Kruška

Ok hvala, ostaviću neke nepokošene pa ću probati.
 
Ja mislim da je ovo slabiji napad kruškine lisne galice, Dasineura pyri, mada, takođe mogu i vaši da budu u pitanju, mada teško, jer njihove kolonije su primetne na naličju lista i nema tolikog uvrtanja lišća! Oprskaj to Actarom ili Calypsom, skoro sigurno da ćeš rešiti problem!
 
Ne znam da li je već bilo ovo pitanje, velika je tema, drug mi ima jedno drvo neke italijanske kruške šta li i pojavile se neke crvene fleke po lišću, kad pređem jako prstom kao da je razmažem malo al ne baš cela da se skine, šta je to evo slika.

Da li uopšte sad prskati nečim jer skoro će plod? To je jedno drvo i malo je, mogao bih ako treba umesto prskanja bukvalno sunđerom da natopim svaku ranu na celom drvetu :D da ne zakačim plod..

 
Jao slagaću te moram da vidim, u baš neposrednoj blizini mislim da nema, to je dvorište 20m kvadratnih, ima ta kruška i dunja pored, dunja je zdrava skroz. Međutim, iza te kuće ima zgrada a iza zgrade počinju neke livade sa raznoraznim drvećem, možda ima i smreka...a na šta ciljaš da je?
Meni delje kao bakterije, kao crveni sloj nečega, ne deluje mi da je list počeo da crveni.
 
Gymnosporangium sabinae, rđa kruške! Bolest čiji je prelazni domaćin smreka! Ima baš takav simptom kao što je na ovo slici gore. Mada, nije strašno, to se dosta lako rešava sa nekim preparatom na bazi mankozeba ili propineba! Kakvo je naličje lista?
 
Nemam pojma, moraću da pogledam kad svratim kod njega, mislim da sa druge strane i nema ništa valjda :)

Znači moglo bi nešto na fazon starog dobrog mankogala80, ali i on ima karencu 14-42, a plod će sigurno ranije da stigne, da nafajtam ja sunđerom ili prskalicom za prozore pažljivo samo listove, ili da se manemo, sačekamo da prođe plod pa onda, uz stalno praćenje da ne uzme maha?

Da dodam i kubik, alert, neki tako fungicid?
 
:D
ukucao sam na google images "Gymnosporangium sabinae" i biće da je to to, opaliću onda mankogal ili nešto sa manjom karencom, ne znam samo da dodam i kubik ili alert da pojača efekat...a ručno ćemo list po list da ne oprskamo plod :)

Gledam jednu sliku sa google, čoveče na šta to liči sa druge strane, moram što pre do komše da pogledam jel tako...kaže mi da je imao boriće u ćošku tog 50 kvadrata prostoru, čak možda tačno tu negde ispod kruške

 
Onda vrlo verovatno da je rđa! Za njen razvoj je neopohodna smreka, a kontam da bilo koji četinar može da posluži da se razviju bazidiospore! Ne moraš mešati sa drugim pesticidima, zaraza nije velika, može uspešno da se suzbije!
 
Pozdrav ljudi, jesenas sam posadio 10-ak krušaka viljamovki na BA-29 sve su se primile i lepo napredovale.Nisam prskao ničim do maja kada se pojavila kruškina buva po rečima prodavca iz poljo apoteke koji mi je dao webetin, antracol i fito fert da usput izvršim i prehranu. Sadnice su se lepo oporavile, zatim sam pre 10 dana prskao sa SOLUVEG 20+20+20 uz dodatak wuxal gvoždja po uputstvu. Na jednoj sadnici tri najviša mladara tj. lišće na njima je počelo da dobija braon boju, postaje krto i da se uvija a na jednom vrhu ima malo beličaste boje kao pepelnica (bar meni tako izgleda) i nekoliko listova ispodje otpalo. Šta je u pitanju i čime bi mogao da prskam. Evo slika, malo je duvao vetar pa nisu baš čiste.
2uehdet.jpg

qzg17t.jpg

mkahr7.jpg

vnksux.jpg

2gshob5.jpg
 
Pozdrav. pre nekoliko dana sam poceo sa zelenom orezivanjem.Izbacim sve grane koje raste na lose mesto i na pogresno strane. Poceo sam sa vezivanjem grane na 30 stepeni . Jako lep izgleda ,mada neide bas brzo vezivanje . Nemogu sam da odlucim ,dali vec da skratiti grane ,ili jos da ostavim ,neka raste. Sta vi predlozite ?.?
 
Imam jednu dvogodišnju krušku vilijamovku, ove godine dala 15ak komada ploda, preživeše 7 komada, kad odjednom preko noći osuši se lišće na jednoj grani i plod se skvrči i osuši, ama bukvalno preko noći!!! prskana je protiv monilie laxa iako su mi govorili da mlade ne prskam..šta to može biti?
 
@del0230, vrlo lako moguće da je to početak napada ervinije.

@lajbi, ne moraš skraćivati grane u kruški, samo razvodi grane i odstranjuj vodopije.
Probaj razvoditi žicom, mnogo lakše ide nego bilo čim drugim (ako nije u špaliru).

@oktopod, možda je takođe ervinija ili nešto drugo. Kod ervinije krene od vrha, pa list vrlo brzo
dobije crnu boju, kao spaljenu. Jedne godine na plantažama viljamovke u Gradišci nastradalo je na
desetine hektara od ervinije. Posušilo se sve odjednom, moralo se čupati.
 
Šta mi je činiti? Svakako ću dobro skratiti te grane, da li treba i prskati nečim?
 
Što se tiče erwinie za nju kod nas nema registrovanog preparata! Pošto je to bakterijsko oboljenje leči se, naravno, antibioticima. Streptomicin može da se upotrebi u tu svrhu. Streptomicin koji se koristi u veterini je inače fotolabilan i video sam da su pojedini u sam sumrak ga koristili. U Mađarskoj ima da se nabavi biljni streptomicin.


A što se tiče zelene rezidbe kruške, pa naravno da se ovogodišnji porast može prekratiti, za jednu trećinu ukupne dužine. Na taj način sprečiće se dužinski porast, a potenciraće se sazrevanje samog mladara! Sledeće godine kad se na tom delu mladara budu formirali rodni pupoljci, njih će biti manje, ali i diferencijacija manjeg broja pupoljaka je bolja. I još jedan razlog, manje je ogoljavanje početnog dela grane, tj sporije ide premeštanje roda na periferiju!
 
Nazad
Vrh