Koliko zemlje treba za profitabilnost

Posto smo ustanovili da se ima zarade i na 1kj ova tema koja glasi "Koliko zemlje treba za profitabilnost" nije vazeca:) Tema bi trebalo biti koliko treba zemlje da se zivi godinu dana ili tako nesto u tom smislu.
Izracuna koliko familija trosi svaki mesec pa to x 12. Na primer ako 4voro clanoj porodici treba 12,000e (1000e/mesecu) da zivi solidno. Podjelis sa 400e/ha zarade (10 dana/ha rada u godini?) i eto ti koliko ti treba zemlje. U ovom primeru znaci nekih 30ha.


PS:Da nema zarade na zemlji nebi je niko radio.
 
Poslednja izmena:
Neznam dal da se smejem ili da placem. Pa sa 30 h ne mora nista da radi, dovoljno da izda u arendu pa ce imati od 7,5 do 9 hiljada godisnje a ako skromnije zivi jos i da povecava kolicinu zemlje.
 
Ne znam dali ima potrebe za novom temom,vecinom je sve receno ovde. Po nekoj mojoj racunici meni bi od prilike za pocetak trebalo 10/12ha da bi mogao da prezivim godinu,pod uslovom da godina bude dobra i da imam dobar prinos..

@zis
Ne znam bas dal bi se u mom kraju moglo dobiti toliko za arendu...
 
Da me pogresno ne shvatite, ali znam puno ljudi koji normalno zive sa 60 -70 hiljada mesecno. Cak i sa malo manje od te cifre. I momci zavrsili fakultete, jedino sto posao ne mozes naci nikako danas. Mislim da bi ti ljudi sa tih 200.000 iz istrazivanja tog ziveli kao bogovi, kad pogledas da sa ovim ciframa oni funkcionisu . Nezgodno je sve to, uvek vazi ona "pruzi se koliko si dugacak ili koliko imas..." kad imas malo trosis malo, kad pocnes vise da zaradjujes i prohtevi se uvecavaju...
 
Ne secam se vec u kojim novinama sam to procitao. Suma nije stavljena u kontekst bilo kog grada, ili zanimanja, vec su stavku po stavku nabrojane stvari za koje je potreban taj novac. Na listi se nalaze trosoban stan, auto srednje klase, letovanje u nekoj od okolnih zemalja, zimovanje takodje, pristojna garderoba (ne firmirana!), izlazak u pozoriste, bioskop nekoliko puta; zdrava, kompletna ishrana, da priustite nekoliko puta mesecno obrok u restoranu, obezbedite deci skolovanje... Nigde se ne spominje BMW serije 7, 200 eura za vikend na splavu, ili...
Da se razumemo ja ne trosim ni blizu toliko novca mesecno, i nije mi cilj da ovim stavom bilo koga provociram, ali sve gore navedeno nije preterano. Druga stvar je sto smo primorani da zivimo drugacije...
 
To je relativno. :osmeh:
Moze porodica na selu da zivi kompletno i od 40kj,a moze da je malo i 100kj. Ako je porodica "zatvorena" da sami imaju veliku bastu,drze svinje,kokoske,peku rakiju,manji vocnjak,malo jagoda i slicno rashodi su mnogo manji od porodica koje kupuju vecinu namirnica i to sumnjivog kvaliteta.
 
Poznajem porodicu koja sa 100k+dinara ne ide na letovanje, zimovanje, ne idu na splavove... Zive od 1. do 1. u mesecu. Takodje poznajem ljude koji sa 50k dinara mesecnih primanja idu na letovanje i zimovanje. Meni licno za zivot (student u domu) mesecno ne treba vise od 10k dinara, dok student u stanu, bez budzeta i menze potrosi minimum 30k dinara mesecno. Izvinjavam se za off.

Za ratarstvo sa 50kj U VLASNISTVU moze da se lepo zivi. Da obrazlozim. Pod tih 50kj mislim na zemlju prve klase gde moze da rodi 6-7t/kj kukuruza, 2-2.3t/kj soje i 4t/kj psenice, repe 40t/kj... Kakva god bila cena tih proizvoda sa ovom povrsinom se MOZE lepo ziveti. To lepo znaci da se ide na pristojno letovanje (ne da nosis od kuce slaninu, sunku i zamrznuto meso, a tamo kupujes samo hleb), zimovanje, svakih 5-6 godina promeni auto (tekuci se proda za 3-4k evra, nov kupi za 10k) itd. E sad malo je problem kupiti 50kj (nama kojima "baba" nije ostavio )...

Za vocarstvo treba dosta manje zemlje. Imam rodjaka koji ima 2ha (3.5kj) jabuka. Tvrdi da sa tom povrsinom 4clana porodica moze da zivi celu godinu, ali da samostalno sve rade u vocnjaku, sem berbe, gde bi imali pomoc od 4-5 radnika dnevno. Druga strana medalje je napraviti takav vocnjak i cekati 2-3 godine na prvi prihod.

