Koliko plaćate sezonske radnike i gde ih pronalazite?

Cim smo seli i rucali za istim stolom tu vise postovanja radnika prema gazdi nema. Verujem da u 99%slucajeva sto ti bolji sa radnikom on prema gazdi gori. Retki su ti koji hoce da rade.

Nada poslednja umire.
Nemas ti razlog da se druziš sa njim,samo za novu godinu izvedes na rucak i kupis deci paketice.Eventualno svakom turis po 100e kad krenu kuci.
 
Nemas ti razlog da se druziš sa njim,samo za novu godinu izvedes na rucak i kupis deci paketice.Eventualno svakom turis po 100e kad krenu kuci.
Ono sto sam bio svedok i sto se pokazalo kao dobro jeste kada imas poslovodju. Pricam o vecim gazdinstvima i firmama. Nema tu mnogo onda filozofije , zna se sta je norma, zna se sta je prekovremen rad. Jos ako poslovodja voli da bude kurcevit dobro je to za gazdu. Naravno podrazumeva se da su radnici posteno placeni za svoj rad.

Nada poslednja umire.
 
Do pre 10 godina su odlazili visokoškolovani kadrovi, a sada odlaze i oni sa osnovnim obrazovanjem.
Računica je jednostavna. Uglavnom u Slovačkoj, ili Češkoj imaju obezbeđen stan a neto ostaje min 500 evra mesečno.
To je za rad po smenama, bez subota i nedelja.
Drugar u Češkoj u Škodi dobija i 13-tu platu, i ima 25 dana plaćenog godišnjeg odmora.
Ovde je zemlju dao u arendu.
 
Problem ratarstva je sto tebi radnik treba 2-3 meseca godisnje kada je spic sezone a ne cele godine. Zato je i tesko naci radnika, jer kada ne radi nece ljudi da mu placaju platu.

Ja sam ponudu od 10k evra godisnje (ne broje se sati, ne racuna se koliko sta) da teram na 350kj sa fensi masinama odbio. Odbio sam jer mi je vaznije moje mini mikro gazdinstvo nego da budem radnik celog veka kod nekog, a inace ko nema svoje i posten je, vredan verujem da ce iskopati slicno. Gazdama gori za dobrim radnicima, pogotovo soferima i majstorima.

Tu sam te cekao odbio si 10k evra?Sramota te da radis kod drugog e to je pravo ono srpsko seljacko a znas zasto ti to pricam zato sto je moj pradeda radio kao segrt u drugim njivama i na kraju imao je 40h i ogromnu stoku a krenuo sa par hektara izgubio rano roditelje.Vecina danas bas zbog tog razloga nece da radi i mislim da je to kljucan problem radije bi da sedi u kaficu nego da se ,bruka, da radi kod nekog u fazonu nema 1000din u dzepu izdrzavaju ga roditelji a kad dodje kuci sa otkazom kaze ON CE MENI DA NAREDJUJE.
 
nije cudno sto svi kazete da nema radnika.Ti bi da neko radi 12 sati za 400e?
Ako ja mogu nekad sastaviti 48sati smenu,onda i svemoćni radnik može da sastavi i 20,i bilo je jednom ili dvaput godišnje tako,uz to,otišao kući sa 5000 u džepu,2velike gurmanske pljeske,6 neskafa i 3l Fante u stomaku kući,a ja ostao i dalje da radim,pa on nezadovoljan
 
Povredim se u Subotu na poslu...
Probijem šrafcigerom desni dlan...
Ne do kraja, al' do jaja...
I šta sad imam od te dnevnice, kad sedim kući bez ikakve naknade?
Sreća moja pa u autu Prva Pomoć, jer kod gazda na njivi nema neki put ni 'ladne vode, a ne kutija prve pomoći...
Pošto mi se dešavalo do sada da se povredim na poslu, nosim uvek pola litre rakije i prašak za rane, ali za primenu na životinjama, Neomicin, i tek sa njim uspem da zaustavim krvarenje...
Naravno, gazda se zabrinuo čudo jedno, a ja nisam išao kod lekara, jer nemam zdravstveno, pošto imam jutro zemlje na sebi...
I šta sad?
Minumum mesec dana bez ikakve šanse za rad, samo da molim Boga da traje onaj (protiv)Tetanus što primih pre 10 i kusur godina u Vojsci kad sam počupao nokte sa 2 prsta desne ruke, naravno, "mojom" krivicom...
Dajem mu za pljeskavicu i 2 litre Fante?
Eee, moje "gazde"...
 
Gazdi nikad naraditi, zato radim samo onoliko koliko mogu sam ,zato je komunizam bio najbolji, ko koliko moze da radi , toliko i ima , a sad se ide preko tudji ledja
 
Aaaa,ovaj moj bio i prijavljen u fulu
Pa i tebe može taj tvoj prijaviti,bez obzira na jutro zemlje
Pa ja bi vrlo rado, ali ON neće...
I razumem ga u potpunosti, baš iz ove moje sadašnje situacije i perspektive...
A izgleda mi da nećemo više sarađivati, samo da nekako izvučem pare...
Naravno, moja i njegova računica se neće složiti...
Da ne prejudiciram ništa, samo da se molim Bogu da mi ruka bude u redu i da ne bude nekih komplikacija...
Ako bude, onda sam TEK najeb'o, da prostiš...
 
