Kolika je cena sirovog mleka kod vas ?

Dnevnik.rs:

Поремећај на тржишту млека



– Радна група тренутно разматра могућности помоћи домаћим произвођачима млека и ускоро ће предложити мере, али они за сада нису угрожени – изјавила је министарка пољопривреде и заштите




животне средине Снежана Богосављевић Бошковић. – Министарство је посвећено налажењу решења за питање откупа млека од наших пољопривредника и радна група, у којој су и наши представници, инсистира на томе да се тај проблем реши да наши пољопривредници не буду угрожени.
Министарка је додала да се анализирају различити модели помоћи пољопривредницима, и да је једна од идеја да се откупи млеко у праху од млекара да би се оне на тај начин растеретиле и тако обезбедио несметан откуп млека.
– Постоје и неки други модели које радна група разматра, а који модел ће предложити у наредним данима, видећемо, али сигурно је да ће то бити у корист и у интересу наших пољопривредника – рекла је Снежана Богосављевић Бошковић.
Како је казала, произвођачи за сада нису угрожени, упркос томе што је дошло до одређених поремећаја на тржишту млека. Потврдила је тачност информација да је дошло до повећаног увоза и да се одређене количине млека увозе из БиХ, као и због проблема који су се јавили на европском тржишту услед санкција ЕУ према Русији.

 
Zasto ne kazete jasno i glasno gospodo seljaci ja kao ministarka nasla sam resenje kako bi vas spasla ovog uvoza mleka, ono glasi prodajte to malo krava sto imate spasite se bede i dodjite kod nas u Bg da zajedno uzivamo.
 
Rtv.rs:

Гламочић: Решења за спас млечног сектора

НОВИ САД - Гостујући у емисији "Бразде " РТВ-а , Драган Гламочић директор Акционог тима за пољопривреду у Влади Србије и саветник премијера рекао је да је оно што се тренутно дешава у домаћем млекарском сектору попримило размере елементарне непогоде и истакао да се то десило из више разлога.
video_icon.gif

"Под један то су сезонски вишкови млека који се дешавају у ово доба године, који су раније успевали да се накнадно реализују на тржишту, друго је улазак Хрватске у ЕУ, те се млеко из региона, које се раније извозило у Хрватску, не може више тамо продати и сав се вишак прелио у Србију. Кризна ситуација која се десила на релацији ЕУ и Руска Федерација такође је условила да вишак европског млека заврши у Србији", рекао је он.
Гламочић је посебно нагласио да код нас не постоје адекватна законска решења, којима би се реаговало у оваквим ситуацијама .
Он је подсетио и на то, да су се земље у Европској унији још прошле године припремале за укидање ограничења у производњи млека и навео чињеницу да је њих осам лане прекршило квоте и платило 400 милиона евра пенала Европској Комисији.
mleko_660x330.jpg

"Да се било којој европској држави десила оваква криза у млечном сектору не би могла лако да изађе на крај са оваквим проблемима", рекао је Гламочић и додао да су свакодневно у контакту са произвођачима , млекарама и кондиторском индустријом. Укључени су и Привредна комора Србије и Дирекција за робне резерве , министарства пољопривреде и финансија и царина.
"Влада ће ове недеље изаћи веома брзо са мерама за решавање проблема у млечном сектору и стабилизовати ситуацију на тржишту. Оно што је најважније је то да се реагује дугорочно , а не да сваког премијера дочека гашење пожара у пољопривреди због лоше аграрне политике претходника", рекао је Гламочић и наговестио доношење Закона за регулисање тржишта пољопривредних производа , због чега ће бити формирана радна група.
Са конкретним мерама за решавање проблема јавност ће бити обавештена од понедељка. У питању је решавање проблема лагера вишкова млека у праху код млекара, које ће уз помоћ државе преузети кондитори, а са друге стране млекаре ће моћи да прихвате нове количине и наставе откуп млека од сточара .
Он је веома критички говорио о начину на који је Србија потписала Споразум о стабилизацији и придруживању , који сада онемогућује Србију да адекватно заштити домаћи млечни сектор. Према његовим речима ССП је потписан много пре могућег приступања средствима европских фондова, није се водило рачуна ни о томе у каквом је стању наше млечно говедарство. Наиме, 50 одсто фарми је на две краве, наши произвођачи немају опрему као колеге у ЕУ немају ни ниво рентабилности, ни тај ниво знања и они сада равноправно треба да се боре са њима Он сматра да ће наши фармери ту утакмицу свакако изгубити.
"Сада причамо о неким мерама које би могле бити схваћене као да смо ми против евроинтеграција ..Ми се као Влада трудимо да избегнемо све могуће на чине да не нарушимо ССП, да не уводимо мере као што су прелевмани и царине каже Гламочић, али ако не буде другог начина свакако да ће се Влада трудити да се уведу такве мере, и зато се раде свакодневне анализе тржишта. Стални су у контакти са представницима Европске комисије."
Он наглашава да је премијер Србије инсистира да надлежна администрација интензивира ту комуникацију и да им се објасне шта за Србију значи сектор млекарства и да он није онакав као што је у Европској унији ,и шта ће се десити када Србија уђе у ЕУ, а ми у међувремену уништимо наша села и ти људи престани да гаје животиње, оду у градове, рурална подручја ће остати без људи и без стоке. Директор Владиног Акционог тима сматра да то није циљ Европској комисији и сигуран је ће нам на основу наших анализа дозволити увођење одговарајућих заштитних мера, пре свега прелевамана, ако за то буде било потребе.
Одговарајући на питање да ли имамо вишкове млека, Гламочић потврђује да се они код великих прерађивача попут Имлека, мере хиљадама тона концентрованог млека и то зато што је млеко из БИХ завршило у Србији, јер није могло да се извезе у Хрватску.
"Шта се дешавало у ранијем периоду - наставља Гламочић да објашњава генезу проблема са млеком . Млечна индустрија је у ово доба лагеровала вишкове млека у млеко праху .Кондитори су то куповали и све је ишло својим током. Међутим ове године ,због вишкова млека у ЕУ пада цена млека у праху , оно је тамо за 1 евро јефтиније него код нас . Не можемо кондиторе натерати да купују домаће, због тога смо ми ступили у контакт са њима и наћи ћемо начина да они купе наше млеко и олакшају млекарама да наставе откуп сировог млека", казао је он.
Он подсећа да је један од разлога што млекаре различито процењују квалитет млека , у зависности да ли га на тржишту има премало или превише, то што Србија још нема независну лабораторију која контролише квалитет млека. . Један од приоритета Акционог тима за пољопривреду биће бити рад на пројекту успостављања такве лабораторије. Гламочић подсећа да је на том пројекту Хрватска радила девет година тако што је имала приступ новцу из Ипард фондова и исплаћивала је млеко у складу са његовим квалитетом .
Ми нажалост то немамо и резултати се не могу очекивати преко ноћи , јер је ситуација у којој се налази домаће млечно говедарство последица лоше аграрне политике у последњих 10 година . Али ако се грешке добро детектују сасвим је сигурно да се у наредних годину дана могу очекивати позитивни резултати и убудуће вођење једне зреле аграрне политике.
Гламочић је подсетио да је Влада посетом њених челника фарми Каталин Мужлаи у Бачком Градишту ставила сточарство међу своје приоритете .
Поручио је потрошачима да купују домаће млеко, и кад је у мега маркетима домаћи производ за нијансу скупљи. И да на тај начин помогну домаће сточарство, поготову сектор млекарства, јер не треба заборавити да људи који раде у млечном говедарству раде 365 дана у години. На тај ће начин дати допринос очувању те производње и уопште пољопривредне производње у Србији.

