Kolika je cena sirovog mleka kod vas ?

Hahahaha, tačno sam znao da će biti ovakvih reakcija pa nisam ja hteo prvi da reagujem, da ne ispadne da imam nešto ptotiv čoveka. Srdjane dosta ti je okvirna računica, nije baš sve tako. Veliki je to posao u odnosu na bilo koji drugi posao u poljoprivredi, velika su ulaganja, rizici poprilični a tržište nestabilno, ali ima neke računice, da nema još manji broj ljudi bi se bavio ovom proizvodnjom.
 
Ooooo gde si profesore , imas malo vremena i za forum:osmeh:.
Racunice ima nije da nema ,ali to je daleko od ovih 1000e sto je dr. srdjan naracunao ,koliko je to tanka linija po kojoj hodaju ljudi u mlecnom govedarstvu govori i podatak o broju krava od pre 15 godina i danas.
A porediti bavljenje mlecnim govedarstvom i bavljenje tovom bikova(radim i jedno i drugo) je kao porediti juvelira i kovaca.
 
Ja sam sa 11 krava na početku prošle godine završio na 6 ali sam jednu kupio.
Molio bih dr.Srđana da izvede računicu i kolika je moja zarada.
Jedina poznata je da sam za tih 6 krava koje fale izvukao 2320 E ali se od toga treba oduzeti 200E što sam dao da iznesu uginulu kravu.
 
Ne znam ... to je neka moja racunica... ali ajd da je prepolovimo pa neka bude i 500 umesto 1000evra na goidsnjem nivou... Mozda je i to nekome puno da krava da 12 litara mleka na 7kg koncentrata i lepu balu od 15tak kg deteline. Znaci genetika je presudna u svakome poslu... pored uslova smestaja ... muze .. ishrane...Ali mozes hranuti cime hoces kravu koja nema genetski potencijal... Tako i ja bika.. ako mi upadne neki los.. ma mogu da ga hranim cime god hocu nema genetiku da predje 500kg za 5godina.. I ljudi drze sve i svasta po cenu broja grla..Da li je moguce da jedan moj drugar od deset muznih grla muze 50...do 70litara mleka.. a sve genetika prva liga... ali da li visokomlecna krava moze da se hrani na tuluzini... sojinoj slami... senom.. vrsenom detelinom ... sa ogranicenim mlevenim zrnom kukuruza na 2.3 kile. u losem objektu niskom sa losom ventilacijom... E ovde kod mene je od 100posto kravara 80posto ovakvih sto sam nabrojao... A onih 20 kukaju i oni ali rade posao i zive familije od tog posla. Opet kazem ako hoces da radis neki posao ...radi ga kako treba ili ga nemoj raditi. A to sto je mlecno govedarstvo puno teze od tova junadi to nije istina u potpunosti. Sta mislite da covek veze 50bikova i na jasle hrani dva puta dnevno u losoj prostoriji.. pa ocistiti prostreti.. ulaziti medju bikove da pogines.. ali bik ne da ni mleko ni tele... ljudi moji... Svako bira ono sto hoce da radi... Ja sam rekao da je posao kravara napiran posao gde nema odmora ... mora se biti prisutan ali sve ima svoju cenu ... dobre i lose strane. Veliki je to posao i skidam kapu svakome ko se time bavi a narocito onima sto to rade u losim uslovima sa losom hranom i losom genetikom. . Slazem se ... za toliku obavezu je to mala cena mleka ali nije istina da se ne moze zaraditi ako se ispostuju ove 3 najbitnije stavke u svakoj proizvodnju. Izvinite... Hvala ... Pozdrav!

