Koliko zemlje treba za profitabilnost

Samo vi nastavite tako da pričate kako debelo zarađujete, i na kraju će ispasti kako je poljoprivreda najprofitabilnija delatnost.
 
ovogodisnji prinos od 35m/kj je u kikindi nemoguc dogadjaj. moj prinos je bio 24m a prosek je oko 20m.
nije ni cudo sto su arende po srbobranu i temerinu tolike.
mi ovde u banatu jednostavno nemamo toliko kise i nema sanse ni sa kakvom agrotehnikom to da nadoknadimo.
 
moj prinos za zito ove godine je bio 25 m po jutru ,posle svih onih kisa em je bilo lose nicanje i nejednako jer je losa sijacica bila. inace bi bilo oko 30
 
Koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo?

ovako, skoro sam nasledio neku zemlju(oko 2ha). ali i pored toga sam zainteresovan da ulozim novac u jos koji hektar zemlje. Drug iz vojske mi je rekao da se na selu moze pristojno ziveti tek sa 25-30 ha zemlje. znam da vam moja tema i moja sledeca pitanja mogu delovati smesno ali sta je tu je .... :)
1- koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno gazdinstvo?
2- koliko danas u srbiji kosta ha zemlje okvirno?
3- sta je neki osnovni nivo posedovanja mehanizacije ?

inece ovaj forum je ekstremno dobar nasao sam dosta odgovora na neka svoja amaterska pitanja...
 
Odg: Koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo?

Prijatelju suvise opsirno pitanje, evo recu ti jedno, sa samo ta tvoja 2ha zemlje mozes pristojno da zivis ako se opredelis da se bavis proizvodnjom povrca recimo, samo znaci treba da ulozis u plastenike,staklenike, a moze i na otvorenom....

Dakle odgovor na tvoja pitanja nije jedan nego 1001, moras tacno reci cime bi se bavio i kolikim obimom poljoprivredne proizvodnje,da li posedujes ikakvu mehanizaciju itd itd, milion faktora :D
 
Odg: Koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo?

pa ja za pocetak planiram da gajim malo curki za sebe, one vitenberg ovce koje inace moj rodjak sa juga vec gaji (ima stado 300-400kom) i oko toga svega manje brinem jer ce mi on pomoci sve u tom delu sto se tice saveta i formiranja stada... mene zanima da npr na delu svog buduceg imanja gajim kukuruz, ili detelenu cime bi hranio to svoje buduce stado, a na delu bi sadio lesnik ili orah/kajsiju kako sam procitao na ovom forumu da je neka kao idealna kombinacija.
nemoj da mislis da hocu da budem neozbiljan ali planiram da to bude sto obimnije . . . od poljoprivredne mehanizacije nemam nista trenutno ali ni neznam sta mi je neophodno. sada sam u fazi vaganja situacije i pravljenja neke ukupne kalkulacije ...
hvala unapred ....
 
Odg: Koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo?

Moje misljenje je da su vremena sve teza i da jedo poljoprivredno gazdinstvo bez minimum 80 h zemle i kojekakvog svastarenja nema sanse da se zivi .ako hoces normalno da zivis .to govorim iz iskustva jer haranimo dvoje dece ja i supruga .a uz to trba i mehanizaciju obnavljati napredovati .
Eto sad pokusavam neku stoku malo ozbiljnije da zapatim jedno 15 kom bikova i tako .
Ali da bi skupio jedno 15000 e za neki ozbiljniji kredit godisnje ima da se radi i to samo da puca.
 
Odg: Koliko je zemlje potrebno za jedno ozbiljno poljoprivredno gazdinstvo?

Po meni, za ratarstvo minimalno 30 ha (50kj), za povrtarstvo moze i 1 ha
 
Mislim da malo preterujete ta tih minimalno 50 ha, neko kaze 30h.

Pa da ne radis nista sa 50 ha (skoro 90kj), mozes uzeti samo na arendu 15-20.000 Eura. Sa tim parama ne moras nista raditi, osim mozda posaditi luk i paradajz u basti da ti ne bude dosadno. :)
 
Dobro sad, cenim da mora da bude barem malo isplativije ako radis, nego ako ne radis nista i dajes u arendu, inace niko ziv ne bi radio. :)

Sa tim parama (15-20K eur je mesecno oko 1500 eur), sigurno mozes da prehranis familiju, pogotovo uz neki minimalni prihod sa strane (ko moze celu godinu da ne radi bas nista taj je lud :)).
 
Nije isto kad ti radis 20 jutara pa platis setvu,platis zetvu,nemas podsticaj,naftu kupujes na pumpi i placas 100din/l,djubrivo kupujes na vrece.
A nije isto kad neko ima sejacicu,kombajn i ostale masine pa ne mora da placa te usluge,naftu kupuje na cisterne pa onda dobije jeftinije,dobije podsticaj...tako da je meni jasno zasto je nekom isplatljivije da izda u zakup nego da radi.
 
Jasno mi je sa ovim poticajem da je razlika ogromna, ali ko nema subvenciju i refakciju za naftu taj valjda moze nekako da se dogovori sa nekim ko ima pravo, pa da mu fiktivno izda u arendu. :)
Bili bi suludo da ljudi tako ne rade.

Sto se tice setve i zetve, ako imas malo zemlje opet je bolje platiti uslugu nego recimo imati kombajn za 20 jutara na kome svake godine gubis na vrednosti (zanemarujem da ces sigurno raditi drugima sa njim).
 
u jeb..u sunce, pa vi ovde govorite o desetinama hektara , a ovde u pomoravskom kraju kod Nisa, onaj ko ima vishe od 5 hektara moze da se smatra velikim gazdom. e sad neznam sa cime ste vi to zadovoljni, s'koliko para mesecno ali ovde ljudi zive lepo i sa 500 eura mesecno.
 
ja se slazem sa svima koji su rekli da je potrebno nekih 50, 60 lanaca (kj) za noramalan zivot i dosta slobodnog vremena, sa svojim odgovarajucim masinama, takodje se slazem sa onima koji su rekli sto vise zemlje vise i zarade :ppozdrav:
 
NEBOJSA1977 je napisao(la):
u jeb..u sunce, pa vi ovde govorite o desetinama hektara , a ovde u pomoravskom kraju kod Nisa, onaj ko ima vishe od 5 hektara moze da se smatra velikim gazdom. e sad neznam sa cime ste vi to zadovoljni, s'koliko para mesecno ali ovde ljudi zive lepo i sa 500 eura mesecno.
Ok, ovde, na forumu su uglavnm ljudi iz vojvodine, bave se ratarstvom, zato su vece povrsine
 
Nema preciznog odgovora na ovo pitanje. Za normalan zivot je dovoljno 50 jutara (25 kukuruza i 25 soje). Na kukuruzu cisto oko 300 evra, na soji 200 evra po jutru, dakle 25*300+25*200=12500 evra. Mislim da sa tim novcem cetvoroclana porodica moze da zivi tokom godine sasvim pristojno. Ta povrsina ne zahteva od coveka puno vremena. Sve moze da se uradi masinski i hemijom.
E sad kupiti tih 50 jutara je malo teze, kod nas jutro je od 3000-5000 evra. Imam poznanika koji kaze da ima 50 jutara dao bi sve u arendu i uzivao. Arenda oko 200 evra*50=10000 evra. Nije mu losa racunica ::svaka cast::

Postovi o kalkulaciji je premeštena ovde http://poljoinfo.com/poljoprivreda/sta-dogodine/120/
 
Nazad
Vrh