Kolika je cena sirovog mleka kod vas ?

To je sramota sta nam rade!samo cim se baviti bikovi 1.9 i nikom ne trebaju,svinji sto dinara kud ovo sve vodi..?izvinjavam se na off topic
 
Ja imam oko 600l dnevno,ali imam problema sa sc,mikroorganizni 10000 super,ali somatskih oko milion,moracu uraditi analizu i prodati par problematicnih krava.
A neki vid zastite posle muze? Ja recimo nemam problema sa somatskim celijama od kad sam poceo posle muze da mazem(umacem) sise sa rastvorom joda,receno mi je da smanjuje pristup bakterijama. Nisam ulazio u detalje koje i kako. Prvo smo problematicne izlecili,onda ih sastavili i njima posvecujemo vise paznje za cistocu. Takodje obavezno stavljamo injektore kad se krave zasuse,i tu imaju zastitu do teljenja,sad nisam siguran koje,posto to veterinar radi. Skoro se otelila krava koja vecito kuburi s upalom vimena posle teljenja. Sad toga po prvi put nema,poslusali smo doktora,a ta krava je i mleko povecala sad,a ishrana losija za nijansu nego prosle godine. Manjak je deteline,pojela poplava.
 
Preko 1 000 000 somatskih ćelija u zbirnom uzorku je najverovatnije posledica ozbiljnog subkliničkog pa i kliničkog mastitisa. Isproveravaj krave, CMT pre muže, utvrditi grla sa simptomima i početi rešavati. To nema veze sa tim šta oni tebi ili nama rade, ovo ima veze da ti minimum gubiš 20-30% mleka zbog takvog stanja, na tvojih 600 kg to je između 140-200 kg, što je ogromna količina, to je gubitak. Ovo što je kolega Miloš rekao jedno od najboljih rešenja. Sistematično i do kraja tako. Mada sredstva sa jodom izazivaju slabljenje sfinktera na vrhu sise, te grla u kasnijim laktacijma imaju veći problem sa mastitisom. Ono što sam video kao trend na nekim našim farmama koji daje odlične rezultate jeste sprečiti kravu da legne bar 1 h nakon muže, a to najčešće rade davanjem hrane. Ne košta a daje odlične rezultate.
 
Sa dve tri bas Imam problema i te cu prodati,Jedu mi odma posle muze tako da stoje,mislio sam da krenem sa jodom i sa injektorima za zasusenje..
 
I za tu pojavu slabljenja sfinkera mi je receno,samo sto nisam razumeo veterinara da li je to za kasnije laktacije da se odnosi na vreme muze od telenja do zasusenja,znaci da ta opasnost postoji kad je pri kraju muze ili je pak za starija grla. Ako je ovo prvo,cime onda zastiti vime nakon muze? Ili smanjiti procenat joda u rastvoru? Ovo da im se zabrani da legnu je kod mene tesko izvodljivo,a cuo sam da je dobro,jedino ko stoji posle muze su uglavnom prvotelke i eventualno neka u drugom telenju. Ostale su se ispraksovale da jedu lezeci. :osmeh:
 
Za povecanje somatskih celija cim malo zadrzi mleka u vimenu , oce kad trazi bika a ide sa supklinickim mastitisima ...... Ja sto sam primetio tesko na njih mozes uticati tako se pojave 1 - 2 dan i somatske celije se vrate na normalu , opet zavisi od krave kakva je na muzi ... A moze se spreciti redovnim potapanje sisa u neki rastvor ja inace u Dezoman i dobro izmuzanje ...
 
Pankin za sta su konkretno ta dva proizvoda?
Nano foam je aktina pjena za pranje znači umočiš obrišeš i muzeš tako da i ako ne izgleda savršeno čista sigurno nema mikroorganizama (imam u zadnjih par godina stalno od 3000-7000hiljada) a iodofilm je zaštita vimena poslije mužnje znači čim pomuzeš umočiš i za to neko vrijeme dok je sfinkter otvoren nema proboja bakterija unutra kad nema bakterija nema ni upale a takođe ni somatskih stanica
 
Šta reći-prodali smo osnovne resurse i sada ćemo biti gosti na svome dok nas vlasnici ne isteraju.Bićemo robovi i zapadu i istoku.Ovo se zove patriotizam.Da li mi to kao nacija ne vidimo ili ne želimo da se suočimo sa ovim problemom.
 
Pitanje za clanove iz Hrvatske... Da li kod vas jos uvek ima proizvodjaca koji imaju 3.5 ili 10 krava, ili su uglavnom veci proizvodjaci ? I da li je situacija bila takva i pre pristupanja EU ?
 
Nosio danas uzorak na analizu,kazu da krecu sa iskljucenjem otkupnih stanica,kazu imlek ima 20 miliona mleka viska..
 
Pitanje za clanove iz Hrvatske... Da li kod vas jos uvek ima proizvodjaca koji imaju 3.5 ili 10 krava, ili su uglavnom veci proizvodjaci ? I da li je situacija bila takva i pre pristupanja EU ?
Slabo kolega ima ovih ispod 10 krava ,bilo je manjeg poremećaja kod ulaska u uniju ali više ih je odustalo kad je bila afera oko aflatoxina onda su masovno odustajali
 
Pitam da bih uporedio kako ste vi prosli kroz period pregovora i usaglasavanja sa EU, poto se ovi nasi trude svim silama da male proizvodjace uniste.... Samo ne znam od cega ce ljudi ziveti, jedino da 80 posto srpskih seljaka prime kao socijalne slucajeve.
 
Oni gledaju to ovako: Sto nas manje ima to je lakse manipulisati, plus EU ce imati trziste za ''cak 6 miliona ljudi druge kategorije'' jer njihova kategorija ne jede ovo meso koje nama salju... Sumnjicav sam i za mleko, jer sta god je doslo 80% slucajeva nije dobro bilo... Cena ce sigurno ici dole, ako nase mlekare ne budu izvozile mleko za Rusiju, ako to sa Rusijom nije bila prica= magla!
 
Prosli su i oni k'o bos po trnju jer i njihovi pregovaraci su bili k'o i nasi , davali i sto im se ne trazi.
Gledam redovno emisiju o poljoprivredi na HRT mislim da se zove "Plodovi zemlje" i mogu da kazem da idemo istim stopama.
 
Nazad
Vrh