Kruška

možda slab koren i sušna godina, pitanje je i kvalitet zemljišta...ako imaš stajnjak nabacaj i imao nemao baci 15x15x15 sad na jesen i obavezno dva puta ureu, krajem marta i krajem aprila, od uree ima da zažive ali ne preteruj sa količinom, na te mlade otprilike šaku, oko debla krug do od 30 cm od debla
 
Meni je na mladim viljama ove godine jako los bio porast, sta mislite sta da radim sledece godine, da posecem sve to nanovo do kraja pa da pustim da raste ponovo, sad su se valjda uzilile pa ce bolje terati mladare u novoj godini

slab koren , sadnice iz zr rasadnika ::namigivanje::
takve su i moje koje su se primile, kilave , nikakve ...
a dodji da vidis iz reve , zabodene kao stap sadnice, bez i jedne grancice, skracene na 80cm , kada su krenule da guraju , ostavio sam im po 3-4 grane , koje sam povio , duzine su 50, 80 cm... na nekima produznica vislja od mene 1,7m pa pustile i drugi sprat grana i previse ...
moracu sliku da postavim uskoro i da se konsultujem sa vama sta da radim , da li da ih ostavim tako ili skracujem , da li i kako da povijam drugi sprat...
 
možda slab koren i sušna godina, pitanje je i kvalitet zemljišta...ako imaš stajnjak nabacaj i imao nemao baci 15x15x15 sad na jesen i obavezno dva puta ureu, krajem marta i krajem aprila, od uree ima da zažive ali ne preteruj sa količinom, na te mlade otprilike šaku, oko debla krug do od 30 cm od debla

Djubricu ih sigurno, samo me interesuje sta da radim na prolece sa orezivanjem jer ima nekih koje su od stapa pustile par grancica 10 cm duzine i tako ostakle uz zalivanje. Dok imam par sadnica santa marije koje su isterale lepe mladare preko 40cm
 
kod mene Santa Marija obrana, kvalitet osrednji (ima dosta sitnih) a Viljamovka jos potpuno zelena, berba tek za 10-tak dana
 
Ja sam kalemio krušku na dunju. Kalemio sam na T i prijam je 100%, mada sam kalemio samo par sadnica za svoje potrebe.
E sada posjedujem desetak odraslih krušaka koje solidno rađaju i planiram da zasadim još par sadnica koje ću ja da nakalemim sa jedne stare kruške koja kod mene odlično rađa i nije mnogo zahtjevna za obržavanje..
Moje pitanje je kakva je dunja kao podloga, znam da se na nju kruška lako kalemi, a i rađa redovno i dobro, ali nisam siguran koliko je ova kombinacija dugotrajna.
 
Razmisljam da pecem malo rakije viljamovke...Treba mi do 1 tone kruske,ima li ko blizu Valjeva da bi prodao,kolika je cena.......... javite...pozdrav
 
I ja sam čuo da nije dugotrajna vijek takvoj sadnici oko 15 godina , ponavljam da sam čuo .
 
јесења садња

ЗДРАВСТВУЙТЕ :osmeh:

Крајем марта сам на површини од око 1500 квм засадио 160 Виљамовки на подлози дуња БА29 (са опрашивачима Боскова бочица и Бутира) размак између садница је 4м.. остало ми је још око 500 квм да засадим сада на јесен, и интересује ме када је најбоље вријеме да то учиним? Мислим на временске услове, па чак и календарски период.. да ли се јесења садња у било чему разликује од прољећне у смислу ђубрења?
 
Svako voće stablasto je najbolje saditi čim opadne list. Može da se sadi cele zime, do proleća, ali je najbolje što ranije a da nije prerano, znači da je list opao. Okvirno ti to dođe od 15. novembra (ili beše oktobra, kad ono opada list? Novembar valjda)
 
Ove godine je najbolje kad kise npokon natope zemlju a prodaja sadnica uglavnom krece 1-og novembra tako da je to pravo vreme. Znaci samo je bitno da zemlja napokon dobije vlagu. Sto se tice djubrenja sto manje azota a sto vise ostalih kmponenti i to postaviti na dno jame pa prekriti slojem zemlje a na prolece pred vegetaciju samo azot jer on brzo prodire kroz zemlju. I obavezno jesenja sadnja, obavezno!
 
крушкина оса?

Хвала вам на прецизним и брзим одговорима..

