Koliko zemlje treba za profitabilnost

Zagore,ili već kako se zoveš nismo mi zajedno ovce čuvali pa da ti možeš tako da pišeš i da se ponašaš na ovome forumu a tek si se od skoro priključio.Malo jezik i obraćanje dovedi u red a ne ko da si sa planine sišao.Isto bi i moseratori mogli da mu skrenu pažnju.Prećutim mu prvu,drugu,treću poruku pa se dečko okuražio pa misli da može da vređa.Smiri malo doživljaje.
Za ovce se slazem,nastavi da opstis sa njima,a sto se tice tvog pisanija,nisam na njega odgovarao zbog nekog demantija nego da neki ne budu u zabludi,mislim na one koji su normalno pitali o prinosima i zaradama.Svako ko ima iq veci od broja cipela zna da ima ljudi koji se bave poljoprivredom godinama a zbog lose zemlje sanjaju i prosecne prinose koji su manje vise poznati,a ne hvaliti se ovde sa JEDNOM POSEJANOM njivom i njenim prinosom.Nek javi neko iz Jase Tomica prosek u zadnje 3-4 godine ili okoline Obrenovca,gde lome plugove kad oru,ili ovi podvodni pored save u svinjskom sremu,e onda moze da se prica.
 
Ima losih njiva i u drugim krajevima gde bez 25l goriva po jutru nemoj na oranje jer peske ces se vratiti gde je prepodne rano za obradu a poslepodne vec kasno znaju to i banacani. Tako da ni ulaganje a ni dobit nije isti ,pa kad imas vecinu takvih njiva generalke su nekako cesce nego na laksim njivama.Covek nemoze da bira u koji ce kraj da se rodi i kakve ce njive da obradjuje pa shodno tome ni dobit.
 
S obzirom da nam je kompletna industrija u ofsajdu, i da poljoprivreda trenutno jedino nesto sljaka u celoj drzavi i ostvaruje suficit, ne treba se cuditi sto raznorazni advokati, doktori, savetnici i ostali hoce u taj rejon...
Ali takodje ne treba se ni cuditi sto se to ne svidja paorima, jer im doticni ljudi sa dubokim dzepom direktno uticu na egzistenciju kupovinom zemlje , koju su mogli oni da kupe i poboljsaju standard svoje porodice...plus sto podizu cenu zemlje...

Ali u narednih par godina u nasoj poljoprivredi ce se desiti nekoliko krupnih promena i nece ove okolnosti ostati takve sigurno.
Pocev od uvodjenja GAP-a, pa do isteka one zabrane da stranci kupuju zemlju(mada to i sada rade, ali bice im jos lakse), kao i ostalih sporazuma nasa poljoprivreda ce ostati nebranjana na milost i nemilost krupnom kapitalu iz EU. Tamo su seljake pripremali za trzistnu utakmicu godinama, a ovde nista od tih mera ili ih je bilo simbolicno. I kao sto sad neko posmatra seljake sa 5-10ha , koji moraju da se preorjentisu pod hitno da bi opstali, misljanja sam da ce kolicina zemlje za opstanak da se povecava i tako zahvati i srednje paore. U pricipu pogledajte sta se izdesavalo sa nasim fabrikama i industriji, sa radnicima i kako su oni prosli i kako sad prolaze, to ceka i poljoprivredu i nase seljake.
 
@ Kameni

Ne bih mogao u potpunosti da se slozim sa ovim postom.
I ostali sigurno ulazu, i imaju odicanja u korist poljoprivrede. Vidimo po ovim subvencijama. Svi ti druze koji zalazu kucu na kredit,
hoce oko iz glave da ti izvade kada cuju da nece biti subvencije. Ima tu i druga strana samo sto se ti ne osvrces na to.

pozz'
 
Od voćarstva i povrtlarstva je slaba vajda jer jednostavno to nema ko da pojede.Ljudi jednostavno nisu željni ničega jer i sami znate preko cele godine ima svog voća i povrća za kupiti na pijacama.Nekada je to bilo drugačije.Prve lubenice su stizale sredinom Avgusta a sada ih u to vreme skoro i nema a i sa ostalim voćarsko-povrtlarskim proizvodima je isti slučaj.Za to su krivi oni koji uvoze sve to iz ko zna odakle i time ruše nas.Pričaju i palamude o udruživanju sitnijih proizvođača kako je to dobro za njih pa ovo pa ono.Niko se nije setio da javno pred kamerama kaže kako su prošli povrtlari i voćari koji su se udružili da bi svoje proizvode plasirali na inostrano tržište zarad sopstvenog dobra a tamo neki majmun ih izigrao,pokupio sav rod,muku,patnju i nestao bez traga i glasa ne plativši tim ljudima ništa.Znači danas svaka šuša može da radi šta joj se hoće a pošteni poljoprivredni proizvođač mora da ćuti i podnosi poraz za porazom i povrh svega izigrava budalu na sopstveni račun.Sve dok nam varalice budu krojile kapu nama nema boljitka.
 
