Koliko zemlje treba za profitabilnost

Nesko druze hvataj se ti neke sise sad dal drzavna ili privatna to je relativno,a zemlju mozes i pored posla kao i tvoj otac da obradjujes na tih 10kj imas mozda 50 sati efektivnog posla,vidis da ne mozes ni preziveti a kamoli ulagati u dalju proizvodnju od skromnih 10kj. :ppozdrav:
 
nesko moj ti je savet da mozes sa tom povrsinom da organizujes pristojnu proizvodnju.Ovo ti kazem na osnovu mog iskustva imog pocetka bavljenja poljoprivredom.Pre 4 godine sam poceosa 3 hekrara od mehanizacije traktor dvobrazni leskovacki plug cetvorokrilnu drljacu i svojih 45 godina.Danas obradjujem 10 hektara od cega 7 h kukruza 3 h psenice i jecma a od mehanizacije setvospremac sejalicu za kukuruz berac zmaj 214 elevator krunjac veliki \ 2 tone na sat] pre 2 meseca zitni kombajn internacional 841 [tri metra kosa] sve je to njiva dala.Sunvencije od drzave nikada nisam imao jer sam u radnom odnosu,sta bi jos imao da sam imao sunvencija na dosada obradjenjih 28hektara po 14 000 dinara.
 
Vec sam to negde napisala al da ponovim i ovde.
Zasto vi ljudi i radite zemlju ako vam se ne isplati?
Zasto ne prodate?
Nije mi logicno da se neko tolko trudi i radi a da je na nuli ili u minusu. Sve sam procitala i nista mi nije jasno a nadala sam se da cu naci neki odgovor za ono sto mene muci.
Ajd sad vi meni objasnite ovaj vas fenomen.
 
Vec sam to negde napisala al da ponovim i ovde.
Zasto vi ljudi i radite zemlju ako vam se ne isplati?
Zasto ne prodate?
Nije mi logicno da se neko tolko trudi i radi a da je na nuli ili u minusu. Sve sam procitala i nista mi nije jasno a nadala sam se da cu naci neki odgovor za ono sto mene muci.
Ajd sad vi meni objasnite ovaj vas fenomen.
Zato sto je nekima uvek malo jer koliko god radili i zaradili jos se vise zaduze pa kad rade za dugove i kamate svaki prihod je mali.
 
Nije bitno koliko zemlje se radi, vec sta se na njoj radi. od toga zavisi i prihod, a zavisi i profit. Raditi 10 ha, baviti se ratarstvom, i od toga ocekivati da mozes da zivis, je u najmanju ruku smesno. Dakle za ratarstvo treba dosta vise. Opet sa druge strane 10 ha za povrtarstvo i vocarstvo, je posao koji vec trazi i veliki broj sezonskih radnika, dakle daleko veca ulaganja, tj pocetni kapital.

Poso, ko poso ...
 
Vec sam to negde napisala al da ponovim i ovde.
Zasto vi ljudi i radite zemlju ako vam se ne isplati?
Zasto ne prodate?
Nije mi logicno da se neko tolko trudi i radi a da je na nuli ili u minusu. Sve sam procitala i nista mi nije jasno a nadala sam se da cu naci neki odgovor za ono sto mene muci.
Ajd sad vi meni objasnite ovaj vas fenomen.

Šta te muči ?
 
Ajd sad vi meni objasnite ovaj vas fenomen.
@Nova Seljanka
Imam prihod od 200e mesecno , za zivot mi treba 300e , odakle mi ovih 100 b.m ga ako znam.
:sjasi:
 
Pozdrav ljudi tipkam iz Sarajeva procitala sam cijelu temu i nista mi jasno nije.
Mi smo na prekretnici muz je ostao bez posla,tu mu plata i nije nesto bila ali nama dovoljna za solidno zivotaranje (oko 400 e)ja ne radim dvoje djece je tu.Trenutno imamo zasadjeno 8 000 sadnica jagoda kupili smo 150 kg sjemenskog luka na jesen planiramao kakvog manjeg plastenika postaviti cisto da nas po malo gura preko zime.
Treba mi vase iskreno misljenje da li se od ovoga sto trenutno imamo moze solidno zivjeti?
 
Ne ocekujemo previse dovoljno da imamo za osnovne potrebe i da rada se ne bojimo :osmeh:
 
Treba tu uracunati finansijska ulaganja,,, ko se rada jos boji. :osmeh:

Radim od jutra do mraka, za trojicu.
 
Za ovu godinu smo se obezbjedili kupili smo svo potrebno djubrivo,sjemena imamo nas mali ali radni motokultivator.
Da i ja se bojim kad dodje vrijeme za ulaganje..jagode su druga godina mogu jos i sljedecu i sta onda ako ne uspijemo zaraditi za sebe kako za ulaganja.
 
То је главни проблем код пољопривреде. Подршке нигде, лопови свуда, и о час посла може да се истопи обртни капитал. Акумулација мора увек да постоји, али како.
Зато људи и раде више послова, плата и пољопривреда, поврће-воће и ратарство, неки и стоку.
 
Juče sam razgovarao sa čovekom koji izdržava porodicu od krava i 3 jutra zemlje ukupno. Nisu zaposleni nigde ni on ni žena niti neko od njih dvoje radi negde na crno.
Osim što radi ta tri jutra, kosi travu gde god nađe(fabrički krugovi itd.) i hrani krave. Vredan je kao mrav. Ima dva traktora, a nedavno je kupio neku bagatela kuću i u susednom selu. Kad god ga sretnem, nasmejan je i lepo raspoložen. Prema prihodima prilagoditi potrošnju i nema problema. ::super::

Vi koji nemate mnogo, ne dozvolite da vas obeshrabre ovi veleposednici. Njima je vaših deset jutara smešno jer i jeste smešno ali naspram njihovih apetita. Oni će vas na svakom koraku obeshrabrivati jer su im oči gladne (svesno ili ne) da pripoje i to malo vaše zemljice koja će za koju godinu jedina moći da vam pruži kakvu-takvu egzistenciju. Ne ide na bolje. Naprotiv, Svet je u recesiji kojoj se kraj ne nazire. Sve će više biti otpuštanja i gašenja preduzeća.
 
Svaka cast za drugi pasus,da vise ljudi razmislja tako,ne bi ti veleposednici mogli tako lako da se sire,ovako su sve gladniji i gladniji.
 
Nazad
Vrh