Имам још једно, тј. пар питања, пробао сам да добијем одговор на теми болести крушке, али имам утисак да ту тему прати мање људи па помоћ још не стиже, а мени гори под ногама.. ево о чему се ради (само ћу ископирати пост):

Претходног викенда обиђох свој засад виљамовки (на подлози дуња БА29) и на пар (5-10) присада уочих неке грозоморне ларве.. изгледају као пуноглавци или пужеви, тамно браон-црне боје, слузави.. мало сам истраживао по нету и дођох до закључка да би то могла бити крушкина оса (Janus compressus, ако се не варам). Ево пар фотографија, нису неког квалитета али могао бих направити и боље.. оно што ме интересује је као прво да ли сам погодио о чему се ради и ако јесам како да сузбијем ове штеточине?

Такође ме занима када и чиме је најбоље да обавим зимску тј. јесењу заштиту засада? Негдје сам прочитао да то треба учинити када опадне 75% лишћа али ко ће то бројати.. :)))

Крушке до сада нису прскане баш редовно и педантно обзиром да су засађене у марту и намјеравам да проведем активну и педантну заштиту у наредном периоду па би ми требала информација да ли је обавезно превентивно прскање онако како се може наћи у програмима заштите крушке, без обзира на то да ли има промјена и штеточина у воћњаку? И још нешто што ме брине.... у њиви испод мог воћњака истог дана је засађено 200ак виљамовки сумњивог квалитета или нису довољно обрађиване, сада је то мање битно - све су се посушиле и то ми се чини да је пламењача пошто лишће још стоји на стабљикама а ове су се савиле на врху.. да ли има опасности за мој воћњак, напомињем да је размак између воћњака 15-20 метара.

IMAG0079.jpg


IMAG0080.jpg


Хвала вам унапријед.
 
Zastitu odradi krajem oktobra pocetak novembra, neki preparat na bazi bakra imas raznorazna ulja(crveno itd). Po mojoj licnoj proceni viljamovka na dunji je dosta osetljiva tako da treba da primenjujes redovnu zastitu cak i cesce dok ne krene rod nece im smetati. Ta udaljenost vocnjaka kao i da ne postoji t.j. kao da je jedan vocnjak tako racunaj. E sad svi se plase plamenjace ali nije ona bas tako cesta, jesi li navodnjavao vocnjak? Vrlo je verovatno da se komsiji sve osusilo zbog nedostatka vode, kasne i lose sadnje a tvoje mi izgledaju ok. Eto ja sam u martu posadio samo 2 srecom i nisu imale sansu da prezive a jesenje su se provukle nekako sa navodnjavanjem. Sto se tice buba tu sam prilican amter da procenim al zastitu primenjujem redovno pa nemam problema pogotovo ove godine, 4 meseca prosto neverovatno.
 
Тако сам и претпоставио, прскати што чешће док не почну да рађају, чак ми је неки воћар из околине Чачка предложио креозан, не знам колико је то паметно :))

Да, наводњавао сам воћњак... заправо заливао сваке седмице, остадох без руку хахаха. Морам признати да сам и сам изненађен тиме што се осушило свега 3-4 воћке од њих 160. Видјећемо како ће даље ићи, мораћу да инсталирам неки систем за наводњавање али прво морам ископати бунар.

Што се тиче овог комшије - врло је могуће да су се осушиле али због чега им онда лист не опадне? :) Истина је да их није заливао нити прскао како треба а и при садњи је био аљкав чини ми се јер је рупе копао, тј бушио "бушилицом" или како се већ зове она алатка па су му по мојој
претпоставци зидови рупе остали непропустљиви за воду.. а и саднице су му из неке донације, рачунам да њега није брига што су се посушиле али мене јесте тако да ми дође да набавим керозин и све му то спржим :))
 
U odnos sa komsijom se ne mesam, svako ima svoje nacine! Kad uporedim tvoje "martovsko" o moje "novembarsko" voce tvoje je pet u glavu zato sam i znao da si zalivao. Svaka vocka koja mi se osusila list joj je kompletan ostao a i one na kojima se delimicno osusilo morao sam sam da ga skinem jer ne otpada. Pogledaj jesu li pocrnele grane i delovi stabla ali svakako mislim da ne moze sve da strada od ervinje odjednom. A sto to ne bi slikao i to sa strane i tvoje i komsine pa da vidimo tacno sta je?
 
ихихи :))


Идем сад за викенд у обилазак, па ћу се ушуњати мало у његов воћњак са фотоапаратом и овјековјечити ту пропаст од воћњака..
 
Nazad
Vrh