@ Matic

A kome to dokazati kada ljudi neke stvari ne razumu.

@ Malaksalo
O kakvom pomaku pricas?
 
Bas tako Baca nema to ko da pojede sve kad bi svi manji presli u vocare,povrtare i vinogradare.i dalje tvrdim da je spas "eliminisati" tajfune i tajfuncice u poljoprivredi tako da svaka porodica moze doci do drzavnog zeljista,a od 50ak i vise kj se moze sasvim pristojno ziveti.
 
Ja sam jedan od tih koji je radio do 2ha povrca pa zbog "velike" isplativosti obogatio se i napustio.
 
Bas tako Baca nema to ko da pojede sve kad bi svi manji presli u vocare,povrtare i vinogradare.i dalje tvrdim da je spas "eliminisati" tajfune i tajfuncice u poljoprivredi tako da svaka porodica moze doci do drzavnog zeljista,a od 50ak i vise kj se moze sasvim pristojno ziveti.
moze se ziveti sa 50 jutara,slazem se sa tim ali pre 30 god. se moglo ziveti sa 15 jutara.Tu se sada namece pitanje koliko ce biti potrebno za neko skorije vreme?Mislim da se necemo vratiti u ono vreme nasih oceva.
 
Znaci da osnujemo crne trojke na forumu i istrebimo tajfune???

Strašno mi se sviđa tvoj "potpis", pogotovo zadnji stih!!! :sjasi:


Ajd da i ja malo prokomentarišem: Kao što je neko davno rekao gluvima ne vredi svirati tako nekima ne vredi objašnjavati. Ko je shvatio da je pre nekoliko godina počela trka i da moramo svi trčati i učestvovati u toj trci, taj je na konju a ko tek sad oblači patike ili opanke da bi krenuo, bojim se za toga da ga neće ni kawasaki ni yamaha na vreme dovesti do cilja. Doduše, u ovoj trci nismo baš svi ravnopravni, neko je krenuo sa NIKE-patike, neko sa ADIDAS......neko u OPANCIMA al ipak svi trčimo.

I onda negde na pola puta se priključi jedan BOS (bez patika ili opanaka) i BEZOBRAZNO AROGANTAN trkač koji drugima podmeće noge i udara ih laktovima zarad svoga cilja a kao startni broj na leđima mu piše tajkun.

Ljudski je pomoći drugima u bilo kojoj situaciji, ali nemojte očekivati da će vas neko vući za rukav da bi vam pomogao ako vi to sami nećete, morate i sami da učestvujete u trci pa makar samo koračali!!!!!
PS Da ne pomislite da sam ja neki "VELIKI" posedujem 18,5 kj u vlasništvu, a ostalo je zakup!!!!!
:ppozdrav:
 
uopšte nisu u pravu malopređašnji da nema zarade u poljoprivredi evo ti moja računica za prošlu godinu po jutru usev kukuruz prinos 7tona po jutru jusa(prošla godina je jedna od lošijih).
...
Trenutno za kukuruz može da se dobije 18dinara*7000kg=126000,00 dinara.Zarada po jutru u mom slučaju je 75646,00dnara za koje običan radnik kod privatnika radi skoro 4 meseca.Na to dodaješ još 8120,00dinara na subvencije po jutru,tako da moji dragi poljoprivrednici nemate baš toliko razloga da kukate i da se žalite.
Ovo ne važi za veći deo poljoprivrednika iz prostog razloga što 7 tona po jutru mogu samo da sanjaju bez obzira na agrotehniku, đubrenje i godinu. Kod nas se računa dugogodišnji prosek od 100E po jutru čistog profita sa uračunatim oscilacijama u cenama za preko dve decenije i vremenskim prilikama. Osim kvaliteta zemljišta, gde ste vi verovatno na vrhu u Srbiji, ta duža vremenska linija je ono što ti fali u analizi. Koliko je ono kukuruz bio pre par godina?
 
Kupovao sam ga iz Tavankuta i dolazio mi u dvoriste po 5.4din. zrno a 4.8din klip,jeftinije ga bilo kupiti nego proizvesti.
 
Hvala, ja sam se vratio u poljoprivredu pre godinu i po pa ne znam tačno.

Dakle, 7000 kg x 6 din = 42000 din prihoda po jutru za srećnike sa tolikom prinosom. Gubitak. A treba živeti bez plate, treba opet zasejati, treba možda platiti ratu za kredit. Nije svaka godina takva ali značajno menja računicu na duži rok.
 
Nazad
Vrh