Zbog prirode posla obilazim dosta poljoprivrednih gazdinstava i znam dosta ljudi po terenu.
Problem sa radnicima postoji, to ne osporavam, ne znam gde je veći problem naći dobrog radnika u ratarstvu ili stočarstvu, ili ćeš mu poveriti skupu mašinu ili skupo stado.Problem je i platiti radnika dovoljno a da i tebi ostane zarada.Problem je i što je kod nas sramota ići kod drugog u dnevnicu, ima i toga, jbg ja kad sam ostao bez posla nađem kod komšije da ranim bikove, sprdali su se pojedini, dok su sedeli u kafiću i čekali da neko naleti i plati im pivo.Problem je i što kad se nađe radnik ne poštuje se.
Prvo i osnovno je poštuj tog radnika ako si ga več primio, ako ne zadovoljava tvoje zahteve, zahvali mu se i traži dalje.Nije ljudski primiti tog čoveka i onda pričati o njemu da je neradnik, glup ...Ko je tu onda budala?Onaj ko plaća neradnika po meni.
Druga stvar je plata.Taj radnik mora da živi od tog dinara.Neko napisa nešto o ceni proizvoda, naravno da bi bilo lepo da je cena proizvoda veča, ali nije taj radnik kriv što je cena mleka 25 dinara.Ne može on da ode u elektro vojvodinu i kaže možete li mi smanjiti cenu kw, pala je cena mleka.
U sretna vremena na farmi goveda ko je radio u porodilištu reciimo imao je bonus na prirast, na svako othranjeno tele, pa su naravno onda pazli kako je mleko ugrijano, da li su posude i korita oribana i čista da slučajno telad ne dobiju proliv, jer onda sva tvoja muku i prirast za dan odoše u đubar.Naravno kada je došao gazda momentalno je ukinuo sve bonuse i šta mislite šta se desilo.Koliko je teladi propalo i uginulo mogao je isplatiti bar 3 puta te bonuse, a da ne pričamo koliko sam lekova trošio i vremena.
Znam ljude koji imaju iste radnike već evo 11 godina od kada idem kod njih, tu postoji uzajamno poštovanje.
Ali isto tako znam i ljude koji dovode svakih par meseci drugu turu Cigana da rade kod njih, tačnije da se iživljavaju na njima i onda ih na kraju oteraju bez dinara.
Znam i ljude koje su radnici pošteno zeznuli, neke boga mi i pokrali.
Znam i za izjave novokomponovanih gazdi kada su kupili jednu farmu svinja, da neće da plate radnike koji su tu godinama, da če iz susednog sela ako treba dovesti alkose pa nek rade za flašu rakije.I šta ti da očekuješ od takvog čoveka.
Svega ima, ništa nije crno belo.Nit su radnici savršeni, niti su gazde savršene.
 
Radnika tj radnike moram uzimati u vrsaju,psenice,i suncokreta.Jednog radnika u bacanju vestaka,prskanju,vrsaju kukuruza...20 e placam dnevnicu u vrsaju sa mojom hranom i picem izadje 30 e,ja vozim kombajn i uzivam na Istocno srpskom Stiskom primorju dobijam lepu crvenkastu boju i gledam kako mi radnici spavaju u hladovini.No,ne pada mi tesko sto ja radim a radnici odmaraju to je stvar dogovora ali,mi tesko pada sto ja te radnike ispostujem cesto dam pare i u napred i budu par dana i ostave me u sezoni.Sta da mu radis!?Cele godine se zaduzujem i brinem,gkedam u nebo i kad trebam da skinem usev da se razduzim i nesto zaradim oni me ispale.Sda da kazes osobi koja nema karakter i svoje Ja?!?Kod nas je sad veliki deficit sa radnom snagom.Vecina omladine je otisla sa roditeljima u inostransto,druga polovina otisla u grad ono sto je ostalo finansiraju tata i mama ili baba i deda iz evropskih zemalja i ne pada im na pamet da rade!Sad ono sto ima da kazem na trzistu radnika svesni su da su samo oni tu i dizu cene,zezaju se idu od jednog do drugog jer nema konkurencije.Ja da mogu da platim radnika 50 e dnevno platio bih ga ali,koliko taj radik treba meni da zaradi?Najmanje 150 e!50e meni,50 e masini i 50 e za njega.Da li neko mene pita da li ja imam i koliko je moja dnevnica na poljoprivredi?!
 
