KOSENJE LUCERKE(deteline)

Paaa,tako vec da!Izvini,ali ja,sto u glavnom spremam lucerku za svoju stoku ipak moram malo drugacije.Ja to nocu i u 5 ujutro ne volim.Stalno imam rasprave sa jednim rodjakom koji u glavnom sprema lucerku za prodaju.E on tako.Ide nocu,pa posle mi se hvali:"Vidi,svaki list je na njoj".A posle kad se sretnem sa njegovim kupcima bude:"Jao,mani ga eno prasi se detelina od onog tvog....itd."No,ako je prolece izrazito susno,kao prosle godine,onda naravno da se mora ici da se uhvati i to malo rose sto je bilo.Evo,juce sam morao doneti(zbog kise, :udri: )nesto jacu detel.Grabio sam je u toku dana i ubrzo balirao i vidim da se neke bale greju,a vecinu (oko 200 bala) sam stavio u kotarku(cardak),pa ce mo videti.Jbg.....
 
Sika da li znaš kada počinje rosa,pod jedan,a pod dva kada je nema pa onda možemo nastaviti razgovor.Ja ne mogu tako rano da idem na njivu
 
pa i ja sve spremam za sebe...i nikada nisam imao problema sa budjanjem...a stoje u totalno zatvorenom magacinu...a ove godine jos nista nisam pokosio... :udri: :udri:
Post je spojen: [time]1273957812[/time]
_________________________________________________
@Zoran0230

pa ovako...rosa pada predvece,tacnije kada sunce pocne da zalazi i temperatura se smanji tako da se kondenzuje i traje do ujutru dok sunce ne upekne...tj dok se ne stvori dovoljna temperatura da ispari...a nema je tokom dana... ::namigivanje::
 
Farmer Bob je napisao(la):
Paaa,tako vec da!Izvini,ali ja,sto u glavnom spremam lucerku za svoju stoku ipak moram malo drugacije.Ja to nocu i u 5 ujutro ne volim.Stalno imam rasprave sa jednim rodjakom koji u glavnom sprema lucerku za prodaju.E on tako.Ide nocu,pa posle mi se hvali:"Vidi,svaki list je na njoj".A posle kad se sretnem sa njegovim kupcima bude:"Jao,mani ga eno prasi se detelina od onog tvog....itd."No,ako je prolece izrazito susno,kao prosle godine,onda naravno da se mora ici da se uhvati i to malo rose sto je bilo.Evo,juce sam morao doneti(zbog kise, :udri: )nesto jacu detel.Grabio sam je u toku dana i ubrzo balirao i vidim da se neke bale greju,a vecinu (oko 200 bala) sam stavio u kotarku(cardak),pa ce mo videti.Jbg.....
Ako nije bila mokra od kiše, onda je ok, još ako baciš po njima malo soli... Ja sam imao lane jednu turu takvu, da smo je presovali jaću jer smo se bojali da ne pokisne, i tako je isto počela da se greje, sad tu detelinu stoka radije jede od one koja je skroz zelena, a ova što se grejala je žuta ko duvan....
 
Da,verujem ti @mytoo.Ma,nije od kise nego,eto,juce joj je bilo 6 dana kako je pokosena.A inace,jako je dobra,njiva je nadjubrena sa stajskim pre setve.Bilo je 220 bala,na toj njivi koja je oko 60 ari.
 
Kad požuti valjda dođe do neke fermetacije i stvarno je stoka dobro jede a i miriše specifično kao duvan. Ipak je bolje presovati suvu jer i malo vlage dovodi do buđi i stoka je neće iako izgleda prilčno dobro.
 
Moguce je.Ali znas onu narodnu:"sve to zima pojede".Veruj,ima tu istine.Meni se lane drugi otkos,"ucaurio".Nikad da pokosim,bile te kise pre zetve,pa i pokosena mi pokosnula,a sada s obzirom da sam sve potrosio zalihe,da vidis kako su jele krave i tu sto se ucaurila.Davao sam im onako,"za noc".I mene su iznenadile(krave).
 
Kada vetar duva nema rose ili ako je oblačno a najjača je kada sunce izađe,tako da ti ako ranije odeš kako si napisao uradiš pre rose ili je jako slaba
 
@ Farmer Bob

I kod mene je slican slucaj kada ima dosta lucerke dosta se i baca u jasle pa krave sa njom teraju musice, bacaju na ledja i pod noge - da ih ubijes.
Al kad stigne pola februara slatka im je i slama pod nogama
 
Vreme diktira košenje i presovanje kada je lepo lako je piti pametan ja moju nisam pokosto sva je legla i upetljala se a i oni kod mene koji su pokosili ili kisne ili kući razvezuju bale u svakom slučaju smo na.....li
 
Potpuno se slažem,posle vašara svi pametuju,nisi jedini koji nije pokosio.Kod nas ko je kosio u maju taj je neće ni doneti a mi kako prognoza govori ćemo kositi možda oko 10 juna
 
Ja sam jedan hektar lucerke pokosio 10-og maja, 13-og samoutovarnom prikolicom iseckao na 6cm dužine, ugazio i pokrio folijom.Mislim da je to najbolje rešenje za ovakvu godinu a i prvi otkos lucerke uopšte.
 
Momci jedno pitanje a čeka sve nas što nismo pokosili detelinu;Šta radite kada je detelina velika i polegne a da ne kosite sa jedne strane(odnosi se na rotacione kosačice) :sta:
 
ja i ne kosim sa jedne strane jer rotaciona bi trebala da je pokupi bilo kako kosio
 
Pokupi rotaciona,ali ne na obe strane isto kao kada je detelina normalna,eto i moj imenjak zna kako to izgleda.Kosi ona ali pravi plastove i teško joj je bez obzira na brzinu,To me interesuje da li neko zna neku caku da se reši taj problem koji ćemo imati svi koji nismo pokosili a još ako i proraste druga,još veći problem.
Post je spojen: [time]1274027304[/time]
_________________________________________________
Kiš,kako misliš da zakosim :sta:
 
Nazad
Vrh