Kruška

Reče mi savjetnik da se kruška ne prorjeđuje, nego sama odbaci što joj je višak.. i zaista se ovih dana to dešava.
 
Vec 2-3 puta uzimam krusku i sadim je u blizini jednog bunara,medjutim to je neka rana ne jesenja sorta...i sta se desava.Lepo se ona primi i dodje do maja meseca i onda odjednom pozuti joj lisce i tako stoji i ne razvija se...Ali identicna situacija stalno,dok na drugim mestima npr.kasnije sorte uspevaju..E sad nisam neki poznavalac,moj matori se time vise bavi ali ne zna ni on sta moze da bude...Da li da je prehranimo preko lista,ajte ko pretpostavlja sta je neka napise,bio bih mu vrlo zahvalan...pozz
 
Verovatno ti je oko tog bunara zemljište sa velikim sadržajem kreča.....zavisi na kakvoj je podlozi nakalemljena tvoja kruška, al simptomi hloroze koji se javljaju potiču od kreča tj kalcijum blokira normalno usvajanje gvožđa. To možeš rešiti folijarnim tretmanom sa SEQUESTREN-om, mada isti problem može da ti se javi i naredne godine!
 
Vec 2-3 puta uzimam krusku i sadim je u blizini jednog bunara,medjutim to je neka rana ne jesenja sorta...i sta se desava.Lepo se ona primi i dodje do maja meseca i onda odjednom pozuti joj lisce i tako stoji i ne razvija se...Ali identicna situacija stalno,dok na drugim mestima npr.kasnije sorte uspevaju..E sad nisam neki poznavalac,moj matori se time vise bavi ali ne zna ni on sta moze da bude...Da li da je prehranimo preko lista,ajte ko pretpostavlja sta je neka napise,bio bih mu vrlo zahvalan...pozz

A jel na to mesto gde pokušavaš zasaditi krušku 2-3 godine, bilo neko starije drvo, pa se osušilo zbog kojekakvih boleština?
Jer ako je bilo,,,obično 2-3 godine neće ništa da se primi na isto mesto.
 
Meni interesuje ,kada ,moze poceti sa zelenim orezivanjem? Jako su mi vec narasle grane ,koje bas neraste u dobrom pravcu . Dali inace treba raditi zeleni orezivanje ili da ostravim sve kako je ,samo da privezem grane _?
 
One koje su na pravom mjestu razvodi, a koje nisu trgaj. Već pomalo može da se radi zelena, ali isključivo vodopije.
 
Da, već polako možeš početi da razvodiš grane. Prekraćivanje mladog porasta ide malo kasnije!
 
Hvala ljudi . Stavicu veceras nekoliko slika ,da vidite i vi sami ,kako se izgleda moj vocnjak. Neidem u palmeti ,vec na redovno drvo . Razvodim grane ,na 4 strane i to na 4-5 stepenice .
 
Poslednja izmena:
Kako podmladiti ove kruške stare bar preko dvadeset godina??

Negde je stablo skroz propalo, a negde ima novih grana koje izbijaju iz stabla. Da li od vodopije može da se dobije novo rodno stablo ili grana?
Ima nekoliko sorti koje ne znam koje su.
Evo slika kako to otprilike izgleda
P1000677.jpg

P1000678.jpg


Evo jednog stabla koje je u malo boljem stanju i koje je odlično rodilo i pored mraza koji je delimično obrao ostale voćke.
P1000681.jpg
http://i218.photobucket.com/albums/cc19/nikola145/P1000681.jpg
 
Najbolje bi bilo da proizvedeš nove sadnice, iskalemiš na podlozi grančicu uzetu sa tog drveta i imaš novu voćku!
 
Pa i to će doći na red ali ja bih ipak da spasim ove postojeće.
U sllucaju kalemljenja koja je podloga? Pravio bih podlogu isključivo od sejanca. Ne zanimaju me liliputi od voćaka nago pravo drvo ispod kojeg možeš da hodaš normalno. :)
 
Svako drvo ima svoj vijek, a naročito ono koje se orezuje svake godine tj. forsira za rod. Ova stabla sa prve dvije slike su katastrofalna. Uzmimo npr. da i pokušaš da ih spasiš i formiraš neku vrstu krošnje za to će ti trebati 2-3 godine. Po meni bolja opcija zasaditi novu sadnicu i za toliko godina imati novo zdravo stablo. Ili što kaže Fruitboy zakalemi pa opet se na isto svodi.

Sa prve slike nisu vodopije, da su razvedene na vrijeme bile bi neka vrsta nosača rodnog drveta, pokušaj malo sa žicama ako nisu mnogo krte. Ovo na drugoj slici su vodopije, ali zaista je li vrijedno patiti biljku na slici 2?

Nego u kakvu si ovo šikaru upao? :)
 
Nisi ti još ništa video :) Prošle godine je izmrzlo svo voće pa sam preko zime ostavio travu, korov itd da izmrzne i sada ide prva košnja. Deo toga ostaje kao tanki malč a resto ide u kompostiranje zajedno sa granama od orezivanja.

Evo su gomile granja sa slojevima trave na gomili za kompostiranje.

P1000706.jpg


Da se razumemo ovo nije Amazonija :)
Ali vegetacija je preko glave, vlažnost takodje..
P1000848.jpg


Sena ima ihaj... trava, deteline, grahorice, menta...

P1000840.jpg


Svaki put poteram nekog fazana ili jarebicu.


Meni se svidjaju zato što su žilave lepo radjaju ako ih ne obere mraz. Ničim ne prskam samo ponekad bacim pepeo i to je sve. Sve ovo novo što sam sadio kasnije je više nego kilavo, zato bih ove da nekako sačuvam ili prekalemim ali na kakvu podlogu?
Na drugoj slici se sirotica skroz osušila a onda bacila nove grane koje izgledaju više nego zdravo, kako sad to formirati dalje?
 
Pa i to će doći na red ali ja bih ipak da spasim ove postojeće.
U sllucaju kalemljenja koja je podloga? Pravio bih podlogu isključivo od sejanca. Ne zanimaju me liliputi od voćaka nago pravo drvo ispod kojeg možeš da hodaš normalno. :)

Sejanac divlje kruške ili dunja Ba-29! Prva je dosta bujna, druga malo manje! I obe ispoljavaju dobru tolrenaciju na povišeni sadržaj kreča u zemljištu!
 
Baš tako, imam viška pepela pa bacim na jesen, kalijum i mikroelementi.
Znači divlja kruška Fruitboy, mogu da vežbam kalemljenje na divljakama dunje koje izbijaju na sve strane ?! koji način kalemljenja?
Mitre, taman posla da frezujem, ja ne bih ni kosio da ne moram da prodjem da malo orežem i oberem.
 
Ishrana znači!
Pa možeš prostim kalemljenjem da spojiš podlogu i plemku, da li na isečak tzv engleskim spajanjem ili najobičnijim priljubljivanjem, stvar je izbora. Ako imaš dobrih podloga možeš izvršiti okulaciju u avgustu, kalemljenje na spavajući pupoljak!
 
Nazad
Vrh