Za povrce ne znam, ali poznajem u selu porodicu koji sa male povrsine (neka bude 2-3kj - od 3kj sigurno nije vise) zive celu godinu. Istina, pogodno im je u selu. Niko osim njih se ne bavi tako intezivno povrtarstvom. Vecina ljudi kod njih kupuje sve sto im treba od povrca. Prvo navika a i kvalitet je ustaljen.
 
U gornjem postu je dobro receno(post 380)Prohtevi su razliciti kao i ulaganja u zemlju...POLJOPRIVREDA JE FABRIKA POD VEDRIM NEBOM .
Neki ljudi se zadovolje i sa korom leba,a nekima je malo i pecenje a kamoli BMW serija 7 i 200 evra za vikend na splavu ...(nije baba imo vise da mu da!!!!)
A kad BABA umre.....
Pokri se jorganom koliki je ne rastezi ga puno da nebi pukao.Svako vreme nosi svoje breme.
Sa malo obradive povrsine nece moci da se zivi-prezivljava,ako je to jedina delatnost.(svastarenje)
Znam ljude koji se bave bastovanstvom...islo sve kao po loju,super.Tri porodice zive od toga,prohtevi veci doslo vreme za prosirenje.Dize se kredit podize se jos plastenika(kuca u zalogu)Nevreme ....,jaki vetrovi,kisa,led...sve unistise.Banka trazi svoje ,covek dobijo slom zivaca..,moli predstavnike banke da samo malo sacekaju da rasproda iz drugih plastenika(sto je ostalo) kada dodje vreme za berbu....pisao ministru poljoprivrede(bio Dragin)Od osiguranj dobio nesto sitno...
Svaka grana poljoprivrede ima svojih dobrih i losih strana,a drzava ne stoji ni iza jedne....ZALOSNO.
Dolazi novo vreme,nove bolesti,veca ulaganja..covek ce morati biti izvidjac na njivi(primer;prosle godine zove me jedan drugar i pita kada sam bijo na njivi da vidim soju.Ja mu odgovaram pre dva dana .On;evo stojim na tvojim ovratinama nesto ti pojelo lis u soji......JURIS NA NJIVU,mrak obilazi sve parcele zahvatilo sve...)Veliki problem u poljoprivredi je nema garancije otkupne cene ni za jedan proizvod.A drzava donela uredbu cim kokuruz predje 18 din.da ga obori,repro matrijal skace,gorivo...sto to ne obaraju,a mi ovde pricamo koliko je zemlje potrebno za profitabilnost.
Izvinjavam se svima sto sam mozda otisao u:off_topic:.
 
Sve zavisi

To sve zavisi cime se bavis - ovde kod nas nema toliko zemlje kao u Vojvodini pa stoga ko ima manje zemlje moze da se bavi vocarstvom i vinogradarstvom umesto ratarstvom u planinskim predelima pogodno je stocarstvo ..... Za vocnjak od na primer 2000 stabala nije potrebno imati mnogo zemlje a to je ozbiljan rad i dobra zarada ( pod uslovom da ima ko da otkupi )
 
Zadnjih nedelju dana sam u teskoj dilemi.
Da krecem u poljoprivredu ili ne? Jel dosta ovo za neku kao "odskocnu dasku" ili da cutim i trazim i dalje mesto na drzavnoj sisi kao vecina mojih vrsnjaka?
Otac je bolestan (srcani bolesnik) u invalidskoj je penziji. Majka ne radi nigde, jedna sesta udata, druga zaposlena.
Otac ima nekih 9.5 kj al sve po "jutro tamo - jutro i po vamo". Obradjuje on to vec skoro ceo zivot ali je radio u jednoj firmi do penzije pa mu to nikada nije bilo primarno. Drzali su goveda dosta dugo i batalili, sada nesto malo svinja drzimo (oko 10 komada godisnje) i to je to uz tu zemlju sto pomalo radimo. Posedujem traktor koji je vec na izdisaju (plavi dim se vijori iz njega :) ), prskalicu, rasipac, valjak, dve prikolice, setvospremac, drljacu, plug.
Imam staru stalu i 4 velika obora gde bih mogao drzati svinje, cardak u koji moze da stane vagon i po kukuruza. Sve to funkcionise ali onako iz navike vise i profit od toga nam nije neka stavka u kucnom budzetu.
E sad.
Dosta se premisljam da li da zasucem rukave, uzmem zemlju pod svoje, ako uspem i nadjem neko jutro-dva zemlje pa uzmem u arendu za pocetak ako uspem da se proguram pored ovih jacih igraca iz moje okoline, zapatim svinja pa da dobro napunim obore i za koju godinu ako bi krenulo kako treba, podignem i plastenik u basti (koja je dosta velika) i pomalo probam i sa povrcem.
Nisam ozenjen, zavrsio sam skolu pre 4 godine i i dalje nemam posla nekog stalno, ima neka para uleti ali sve je to kratkog trajanja a ne zelim vise da trazim pare od oca. Osecam neku sramotu... Citam dosta ovde poslednjih dana, nekad i po 3-4h iskustva clanova i pokusavam da razaznam da li da uopste krecem u to jer nemam neku finansijsku zaledjinu vec samo volju pa se bojim da dovedem sebe u situaciju da moram da prodajem dedovinu.
 