Kod mene je isto problem naći dobrog, poštenog radnika... Ajde mani dobrog neka bude pošten...
Da naglasim da u kući imamo uvek jednog-dva plus u sezonama po 5-6. I sam sam odrastao sa cigama i radnicima.
Do pretprošle godine sam imao jednog bio prijavljen i kod nas je radio 10 godina. Jbg razveo se otišao u Novi Sad, imao je i on kao i svi mi svojih bubica, nije alkos, znao je ponekad da namerno pokvari mašinu, traktor i da šrafi ceo dan kad mu se ne radi u polju, malo kraduckao alat, hemiju za prskanja, rakiju u pečenju i prodavao u selu, u zadnje vreme kaže da je odradio nešto a pipnuo nije, bolovao od svih znanih i neznanih bolesti, sve to i sam mi priznao ali kad se izvaga odličan je bio, organizovao ostale radnike, svadjao se sa njima, raspravljao, zvao itd... imao titulu šefa jbg...
Ali od kad je otišao baaššš imam problem. U okolini ima samo cigana koji nadniče to alkosi, lažovi, lopovi pa to je strašno. Samo neki detalji:
- krade vino iz rezervoara i ostavi nezatvorenu slavinu, istoči se 1500 l vina
- standardno ne dodje na posao kad se dogovorite
- obavezno svraćanje pre posla u prodavnicu po dozu
- slučajno otišao po stari traktor koji oni voze u polje oko pola 11 a oni roštiljaju počeli nisu posao
- non stop traže pare unapred i posle muka da ti odrade ( i sad mi duguju ko zna koliko dnevnica)
- sad kad nema posla non-stop zivkaju a u sezoni te laže. maže, ispaljuje
- na predlog da bude priljavljen i da non stop radi oči da ti izvadi jer će da izgubi socijalu
- prosipa hranu da nedaj bože ne bi i uveče eventualno isto bilo na meniju ( istu hranu i ja jedem)
- dogovoriš se da dva meseca radi kod tebe a on posle par dana ode kod drugog da radi jedan dan jer mu dao 200 dinara višu dnevnicu

Sad imam neke iz okoline Leskovca, jedan dečko Ok mada ne zna da vozi traktor, i realno nije neki radnik ali ajde. Drugi alkos, posle deset dana već je imao jedan performans u ludilu... Videćemo.

Generalno ne kontrolišem radnike, bitno da se odradi posao sad dal za dan ili dva jbg. zažmurim. Teško je staviti sve na kantar nekad ima više da se radi, nekad manje, nekad teži posao, nekad lakši...

Slažem se da iole kasfetnih radnika slabo ima i treba ih čuvati...
Baš sam se raspisao....
 
Sa jedne strane tesko naci radnike a sa druge strane kad neko pise da bi uzeo neku masinu da zamjeni radnike, onda ide komentar kao se ta masina nikad nece otplatiti jer nema dovoljno posla itd.
 
Tu sam te cekao odbio si 10k evra?Sramota te da radis kod drugog e to je pravo ono srpsko seljacko a znas zasto ti to pricam zato sto je moj pradeda radio kao segrt u drugim njivama i na kraju imao je 40h i ogromnu stoku a krenuo sa par hektara izgubio rano roditelje.Vecina danas bas zbog tog razloga nece da radi i mislim da je to kljucan problem radije bi da sedi u kaficu nego da se ,bruka, da radi kod nekog u fazonu nema 1000din u dzepu izdrzavaju ga roditelji a kad dodje kuci sa otkazom kaze ON CE MENI DA NAREDJUJE.

Tebi ako je kontatacija da sam odbio 10k evra misao da me je sramota, onda ti jako tesko mogu objasniti dalji sled zivota. Ukratko ja nema gde nisam radio i kod ljudi pravih i kod bagre. I sa jednim i sa drugima sam mogao, razilazili smo se kada je doslo do toga da nekome od nas ne odgovara vise saradnja NIKADA ni sa jednim se nisam posvadjao. Neke od firmi su samo WindVision (proizvodnja vetorgeneratora, tu sam bio inzenjer za programiranje modula koji ce kontrolisati rad vetrenjace), DMS poznata firma svima ko je ikada imao neke veze u programiranju, DelVelPro - Deltina veleprodaja (dok sam bio student, vuljuskar sam terao kod njih svako leto, tada bese pre cca 10god 196din osnovni sat za moju poziciju), Kuhne Nagel Ugrinovci - odeok nestle magacin (poslepodnevni istovari brodskih kontejnera iz Kine 1500din x nas dvojica za 2 sata ga izbacimo i kuci 2009-2014), Pepsi Dobanovci (Nikole Ilica komsija je radio na masini za dojpak mislim) vikendima kada nemam casove, Avala Ada kartonska ambalaza i masinista na Bobst stanc masinama (neces verovatni ali verovatno neku kutiju koju imas u kuci je uradila masina na kojoj sam bio rukovodilac), pozicija kada sam upisao 4 godinu. I sada ti meni kazes da je mene sramota da radim?
A roditelji me nisu mogli izdrzavati na zalost, jer je otac umro kada sam imao 16 godina tj 2004 godine.:cao:

P.s. Zaboravio sam firmu Open Source (za koju i sada radim povremeno kada je nesto na mom terenu) i Strategic marketing (to si verovatno cuo preko tv, sada je Ipsos naziv) gde sam vodio ekipu anketara.
 
Nazad
Vrh