Послато са SM-G920F уз помоћ Тапатока
 
Da,to je Kikinda.
Naplacuju to i kod nas , izlazak veterinara da naprave zapisnik pa on obavestava vet. inspektora i on pravi zapisnik to sve placa vlasnik.
Ako imas srece pa ti vet. inspektor nalozi "neskodljivo uklanjanje lesa" onda neces morati da platis i cekas kafilerijsku sluzbu da dodje po njega.
Neskodljivo uklanjanje kod nas znaci, kopanje duboke rupe ,posipanje krecom i zatrpavanje i naravno nikom ni reci o tome.
dr.srdjan12@
Druze krenuo si u racun sa veoma visoko podignutom lestvicom ,nisi samo naveo o kojoj rasi krava se radi kad si racunao da li o HF ili o simentalcu.
Sto se mleka tice HF je neprevazidjena i moze stalski prosek u idealnim uslovima na 20 krava da bude oko 30lit. ali tu onda nije tele po one pare sto si naveo vec daleko jeftinije.
HF krave sa manje ostvarenih laktacija idu u rashod i redak je slucaj da ostvare 10 i vise laktacija sto simentalke ostvare kao od sale. E a ta krava sto daje toliko mleka ne moze da jede obogacenu prekrupu sa 13% proteina vec trazi prilicno kvalitetniju i skuplju hranu.
A sto se simentalca tice (po meni ideal u govedarstvu) krave od 30 lit. mleka postoje ali da bi se doslo do takve krave trebaju godine i godine selekcije ako je iz tvog stada ili brdo para ako hoces da je kupis.
A skoro po pravilu takva grla obicno nisu na prodaju.Kod nas u Macvi vazi pravilo litra mleka x100e=cena krave , znaci takva krava se tesko nadje ispod 3000e.
Mlecne krave ne mozes da drzis u adaptiranim supama i nadstresnicama kao bikove ,traze adekvatan prostor koji kosta plus na 20 krava ide i sistem za muzu koji je takodje znacajna stavka.
Za odmenu svog rada si naveo da subvenciju das radniku , za te pare taj radnik bi te sigurno ojadio ,radni sat kod nas je 150din i znaci sa 21000din mogao bi da ga platis citavih 14 dana.
"Tudja ruka svrab ne cese" stara ali istinita izreka ,nista nije uradjeno kako treba dok ti licno to ne uradis ili neko od tvoje porodice.
Sto se poredjenja tova bikova i drzanja krava tice cini ti se da je tu mala razlika ,u tovu bikova mozes da isplaniras svoje vreme kako-tako i da im poranis i da zakasnis dok kod krava to ne moze ili moze ali ce ti se brzo vratiti kao bumerang.
Posle teljenja ako je nisi pomuzao tri puta dnevno (a mlecnije i cetiri puta) mozes da se pozdravis sa tom kravom i njenim vimenom.
Sto se vet. usluga tice smo jedna intervencija moze da kosta preko 100e.
A o ceni mleka vec je nepotrebno i pricati ,cenu od 30din mnogi ovde kod mene u Bogaticu samo sanjaju ,a neki od skoro bi dali i po 20 samo da krenu ponovo da im uzimaju.
Izvini i ti .....pozzzz.... I ako resis da udjes u ove vode ,dobro nam dosao.
 
Kako god da okrenete, cim obore cenu mleka zbog uvoza, krenuce i na obaranje cene bikova... Zeznut je to posao.. ONaj ko cuva krave i bavi se mlekarstvom za njega je laksi tov, a onaj ko tovi, za njega je bolje mlekarstvo jer imas mesecni prihod imao 1 ili 101 kravu imas mesecni prihod, a doci do toga da mesecno prodajes po par bikova i imas zaradu koju imaju mlekari (Prosecni) treba dosta novca za teladi... Da bi svakog meseca imao imao potrebnog novca potrebno je 4-5 bikova, znaci bez 50 bikova ne nadaj se dobroj zaradi ( Naravno pod uslovom da nemas gubitak teladi ili bikova). Isto to vazi i za krave, krava koja daje 50 litra mleka, a ima 800 kg ne moze da prodje sa 1-2 bale lucerke i nekoliko kg koncentrata 18%( Moze da prodje ali bice muzike tokom celog dana)...
Bala lucerke : 250-350 din 13-16kg.
Bala livadskog sena: 90-140 din 10-15kg.
Bala ovsa, tritikale, grasak: 130 din/bala.
Cena koncentrata: 30 dinara/kg 15% i 38.7 dinara/kg 18%..
Muzilica: 300-600 eura... (Bikove ne muzemo :osmeh: ''jos to ne zahtevaju od nas'').
SIlaza: 3-6 din/kg.
Cena mleka: 20 -34 dinara bez premije.
Cena teladi: SIm: 350-550 eura/komad. HF: 150-300 eura/komad...
PS: Musko i zensko tele otisli oba za 300 eura... Jedan muski simentalac za 450 eura...
Zaboravih da navedem 24h angazovanje porodice u mlekarstvu... Bika ako ne nahrani radnik dobro 1 dan mu nece biti nista, ali ako ne izmuze kravu do kraja ili kao sto je bilo u mom kraju da su je muzli napola... eto gubitka...
 
