Kruška

Moj kum uz zasad pod jabukom, ove jeseni čupa oko 1 ha kruške u 8 godini i sadi jabuku, kaže da se sa kruškom ne isplati. Kroz priču i neke činjenice sam ga i razumio. Imaće sve pod jabukom.
 
Zavisi i gde se nalazi! Viš, Italijanima je Abate Fetel glavna sorta, i urnišu tržište sa tim voćem!
 
Ma samo udri. Kruška je inače uvek skuplja od jabuke. Tehnološki za proizvesti isto zahtevna kao i jabuka! Jedino, slabije je prinosna od jabuke. Kod nas u Srbiju po statistici, prosečni prinosi su jedva 3-3.5 t/ha. Al kad se tome posveti pažnja, još kako to ume da valja. Bećarina pusta, koliko ti ove godine očekuješ roda po ha, a koliko kad zasad dovedeš u full stanje, s obzirom da ti je buva pravila velike probleme?

Nevolim "šacovat" urod, al očekujem 12-14 (možda i više) t/ha, a kasnije ćemo vidit šta će sve biti. Prognoze su jako nezahvalne, tako dok neuberem i neizvažem govorim sve sa rezervom.
 
Kruške na sejancu:

img0031zu.jpg


img0034wn.jpg


img0039fj.jpg
 
Poslednja izmena:
evo i mojih krušaka u četvrtoj godini jugoistočna strana voćnjaka oštećena od grada. ima po 40 stabala i to junska lepotica , butira , santa marija , vilijamovka žuta , fetelova i neka kojoj se nezna ime dosta je kasna i veličine ploda od 350 grama do 500 g ps ( slikano telefonom mutnije slike zbog oblačnosti)
24mawav.jpg

6ozl76.jpg

27wuo12.jpg
 
Slikano je sa istočne strane gde se pored stubova i žice opet sve nagnulo , a i rezidba je bila duga tako da grane pod opterećenjem se same povijaju . inače ima centralna i tri sprata . poz
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa i meni se sa ove poslednje slike čini da je rod relativno mali i da su grane pod dosta oštim uglom! Na pretposlednjoj slici su ti plodovi za koje ne znaš koja su sorta. Meni ovo liči na krasanku. Dobra je sorta, relativno kasno sazreva, ali je dosta osetljiva na erwiniu. U kom delu golubinaca se nalaziš? Bio sam u jednom jabučnjaku u Golubincima, kod gospodina Radovana?!
 
Preko puta njegaučeljavaju se voćnjaci rastaje jedne duži
 
Poslednja izmena od urednika:
Zar kod tebe jos ima Santa marije ja davno obrao svoju i sto sam ostavio za sebe vec previse zuto a ja mislio da u mene kasni kruska!
 
Kako da znam kada je vilijamovka zrela? Imam jedno mlado drvce sa svega 5 plodova, jedan plod je promenio boju u neku tamno žutu i kao da je presvučen providnom kesom?? :osmeh:
 
Ja sute berem Santa Mariju... a viljamovku za par dana.
Da li cuvate kruske u hladnjaci ili prodajete odmah?
 
@mitar88, ranije je obrana.
@oktopod, vjerovatno je crvljiva, ne može biti još zrela.
@markodim, odmah prodajem, nemam je mnogo.
 
Ja sam već jeo zrele Vilijamovke, po koji plod! A zrela je kad promeni boju u žutu, omekša i dosta lako se peteljka odvaja od mesta de je bila pričvršćena za granu!
 
Vocar
Memam ni ja mnogo, 130 stabala u 3. godini, oko 400-500kg, ali mi hladnjaca zvrji prazna pa cu ih ubaciti i prodavati na malo.
po kojoj ceni ih prodajes?
 
Meni je baš tako jedan plod požuteo ali nekako tamno žut, i kao da je ceo spakovan u kesu :osmeh: sutra ću da uberem pa da probam, ne vidim rupu da je ušao crv...
 
Nazad
Vrh