Koliko zemlje treba za profitabilnost

Ja kupio prosle godina dva jutra za 1200e kod nas moze da se nadje zemlja za male pare,jeste da su to vecinom komadici al sta im fali vazno je da radja. Nece niko da radi zemlju svi prodaju i beze u gradove,ispada da sam ja budala sto kupujem zemlju i hocu da pocnem sa tim i da se bavim...
 
Ja kupio prosle godina dva jutra za 1200e kod nas moze da se nadje zemlja za male pare,jeste da su to vecinom komadici al sta im fali vazno je da radja. Nece niko da radi zemlju svi prodaju i beze u gradove,ispada da sam ja budala sto kupujem zemlju i hocu da pocnem sa tim i da se bavim...

Ja to isto radim ali u Sumadiji i svi misle da sam blesav :)
 
Zapadni srem je okolina Sida, a tamo zemlja izgleda ok, ja bih kupovao i kupovao i zaduzio se da pokupujem sto vise zemlja za tako povoljnu cenu.
Nece ni oni uskoro da budu mutavi, pocece da traze vise, tako isto je bilo u selu mog rodjaka, upalili su kasnije, ali su upalili. Pre godinu dana im je kj bilo 3000, a sada nema ispod 5000, sve to za jednu godinu, a nista se drasticno nije izmenilo, nego oni skapirali da poljoprivreda i nije tako losa, pa krenuli svi na zemlju u sto vreme.
Kod mene je Crepaji je tako vec godinama.
To sto su parcele sitne, ne obaziri se, resice se to pre ili posle jednom komasacijom.
 
Jeste okolina sida... Izmace mi letos 6kj za 4500e al sta da se radi.. Ja govorim caletu daj da kupujemo tu zemlju bice vajde od toga kad tad,al ne moz njega opasuljiti,kaze ona meni ja sam kao mlad radio zemlju bezi dalje od toga nema tu leba bolje kupi neki stan kao sto svi rade,al ja cu ipak sve u zemlju uloziti,volim zemlju i traktor,jbg tako sam odrastao i ostalo mi to u srcu...
 
Ja imam stan, a imam i zemlju. Ali ako bi se stvorila prilika za nekom velikom parcelom, bez razmisljanja bih prodao stan, otisao u podstanare, ali bih kupio njivu, a novi stan bi dosao za koju godinu, jos veci i lepsi.
 
Ja sam mislio da se moze ziveti od jedno 15-20kj zemlje a vidim da od toga nema nista,tako da ce mi trebati jos puno truda i para da bih poceo sa zemljoradnjom i da bih se vratio u svoje selo,na zalosta nemam sta da prodam da bi te pare ulozio u zemlju...
 
Ja sam mislio da se moze ziveti od jedno 15-20kj zemlje a vidim da od toga nema nista,tako da ce mi trebati jos puno truda i para da bih poceo sa zemljoradnjom i da bih se vratio u svoje selo,na zalosta nemam sta da prodam da bi te pare ulozio u zemlju...
Prijatelju nemoj da se obeshrabriš ,suština svih ovih komentara je da sagledaš sve aspekte iz raznih uglova,Možda bi bolji naslov teme bio Kako živeti od poljoprivrede sa 15 ili 20 jutara zemlje,Činjenica je da se od suvog ratarenja nemože obezbediti normalan život a da se ne odrićeš nekih stvari u životu,ali je isto tako i čonjenica da ljudi žive od poljoprivreda i sa mnogo manje od 15 jutara ,i vekovima opstaju ,podižu decu ,školuju ih i žive normalnim životom, zato dobro razmisli sagledaj gde sebe vidiš za 5 ili 10 god ako se opredeliš da se isklučivo baviš ovom granom jer poljoprivreda nije samo ratarstvo i stočarstvo:ppozdrav:
 
Ma necu se obeshrabriti,uporan sam decko,i kad zacrtam nesto ne odustajem lako od toga...
 
Prijatelju nemoj da se obeshrabriš ,suština svih ovih komentara je da sagledaš sve aspekte iz raznih uglova,Možda bi bolji naslov teme bio Kako živeti od poljoprivrede sa 15 ili 20 jutara zemlje,Činjenica je da se od suvog ratarenja nemože obezbediti normalan život a da se ne odrićeš nekih stvari u životu,ali je isto tako i čonjenica da ljudi žive od poljoprivreda i sa mnogo manje od 15 jutara ,i vekovima opstaju ,podižu decu ,školuju ih i žive normalnim životom, zato dobro razmisli sagledaj gde sebe vidiš za 5 ili 10 god ako se opredeliš da se isklučivo baviš ovom granom jer poljoprivreda nije samo ratarstvo i stočarstvo:ppozdrav:

Eto bas tako, i ono sto se zaboravlja je jos jedna vazna tema na ovom forumu koju treba uzeti u obzir, videti pod:

http://poljoinfo.com/showthread.php?967-Recepti-kulena-kobasice-švargle...

To je kolege kvalitet zivota koji imamo na selu, da mozemo da proizvedemo zdravu i kvalitetnu hranu i da znamo sta jedemo, a to je danas bitna prednost. Ima sve vise porodica u Srbiji koje ne jedu meso svaki dan. Proizvesti hranu za svoje potrebe je bitna stavka u kucnom budzetu. Ono sto se parama ne da kupiti je da radis ono sto volis i budes svoj gazda a ne da te neki bivsi magacioner ili vozac koji se obogatio za vreme rata, sa 4 razreda vanredno zavrsena, j...e u zdrav mozak za 200 E. Eto i to su neki aspekti koje treba analizirati.
 
Uhhh sad mi nesto nije jasno sa ovom racunicom,negde sam procitao ako se ne varam da za hektar kukuruza treba preko 400e da bi se zasadio a od tog hetara bi trebalo da mi ostane oko 400-450e e sad jel ja od tih 400-450e zarade treba opet da ulozim 400+ za sledecu godinu.Ako je tako sta tu onda ostaje cisto,i od cega da prezivim godinu,ako neko moze to da mi pojasni?
 
Najprostije receno da ti ne detaljisem ulozis 400e/ha na jesen ovrsis 800e/ha,pa od tih 800e sto si dobio za sav rod 400evra stavis u dzep,a za 400e opet kupis seme,djubrivo,arendu i slicno za iducu godinu...
 
@lovac86
Nazalost varas se! Tesko ces zasnovati proizvodnju sa 400 eura/ha...Za svoju zemlju, i solidnu agrotehniku treba ti minimalno 600 eura.
 
Posto rece da je iz okoline Sida i za 2kj dao 1200e verovatno je iz okoline Bikica,Ljube,Molovina,Sota,Divosa ili nekog slicnog sela u brdu sto dooosta pojeftinjuje proizvodnju jer je tamo arenda skoro badava + sto tamo ljudi idu slabijom agrotehnikom jer se bolja ne isplati.
 
@lovac86
Nazalost varas se! Tesko ces zasnovati proizvodnju sa 400 eura/ha...Za svoju zemlju, i solidnu agrotehniku treba ti minimalno 600 eura.

To sam cisto primera radi stavio...



Znaci da meni za pocetak iz nule treba mnogo mnogo para,s obzirom da nemam traktor ni prikljucke...
 
Tako je,ako ces posteno bez da se zaduzujes a ne znas da li ces moci da platis ili ako nemas nekog da te pogura spremi puno kesa.
 
Pa ne znam ni dal bi ja mogao da se zaduzim sa nekim poljoprivredni kreditom,nema ko da me pogura,cale me u tome ne podrzava,tako da sam prepusten sam sebi...
 
Nazad
Vrh