Koliko zemlje treba za profitabilnost

Pozdrav svima,nov sam ovde,pa imam nekoliko pitanja za vas. Nadam se da sam odabrao pravu temu za to. Evo ovako,celo svoje detinstvo sam proveo u traktoru i na njivi,igrom slucaja sam nakon punoletstva otisao u inostranstvo i jos uvek sam tu na zalost. Imam veliku zelju da se vratim u svoje selo i da nastavim sa poljoprivredom,e sad imam nesto zemlje,mehanizaciju jos uvek nemam ali planiram da pokupujem sve sto treba za pocetak,i sad me interesuje sa koliko zemlje moze da se prezivi,i koliko bi odprilike bilo potrebno za pocetak,naravno uz zemlju planiram da uzgajam svinje...
 
Proveri ti prvo da li u tvom kraju uopste ima da se kupi zemlja,a i ako ima po kojoj ceni.Ovolika navala nije bila nikada.
 
Hvala, ja sam se vratio u poljoprivredu pre godinu i po pa ne znam tačno.

Dakle, 7000 kg x 6 din = 42000 din prihoda po jutru za srećnike sa tolikom prinosom. Gubitak. A treba živeti bez plate, treba opet zasejati, treba možda platiti ratu za kredit. Nije svaka godina takva ali značajno menja računicu na duži rok.

Apsolutno si u pravu, 6*7 jeste 42 ali evro tada nije bio 110, ni D-2 130 i kusur, ni veštak 5000din/100kg ni zakup zemlje 2oo do 300 eura po kj.:ppozdrav:
 
Licno smatram da ne moze da se zivi od 5 ili 10 jutara (ratarstvo).To ti je ukopno 10 dana aktivnog rada u toku godine.Kako mozes da zivos 365 dana?
 
Zemlje ima haval bogu,vec sam nesto i kupio 4h za sad imam nesto i caletove,a planiram da kupim jos,koliko finansije budu dozvolile... A koliko od prilike treba ze,lje za neki normalan zivot,tj da se prezivi godina?
 
Apsolutno si u pravu, 6*7 jeste 42 ali evro tada nije bio 110, ni D-2 130 i kusur, ni veštak 5000din/100kg ni zakup zemlje 2oo do 300 eura po kj.
To je ilustracija šta nestabilna cena može da učini od očekivanog profita kada se kalkulacija radi na osnovu jedne godine a ne kalkulacija za tu nesretnu godinu. Jel ima neke garancije da se za godinu-dve-tri cena neće strmoglaviti opet?
 
Pozdrav svima,nov sam ovde,pa imam nekoliko pitanja za vas. Nadam se da sam odabrao pravu temu za to. Evo ovako,celo svoje detinstvo sam proveo u traktoru i na njivi,igrom slucaja sam nakon punoletstva otisao u inostranstvo i jos uvek sam tu na zalost. Imam veliku zelju da se vratim u svoje selo i da nastavim sa poljoprivredom,e sad imam nesto zemlje,mehanizaciju jos uvek nemam ali planiram da pokupujem sve sto treba za pocetak,i sad me interesuje sa koliko zemlje moze da se prezivi,i koliko bi odprilike bilo potrebno za pocetak,naravno uz zemlju planiram da uzgajam svinje...
U cistom ratarstvu racunaj na bar 40 hektara zemlje u vlasnistvu. Zakup racunaj 2:1. E, sad ovo je za neki pristojan zivot bez ponizenja, za npr troclanu porodicu, da vozi pristojan auto, ode na more, pristojno se hrani, oblaci, ali nista preterano.Sve preko toga trazi jos zemlje...
Uostalom, racunaj na neki prosecan profit od 400-450 eura/ha, pa se uklopi sa svojim zeljama koliko ti zemlje treba...
 
Ako lovac86 nije iz Vojvodine, onda su drugaciji arsini, za Srbiju ide manje ha, a vise vocarstvo, stocarstvo, povrtarstvo itd.
 
Zaboravio sam da napisem u prethodnim upisima da bi ja sam radio i ziveo od te zemlje,sto se tice mora,zivim vec sedam godina na moru i nikad se nisam okupao u njemu,auto dobar imam,znaci treba mi samo da prezivim i ako da bog da se postepeno sirim,i da treba mi za municiju :osmeh:. Jednom recju skroman sam decko.
Iz vojvodine,tj iz srema!
 
E, onda moze i 30 ha za pristojan zivot i jedno 50-ak svinja, pa u lov na Frusku Goru.
30ha x 10.000e = 300.000e i to je to za pocetak, masine polako jedna po jedna, bez kredita.
 
Ne mora biti more...shvati to vise kao neki hobi...Ako si lovac, to je skup sport, onda neka ti to bude umesto mora... Ustvari jako skakljivo pitanje "koliko treba zemlje za..." Nemamo svi iste prohteve, i zelje. Okvirno, mozes prihvatiti ono sto sam napisao 400-450 eura/ha profita. Sto se tice stoke nemam bas iskustva, ali znam iz price stocara iz komsiluka da oni racunaju 1 krava=1 jutro (57 ari), pa mozda po toj analogiji se moze uzeti 1 ha=10 svinja...
 
danas jedan zemljoradnik u emisiji domacin kaze ovako, da nisu dovoljni 100 ha sto obradjuje.nego su su dovoljni 500 do 600 ha.a sta mi da kazemo sto imamo do 10 ha .neki nema ni tolko.
 
Opet pocinje gledanje u tudji tanjir...sto se neki samosazaljevaju,a "znaju" kako je u drugim poslovima.Niko vam ne brani da prodate zemlju,masine...pa otvarajte butike,kafice i zidajte garaze i stanove.u ostalom jedina grana privrede u kojoj trenutno ima ulaganja je poljoprivreda.
 
Bolja je poljoprivreda od zgrada i stanova, nema kupaca, pa vidis da se u Pa trosi zadnjh 100e, a podstanari ne plate struju i kiriju, pa uteknu. Veliko je cimanje raditi to sa ljudima. Ja licno, sam pre za njive nego za zgrade., i pre za ratarstvo nego za stocarstvo, sustina je da bude sto jednostavnije i sa manje ulozenog truda.
 
Ne mora biti more...shvati to vise kao neki hobi...Ako si lovac, to je skup sport, onda neka ti to bude umesto mora... Ustvari jako skakljivo pitanje "koliko treba zemlje za..." Nemamo svi iste prohteve, i zelje. Okvirno, mozes prihvatiti ono sto sam napisao 400-450 eura/ha profita. Sto se tice stoke nemam bas iskustva, ali znam iz price stocara iz komsiluka da oni racunaju 1 krava=1 jutro (57 ari), pa mozda po toj analogiji se moze uzeti 1 ha=10 svinja...

Hvala na odgovorima,sad sam do nekle i upucen u to,samo mi preostaje pocetan korak i puno truda.
 
Ma ne znam, ja sam to stavio okvirno, kod mene je 14-15000e ha, ali ima po Vojvodini i jeftinije, za Srem ne znam cene.
 
Nazad
Vrh