<font color="#000000"><span style="font-family: Arial"><font size="3">


 
Kod nas inspekcije vrlo revnosno rade poslove kada je boranija u pitanju.Zatvaraju mini mlekare koje su pravile sir i koje nas održavaju dok nas mlekara jedina koju imamo krene daviti sa kvotama.Toliko o velikoj brizi ministarstva za oporavak mlečne industrije.Na pragu je i maj pa našoj mlekari neće trebati mleko tako da će se polako izgleda početi gasiti goedarstvo u ovom delu Banata,
 
Neko je sigurno uzeo veliku lovu kako bi sve ovo unistio, bice najgore kada se budu unistile semenske firme (zp ns ) Neka oni uvoze mleko ali ako nasem proizvodjacu plate 27 din litar zasto mlekara nije zadovoljna sa duplom zaradom i proda to mleko po 54 din litar i evo ti nase mleko jeftinije od uvoznog idemo po onoj paroli kupuj domace , i ovo uvozno moze slobodno da se baci ,savim jednostavno resenje .
 
Izdrzali smo sve nedace i nevolje od prvog srpskog ustanka pa do sad, i balkanske i prvi svetski i drugi svetski rat i sankcije i bombardovanje.
Kako?
Pa bili smo prehrambeno nezavisni ,imali smo i svoje mleko i svoje meso i svoj hleb, nije bilo vazno sto je nekad skuplje nekad jeftinije ali smo ga imali.
Sad prodajemo kompletno svinjarstvo tenisu ,mlekarstvo nekom imaginarnom svetskom fondu ,zemlju arapima i kojekakvim drugim hohstaplerima sve pod pricom da ce oni raditi bolje i jeftinije.
Hoce ali dokle?
Radice jeftinije dotle dok ne steknu potpuni monopol i dok u potpunosti ne budemo zavisni od njih i njihovih proizvoda, a onda krece skidanje koze s' ledja.
Ako se u skoroj buducnosti nase vlasti ne dozovu pameti i uvide greske koje prave, ima da nas nema za kratko vreme.
Vec su mi na vrh glave i pro -zapadnjaci i pro-rusi i pro-ne znam koji ,kad ce vec jednom da nas vode pro-Srbi koji misle svojoj zemlji dobro ,a ne samo svom novcaniku.
 
Nazalost tada ni njima vise nece biti jeftino ali nece imati alternativu.....
Inace poslednji obracun kod mlekare "Milovanovic" 27.4din za kolicinu od 60lit dnevno, uz najavu podizanja ogranicenja na min.30lit.
 
cena mleka nigde u eu nije ispod 44centi tako da to je bajka da je to razlog zasto netreba nase mleko sto je skupo
Ja neznam odakle ti ta informacija za tu cenu mleka,ja sam prošle nedelje bio u Nemačkoj na par farmi i njima je 27 e centi to su mi lično proizvodjači rekli pošto sam kupio rol presu kod Hamburga a kosačicu kod Berlina tako da sam imao prilike sa dosta njih da razgovaram i svi pričaju isto,pozdrav.
 
Radim vec dve godine kao veterinar u Turskoj na farmi krava imamo 1850 muznih grla i cena mleka je 1,5 turskih lira 1euro je 2,85 turskih lira.
 
To je skoro 53eu/centa ,mi o toj ceni mozemo samo da sanjamo ,cak i u organskoj proizvodnji a kamoli u konvencionalnoj.
 
Sto znaci ako njihove mlekare rade kao nase 1/3 onda bi kod njih mleko u maloprodaji trebalo da kosta 230 din litra? koliko tamo kosta litar mleka u prodavnici marketu?
 
Nazad
Vrh