Kruška

Ti druže praktično ni nemaš koren, nema onih sitnih žilica, to je iz tvrde zemlje samo čupano rukom, možda su se zato osušile ali to već ne znam...
 
Pozdrav svim članovima. Pratim ovaj forum već dve godine i puno ste mi Vašim komentarima pomogli u mom bavljenju voćarstvom. Naime, pre dve godine sam posadio 150 komada viljamovki i oprašivača fetelove i hardijeve. Primenjujem sve pomotehničke mere i zaštitu, zalivanje. Sad mi se dešava da su nekoliko sadnica mladari promenili boju u sivkastu, kao da polako venu. Nije ervinija, a u literaturi koju imam nisam našao ništa slično. Aparat mi je trenutno u kvaru pa nemogu postaviti slike. Molim nekog od iskusnijih članova za pomoć.

Kolega stdeyan@ i meni se to desilo na nekoliko sadnica i mislim da je to zbog lošeg korena
 
stdeyan
ovo sto su ti pocrnele ovako su verovatno izmrzle kruske, meni su izmrzle sadnice dunje i crvene viljamovke(koju sam jedva nasao)
 
ОК ал' каква припрема је потребна за сетву (може ли само фрезирање) и колико ми је потребно семена за пола хектара.
Може ли уместо тањираче опет фреза да заврши посао?

Pa sem nešto dublje površinske pripreme ništa drugo ne možeš uraditi u voćnjaku, plug ni pod razno. Količina semena? Pa to zavisi od krupnoće istog, ako je seme sitnije manje će ga trebati i obrnuto, ali uzmi da bi oko 50kg bilo dovoljno! Navodnjavanje u tom slučaju bi trebalo da imaš, sve u cilju dobijanja što veće vegetativne mase!
 
Korijen sadnica je veoma loš, a u kombinaciji sa sušom jednostavno su se posušile. Neka su reprezent te koje veoma dobro napreduju iz drugog rasadnika. Imao sam sličan slučaj ali ne sa kruškom.
 
Juče su mi zaštitari rekli (u vezi problema sa promenom boje i uvenućem mladara) da je moguće da je neki crv napao koren ili nedostatak nekih elemenata (kalijuma...). Šta mislite da li su u pravu i čime bih mogao da folijalno da prskam.
 
kolege potrebna mi je pomoc... zasad kruske viljamovke

da li ovako izgleda koren vrhunskih sadnica ili ovakve sadnice treba izbegavati ?

IMG_20120708_195318Mobile.jpg

Ja ovakve sadnice nibi nikom ni poklono, a kamo li prodao, u svako slučaju dužan je ih zamjenuti sa drugim bar tako je kod mene praksa u slučaju ne prijama sadnica.
 
bilo , proslo , nisam znao, kupio ih ovakve, naucio skolu...
jes` da me je ta skola kostala po najvise zivaca, izgubljenog vremena i na kraju novca , ali naucio sam na tezi nacin kako sadnica treba da izgleda i na kraju gde je kupiti...
zrenjaninski rasadnik je veliki rasadnik i sramotno je da oni ovako nesto prodaju, ja sam ocekivao vise od njih , nego od nekog manjeg proizvodjaca , ali ispostavilo se na kraju suprotno. `garanciju` ne daju nikakvu , jedino sto sam dobio od njih su vrhunske sadnice, koje je napala kruskina buva i to nema veze sa korenom...(rece cika iz rasadnika)
I da mi ponude nove sadnice (sto je 99% u njihovom slucaju nemoguce) neke hvala, meni to djubre vise netreba, lepo sam prosao sa rasadnikom reva2 i mislim da cu sa njima nastaviti saradnju ubuduce...
:sjasi:
 
ljudi imam problem u mladom kruskaru,primetio sa na jedno 10-ak vocki,kad sam i zalivao da u zemlji ima nekog insekta poveceg,nalik rovcu (malo manji) i cini mi se da su te sadnice naekako slabije i list im je zuci,sta je to i kako da ga se resim?
 
To ne znam za crva al sto se tice zalivanja i vode u vocnjaku ja naj*bo nacisto. Imam zasadjenih oko 100 komada vilje od jesenas, unisti ih ova susa. 4-5 komada se nacisto osusilo a ostale samo sto nisu, zalivao sam u cetvrtak sa nekih 30 litara po stablu al bojim se da to nece mnogo pomoci. Oce li ova kisa vise pasti?


Naredni postovi premešteni u: http://poljoinfo.com/showthread.php?2489-Gde-kupiti-kvalitetne-sadnice-raznog-voća
 
Poslednja izmena od urednika:
i jos jedna stvar mi je jako bitna , da li ovako izgleda koren vrhunskih sadnica ili ovakve sadnice treba izbegavati ?

IMG_20120708_195318Mobile.jpg


sve sadnice su imale ovakav koren.
dodao bih jos da pored ovih krusaka imam skoro istu kolicinu iz drugog rasadnika, sve do jedne su se primile i neverovatno lepo napreduju .... isto zalivane isto tretirane ....

hvala :ppozdrav:

Da li je moguće da su ti ovo uvalili?
Ja sam uvek bio za to da kupac vodi računa o tome šta kupuje ali ovo je vrhunac bezobrazluka. Zbog ovakvih stvari svi gube, i kupac i prodavac. Nadam se da ćeš na sva usta objaviti ko je i kako ti je ovo uradio da onaj sledeći ne naleti na iste prevarante. Slobodno reci ime i prezime. Ne može ti ništa.



Prethodni post premešten u: http://poljoinfo.com/showthread.php?1948-Čuvamo-li-stare-sorte-od-zaborava
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam uvek bio za to da kupac vodi računa o tome šta kupuje

upotpunosti se slazem sa tobom i zato u celoj ovoj prici krivim najvise sebe, vec sam rekao da nisam imao znanja da procenim sta je dobro , a sta ne...
zato sam se obratio poznaniku iz rasadnika za pomoc i on mi je prijateljski prodao ovo , najgore od svega je sto tog mog poznanika smatraju velikim strucnjakom i na nekoj od funkcija je tamo...

mogu da zamislim tek kakvo bih djubre dobio da nisam isao preko veze ... :osmeh:

:sjasi:
 
Берба у току, Виља се меље и иде у посуде где се додаје 25% воде и шта даље на путу до ракије?
 
upotpunosti se slazem sa tobom i zato u celoj ovoj prici krivim najvise sebe, vec sam rekao da nisam imao znanja da procenim sta je dobro , a sta ne...
zato sam se obratio poznaniku iz rasadnika za pomoc i on mi je prijateljski prodao ovo , najgore od svega je sto tog mog poznanika smatraju velikim strucnjakom i na nekoj od funkcija je tamo...

mogu da zamislim tek kakvo bih djubre dobio da nisam isao preko veze ... :osmeh:

:sjasi:

Druže,
poznanik ili ne, prijatelj ili ne ovo je UVALJIVANJE FUŠ ROBE. Baš mi je žao što su te ovako izradili. Ne kažem da svo voće ima razvijen korenov sistem ali ovo su jadi.
 
Meni je na mladim viljama ove godine jako los bio porast, sta mislite sta da radim sledece godine, da posecem sve to nanovo do kraja pa da pustim da raste ponovo, sad su se valjda uzilile pa ce bolje terati mladare u novoj godini
 
Nazad
Vrh