Ja se bojim da stavim matematiku na papir..mislim da bi brzo sve rasprodao kad vi vodio racunicu. Jos od septembra u indjiji nema vise odkupa..krenuli ja i supruga na pijacu..ide to cak mi i fali mleka koliko bimogao da prodam al i dalje ne znam da li i to vredi, evo uskrs je a ja nocas morao da ustanem u 4h da skunem tegove sa kalupa sa sirom..cesto zagkavim do ponoci praveci sir a ustaje se rano, pa pogotovu u sezoni skaci iz kombajna u traktor pa u stalu pa trci na pijacu pa ovaj mladji sin ima par meseci pa nicu ne spava pa sutra sve u krug..gledam ljude koji rade po fabrikama pa im nekad i zavidim..rade ko konji al bar nedelju imaju slobodnu..a mi? Ni uskrs ni bozic ni more ni planina..da ne odem na vasar jednom mesecno ne bi sveta cestito ni vidio..vredi li sve to kidanje za taj pisljuvi dinar? Drugari ratari cele zime ujutro u kafanu na kafu pa sve tako,a meni ako neko ne naleti dok namirivam ne bi ni stizao da se druzim..isplati li se? Ima vise nego da lezis i nista ne radis,ali ja gledam kako da predjem na nesto drugo..samo sto ni sam ne znam sa cim se baviti kad u celoj poljoprivrednoj proizvodnji ne cvetaju ruze,svuda isto sranje.. A malo smo i mi paori zaguljeni,volimo da se patimo,ne dam ja moja zita vojvodjanska..volim ja seljacki zivot al eto s vremebs navreme padnem u neku depresiju.. Sutra je nov dan.. Sretan vam uskrs.. Hristos vaskres..

- - - - - - - - - -

Zaboravih napisati najvaznije vezano za ovu temu..mleko smo davali u mlekaru lane po 24 din..na pijaci i kuci ide za 60 din, dobar deo mleka nosim i na kucnu adresu..sirevi su sitni 300 mlada kriska 350 i tvrdi 400din.. U kilo sira ode od 5-5.5 do 8 litara mleka plus troskovi sirilo so sirce plin za kuvanje..i kroz sir cenamleka ni je od 40 do 50 din za litru,kako koja tura..pa ko hoce nek racuna..krave su u proseku od 10 do 15 litara dnevno na godisnjem nivou..hranim ih najeftinije moguce a da valja..proslz godinu i zimu sam ih prehranio sa jutrom deteline..znaci kosim zeleno po dvoristu bastama i koje kude svaki dan obrok za obrok,od jula krecem sa dnevnim siliranjem kukuruza(njiva iza kuce) i cokanj prekrupa sa 25 posto tritikala.. Sijaju se goveda zdrava su i u kondiciji,cenim da sa boljom koncentrivanom hranom bi bilo i vise mleka al taj visak mi ne opravdava veca ulaganja..silaza tokom cele zime naravno..hrana mi dakle ne moz biti jeftinija a da nije kukuruzovina i sojina slamai pleva iz mline(s cim ljudi glat tove bikove)..pa izvolte uvideti sta se i koliko isplati..da dodam, hraname dobar deo dodje jajo jeftino al ima i puno rucnog rada i tokom dana mi ode dosata vremena na to..najlakse je sa tavana baciti seno pred njih i prekrupu odgore i gotovo..

- - - - - - - - - -

Imam 18 grla od cega su 11 krava..
 
Vaistinu vaskrese.
Kod nas od proslog meseca lokalna mlekara od proslog meseca smanjila otkupnu cenu za dva dinara.
Malo po malo, ali mora se izvoditi racunica pa sta matematika kaze.
 
Nazad
Vrh