Koliko zemlje treba za profitabilnost

bojcetic je napisao(la):
Nema preciznog odgovora na ovo pitanje. Za normalan zivot je dovoljno 50 jutara (25 kukuruza i 25 soje). Na kukuruzu cisto oko 300 evra, na soji 200 evra po jutru, dakle 25*300+25*200=12500 evra. Mislim da sa tim novcem cetvoroclana porodica moze da zivi tokom godine sasvim pristojno. Ta povrsina ne zahteva od coveka puno vremena. Sve moze da se uradi masinski i hemijom.
E sad kupiti tih 50 jutara je malo teze, kod nas jutro je od 3000-5000 evra. Imam poznanika koji kaze da ima 50 jutara dao bi sve u arendu i uzivao. Arenda oko 200 evra*50=10000 evra. Nije mu losa racunica ::svaka cast::

Postovi o kalkulaciji je premeštena ovde http://poljoinfo.com/poljoprivreda/sta-dogodine/120/

Da, to je to, slazem se, Ali problem je da sto vise imas, rastu ti i ambicije i sve vise ti i treba. Tako da mazda nekome nije dovoljno ni 100 ha.
 
Puno zavisi i od zemlje, kod nas u severnom banatu je teško da se ostvari čista zarada od 300 evra po kj kukuruza, a soja slabo ide kod nas...
Ako uzmeš zemlju u arendu, često se dešava da je zarada nula, a možeš i da ostaneš dužan...
 
Ljudi su prokleti i tu nema govora.
Ja bih pre pristao da imam mojih 40-50kj,577 i 539,zmaj 142 i jos sitne pratece mehanizacije,nego da radim 300 u arendu za druge i ulecem u kredite za veliku mehanizaciju.
 
Taj ko uzima arendu i daje 200 evra po jutru ne isplati mu se da seje soju, kukuruz i psenicu, jer ce fakticki da radi cele godine za drugog. Jednino da seje repu, slacicu, papriku, paradajz i ostale egzoticne kulture. Slazem se sa NA bolje svojih 50 jutara nego 200+ arende. Ovo je moje pa koliko rodi, nije vazno ja sam zadovoljan. A arenda ako podbaci rod, a ti imas u ugovoru 200 evra da platis, e onda....
 
Samo što tih "svojih" 50 kj nije tako lako steći.... E sad ako ti neko pokloni.... e pa to bih i ja voleo!
 
Da se i ja malo ukljucim i dam neko svoje misljenje.
Koliko kosta 1 ha zemlje? Okvirno oko 5000 E pa navise.Koliko godina treba da se novac vrati? 5...10...?
Jedan silos 100 tona kosta toliko a u njega stane 10 ha kukuruza? ili 25 ha psenice!!!
Cena kukuruza jesenas 7-8 din a danas 14.Dakle razlika 6 din po kg.Na 100 tona 600 000 din ili 6000 e.
Silos ostao dzabe za pola godine.Naravno nije uvek tako,ali uglavnom jeste.Hoce li kukuruz dostici 20 din?
Koliko ima proizvodjac ako ga je sacuvao?
Nemogu da se slozim sa nekm ko npr. ima 20 ha pod kukuruzom i tezi da ima 25,a ne razmislja i ne odluci da napravi svoje silose. Moze li neko da kaze da je moj stav pogresan:haha:-Pozdrav
 
Tačno je da je osim količine zemlje potrebno i znanje agroekonomije i što je još važnije finansijka podloga (rezerva keša), tako da ti možeš da čekaš cenu od 14 dinara. Ako nemaš rezerve, onda moraš da ga prodaš u jesen po 7-8 dinara.
Tako da skoro isto vredi kukuruz sa 2 ha prodat u jesen kao sa 1 ha prodat na leto, samo što je duplo veći trošak obraditi ta 2 ha. Sve ovo može da se dešava i sa većim površinama...
 
zorancile je napisao(la):
Tačno je da je osim količine zemlje potrebno i znanje agroekonomije i što je još važnije finansijka podloga (rezerva keša), tako da ti možeš da čekaš cenu od 14 dinara. Ako nemaš rezerve, onda moraš da ga prodaš u jesen po 7-8 dinara.
Tako da skoro isto vredi kukuruz sa 2 ha prodat u jesen kao sa 1 ha prodat na leto, samo što je duplo veći trošak obraditi ta 2 ha. Sve ovo može da se dešava i sa većim površinama...
Tacno tako taj koji prodaje kukuruz u jesen dzaba mu silos, on ga prodaje jel mu treba ::novac::, a ko ima para taj ga stavlja na lager sto ce da plati 1% mesecno, a ko ima silos po meni treba da ima i susaru jer nije svaka jesen ko prosle god. ::namigivanje::
 
Boki-Vl je napisao(la):
zorancile je napisao(la):
Tačno je da je osim količine zemlje potrebno i znanje agroekonomije i što je još važnije finansijka podloga (rezerva keša), tako da ti možeš da čekaš cenu od 14 dinara. Ako nemaš rezerve, onda moraš da ga prodaš u jesen po 7-8 dinara.
Tako da skoro isto vredi kukuruz sa 2 ha prodat u jesen kao sa 1 ha prodat na leto, samo što je duplo veći trošak obraditi ta 2 ha. Sve ovo može da se dešava i sa većim površinama...
Tacno tako taj koji prodaje kukuruz u jesen dzaba mu silos, on ga prodaje jel mu treba ::novac::, a ko ima para taj ga stavlja na lager sto ce da plati 1% mesecno, a ko ima silos po meni treba da ima i susaru jer nije svaka jesen ko prosle god. ::namigivanje::
Jes' vala baš!
 
Mislim da je ritam mnogo bitniji od toga koliko zemlje radite....kontam da sve preko 80-90 kj moze da ti da pristojan prihod...bitno je da imate dovoljno novca u steku, da radite onako kako treba, a ne da dajete u bescenje proizvode, kako bi preziveli... Ja sam usao u kontra ritam, i gubim oko 400000 dinara godisnje, bas iz tih razloga.Uzimam na "zeleno",tamo gde mi daju, a ne gde je najjeftinije, odmah predajem robu da to razduzim, i tu vidim najveci problem bar kod sebe... Sad bi mi trebala dupla zetva, da bih sve razduzio, i na jesen ulozio svoj novac...al od tog nema nista jos uvek :udri:
 
Betonski Silosi je napisao(la):
Vazno je videti gde se gresi i pokusati se izvuci iz toga

pa ide polako...izvukao sam se prosle godine, ali sam vise nego duplirao zemlju, sa 30, na 70 kj, i opet mi sav profit otisao nazad u zemlju....nadam se da cu ove godine uhvatiti prikljucak
 
Moj stric jedan je isto zajebao svojom krivicom jednu godinu "razocarao se u zivot" i sve ostalo na njivama....da ne tupim godinama je vukao taj dug,deca rastu(4kom) daj za skolu,svake godine samo na zeleno,krediti...prosle godine se povrati na 0 i uzme jos 12 000e da radi ekonomsku zemlju racuna da ce uzeti 100e po ha cisto pa opet daj sta das mora se ziveti,sad su sve te njive pretvorene u jezera,od zetve tu nema nista,dolazio cika Zaharije na te njive,ali pazi kad sumnjam da ce ista pomoci. :zli:
 
Nazad
Vrh