Voćka raste vrhom i svaka pojedinačna grana najintenzivnije raste na samom vrhu, dok donji dijelovi i voćke i pojedinih grana ogolijevaju. Kod duge rezidbe, koja se trenutno primjenjuje kod nas je to normalno. Grana se iskorištava par godina, nakon čega se traži zamjena na istom mjestu. Takvom rezidbom, vremenom dolazi do odumiranja donjih dijelova, tako da jedan dio provodnice bude neiskorišten, a sva rodnost se prenosi na vrh stabla.
Ovako nešto rade Holandiji, još 2009, su nam pričali sami Holanđani. Cilj je da se rodnost zadrži u donjem dijelu krošnje, gdje je i berba i zaštita najlakša. A to rade upravo ovim načinom rezidbe, da prekrate vrh iako svjesno tako skidaju mješovite pupoljke navrhu, zarad kratkih prirasta u osnovi grana. Osnove grana obrastaju, grančicama, a da bi bile rodne, moraju imati dovoljno svjetla. Tom rezidbom provociraju jači rast u donjem dijelu stabla, što je teško izvesti, na neki drugi način, ako iznad imaš jake grane. Ono što oni planiraju u ovoj rezidbi je rjeđa izmjena nosača u osnovi stabla. U Italiji sam vidio kruške u palmeti, koje režu na ovaj način, ali pored toga tretiraju retardantima, kontrolišu đubrenje, podsijecaju korijen...
I jedno i drugo ima i za i protiv.Ne reaguje ni svaka sorta povoljno na ovu vrstu rezidbe. Ko smije neka proba, a najsigurnije je primjenjivati onu tehnologiju koju je usavršio, jer sama rezidba ne čini proizvodnju.