Kruška

Da, zaboravih za erwiniu da kažem da bi trebalo ukloniti zaražene delove. Seći ih makazama do zdravog dela, a posle svakog reza, makaze dezinfikovati u alkoholu, varikini ili tako nečemu! :D
 
Pozdrav, danas sam otišao do voćnjaka da skratim one tri grančice na toj jednoj viljamovki medjutim, ispostavilo se da sad to isto imam na još 5 susednih sadnica. Skratio sam grančice na svim sadnicama i namazao kalemarskim voskom rezove, izmedju sečenja makaze dezinfikovo rakijom ( to mi je bilo pri ruci ), odsečene grane stavio u kesu i usput svratio u poljo apoteku da pitam za mišljenje. Lik kaže plamenjača, dao mi antracol da prskam sutra pa za 5 dana ponovo, a iskreno baš ne uliva poverenje. Slikao sam odsečene grančice, pa evo ih na uvid:
whl5sj.jpg

18j6ro.jpg

noy1k2.jpg

2e6d54p.jpg

f0qhj9.jpg


Ja i dalje nisam siguran šta da radim ako je erwinia, nije mi problem isprskati antracolom samo da li je to pravi tretman? A očigledno je da se širi. Može li još koji savet ?
 
Hvala kolegi @Vocaru


Što se tiče ovih slika, pa ni ja već nisam siguran. Mislim da je erwinia u pitanju, inače bakteriozna plamenjača, kako se kod nas zove. Napada sve zelene delove biljke, kruška i dunja su dosta osetljivi na ovog patogena. Karakteristični simptomi su pojava sivo zeleno-sivkaste mrlje ili pege po mladarima i pojava bakterijskog ekskudata. Tipičan simptom na mladarima je tzv pastirski štap, tj vrh mladara se uvija za 180 stepeni. Antracol definitivno mislim da ne može rešiti ovaj problem. Sasecanje i iznošenje odsečenih delova je možda i najbolja mera!
 
Hvala FruitBoy. Sečenje je odradjeno a ja ću verovatno sutra to isprskati antracolom ako mi vreme dozvoli pa ako uspem bar malo da ublažim širenje biću zadovoljan pošto nemam razloga da se bojim za plod ove godine ostavljen je samo jedan po sadnici. A ovaj takozvani pastirski štap nisam primetio da se mladar savija ili mu nisam vremenski dozvolio jer sam ga odsekao. Pozdrav
 
Koliko se razumjem u krušku ovo je ervinija. Kad mladari počnu da rastu (oko 20cm) simptomi su crni, kao spaljeni 2-3 vršna listića i uvijen vrh mladara. Ovo sa slika je druga faza. Najbolje sasjeći i ukloniti mladare (vodopije) i dati šansu stablu da se za kratko vrijeme oporavi i forsira ishranu u buduće rodne pupoljke (eventualno i postojeći rod) i diferencijaciju na prelazu jul-avgust. Ponavljam, to je moje mišljenje.
 
Ima problem sa kruškom viljamovkom:zasad je u petoj godini a vrlo malo cvetnih pupoljaka imaju formiranih.Zemljište je inače kiselo 4,5.Da li sad ili u Avgustu izvršiti folijarnu prihranu i sa čime?
 
@Torente, ja sam koristio Folifertil T, i dobro se pokazao. Ove godine nisam nijednom vršio folijarnu prihranu jer nije bilo potrebe.
 
pozdrav svima. Pre 2 nedelje sam uradio orezivanje onih grana ,koji nisu mi potrebni i odmah i uradio sam vezivanje grane. Te grane koji sam vezao,nisam jos skratio,medjutim ,jako su vec dugacke.Pa me interesuje ,dali inace treba ih skratiti sada ili tek na prolece.?
 
Poslednja izmena:
Lepo urađeno, s tim da ti visina prvih ramenih grana nije ista kod svih, al dobro. Osim što si mogao malo ranije da uradiš povijanje, drugo ništa nemam da sugerišem.Grane koje si savio, a duge su, prekrati na zimu, sad ako bi uradio to, potencirao bi bočni porast koji do kraja vegetacije ne bi uspeo da sazri. Idealno bi bilo da si pre jedno mesec dana uvrnuo grane ili ih savio nekim od načina savijanja, prekratio za trećinu i tako ostavio. Vidim da na skoro svakoj voćki imaš po 2-3 vertikalne grane, koje su jedna drugoj konkurencija. Uklanjanje istih ćeš uraditi na zimu, s tim da, jednu, po položaju i debljini ostaviš kao vodilju. Prekratiš je na 30ak cm iznad posledenje bočne grane i to je to. Kada dogodine budeš hteo savijati grane, kreni malo ranije, pokušaj da ih uvrneš. Nađi temu savijanje grana povećava rodnost, tamo sam opisao sa kolegom @Vocar kako se ta operacija radi, šta je potrebno da se ostvari itd. Inače, to je za mene operacija koju jako volim da praktikujem i većina voćnih vrsta dobro reaguje na nju, a manji broj njih idealno( kajsija i šljiva).
 
FruitBoy...puna hvala za komentare ,pogledacu temu ,,savijanje grana povećava rodnost,, ,jako mi interesuje ova tema . Nebi bilo lose ,ako si blizu Moravice ,da svratis do mene i malo da popricamo licno. Imam ja jos u vocnjaku nekoliko stabla kajsije ,a na njivi bavim se sa zovom.
 
150-200 din je bila junska lepotica. Već par dana nisam obilazio pijace i supermarkete, pa za ostale sorte ne znam cenu. Santa Marija je sledeća koja dolazi na red!

Kakva je kod vas situacija?
 
Od 60-100 din su bile ove letnje (sitne) sorte, a Santa Marija ce ici prko 100 (nadam se), prosle godine je isla lagano na 120-150...
 
Reče mi jedan prijatelj da ima Santa Mariju kao oprašivača, al da pare koje uzme na njoj mu budu nekako najslađe!
 
Nazad
Vrh