sadnica viljamovke na dunji BA-29
 
Kome bi prodao tu kaluderku ,znas i sam nasta lici kad stoji u gajbi kad se bere rusa nema ni od korova nigde .a da ne pricamo koliko puta mora da se prska jos posle recimo butire koja je isla po 0.80e za rusiju ,ne bi ti preporucio , Danas opet prskao kruske ubi me buva kao nikad do sad:zli:
Kaluđerka u ekstenzivnom gajenju daje odličan rod, dugo se čuva u tamnim ihladnim prostorijama a drugi naziv joj je pastorčica što pomenu neko u predhodnom postu.
Inače na pijaci pre Božića i u zimskim mesecima kada užuti ide odlično. Količine od 200 stabala bi bile veće ali s obzirom da kruške nema na kvantašu tokom zime bi planula. Neotporna je na erviniju i dosta lako vetar obora plodove sa grana pred berbu, pri berbi hoće na blag dodir da otpadne a na divljoj podlozi živi 100godina bez problema.
Ja sam imao 10 stabla od oko 70 godina i posle neke radikalne rezidbe osušila su mi se 3 a ostatak je zbog bašte morao da se vadi. Na dunji je totalno drugačija što se tiče bujnosti i izdržljivosti. Ova stabla nisu pre rezanja nikad prskana i davala su obilan i krupan rod. Kod komšija primećujem da kaluđerka na dunji uopšte ne može da iznese dosta roda, da se suši i totalno je neotporna na bolesti. Moguće je da se prodaje zaraženi materijal pa joj je tako smanjena otpornost. Ove moje su kupljenje u institutu za voćarstvo u Čačku, e sad pre ili posle IIsv rata nisam siguran.
 
Što se tiče fosetil aluminijuma prave rezultate postiže kada se prska u tri tretmana pre naglog porasta mladara kod otvaranja cvetova . Jer ga biljka tada usvaja i mladari budu otporni na erwiniju i naravno ja bih dodavao streptomicin. Ja sam pre neki dan 20-tak stabala što povadio, što srubio grane skroz. Mada nisam siguran zbog grada koji je bio i napravio rane taman za ulaz bakterije i silnih kiša da ću spasiti ceo zasad.
 
Nazad
Vrh