@nesko2563
Procitao sam pazljivo tvoj post. Moje prvo pitanje tebi je: Sta ti ocekujes od poljoprivrede kao delatnosti? Drugo: Koji je to zivotni standard (ili da kazemo plata mesecna/godisnja) sa kojim bi se ti zadovoljio?

Sa 9.5kj moze da se zivi, ali moras da radis profitabilnije i samim tim rizicnije kulture. Ako zelis da se bavis ratarstvom zaboravi da mozes da zivis od 9.5kj (nekada ces i moci kada ti se pogodi dobra cena zitarica/uljarica, ALI to je ponekad).

Sad nastaju dileme. Ako zelis da ulazes u prosirenje povrsine (kupovina zemlje na vecito ili arenda) to sve isiskuje da proizvedes i profitiras vise na tih 9.5kj da bi mogao da nesmetano zivis i prosirujes se.

Ono sto sam ubedjen je da ne treba da SVASTARIS. Ne idu zajedno povrce, svinje i krave/bikovi sa pride ratarstvom. Uspevaces ti to da odradis ali KOLIKO kvalitetno. Dolazimo do toga da neces imati vrhunske rezultate ni na jednom od tih polja proizvodnje. Moras da se specijalizujes za nesto i tu da izvlacis maksimalne prinose, samim tim i profit/zaradu. To je moje misljenje i cinjenica potkrepljena praksom.

Odgovori mi na moja pitanja, pa cemo da nastavimo diskusiju. Ovako nisam siguran u kom toku treba da nastavim pisanje. :ppozdrav:
 
па сад ако би имао близу куће неку парцелу где би могао да почне са пластеником и да има воду, најбоље ако је уз кућу, онда му је можда најпаметније да сву осталу земљу да у аренду, узме паре са којима ће на тој једној парцели да уради пластеник у фулу и да изфинансира целу производњу за једну годину, а после ће већ лакше да се дише, кад се мало ухода и дође до неког динара
 
Ocekujem da mogu da zivim tj. da mogu neku paru da imam u dzepu za pocetak a najpre - sigurnost.
Dovoljan standard tj. plata kada bih radio negde bi mi bila oko 30 000 stim sto sam takav da volim da prosirujem svoje izvore primanja tj da ulazem i uvecavam prihode.
Verovatno bih od sledece godinu ako uspem naravno jer ima dosta poljoprivrednika u mojoj okolini da uzmem jutro-dva u arendu po mogucnoscu na 3 godine a zatim bi od profita koji bih ubirao sa sve te zemlje uzeo jos jutro dva i tako redom a kada bi mi to uspelo, verovatno bih skupio para i kupio koje jutro na vecito. Nisam ni rekao da bih se zadrzavao na ovoj zemlji. Moje pitanje je bilo usmereno ka tome hocu li moci sa ovim sadasnjim stanjem da se upustim u taj posao bar osnovno i hocu li imati pocetni ulog. Nikada ne bacam pare na gluposti i dobro znam da kalkulisem sa parama.
 
@nesko2563
Iskreno cu ti reci. Jako su male sanse da se prosiris sa pocetnim kapitalom od 9.5kj i sa oronulim masinama. Da skromno zivis (prezivljas) ces moci. Jutro na vecito kosta oko 5.000e, a to je tvoja MAKSIMALNA godisnja dobit sa tvoje povrsine.
Sve u svemu da radis ratarstvo i da odvajas sebi od usta ne verujem da ces u 5 godina uspeti kupiti 2-3kj zemlje.

Ja se oko povrca ne razumem, ali poznajem ljude koji od 2-3kj povrca zarade cesto koliko na 20kj zitarica.

Jos jednom ne zameri nista, samo iskazujem svoje misljenje i pricam ti REALNO.
 
Nesko najvažnije pitanje je da li imaš i koliko novca da uložiš u startu, ako ga nemaš mislim da je najbolje da uradiš ovo što ti je čika_jova predložio, daš sve u arendu, napraviš plastenik a možda još jedno ili dva jutra ostaviš za setvu na otvorenom, možeš da radiš sam rasad kupusa pa da ideš na otvoreno prvo krompir neki raniji pa posle njega kupus, a plastenik da šiba čitave godine, mislim da ako bi tako radio da bi mogao da izađeš na nekih 300e mesečno i svake godine po malo da proširuješ.
 
Nazad
Vrh