Kolika je cena sirovog mleka kod vas ?

Iskreno ja ne ocekujem da ce cena skociti uopste. Izvesno je da ce mlekara vise zaraditi, a proizvodjaci cisto sumnjam...
 
Kolege jel može neko da mi pošalje u pp ili da okači ovde Imlekov poslednji cenovnik? Nije mi pri ruci a radim neko istraživanje i baš bi mi hitno trebao. Hvala unapred.
 
Ni u UK nije med i mleko.

[h=1]Dairy farmers payment delayed as milk becomes cheaper than water[/h] Largest dairy firm First Milk delays payments to farmers as global glut cuts price of four-pint carton to £1

http://www.theguardian.com/business...ers-go-unpaid-milk-becomes-cheaper-than-water

Jedan dobar komentar:
we were being payed 34.5p litre middle last yr with production costs at 32 p litre.
this month prices hit 24.5p litre (1/3 drop) and still predicted to fall further.
at 2 million litres yr production going to cost me £200,000 yr income.
there is no way of cuting costs enough to cover that
 
Ne cveta cveće ni u njihovo preduzeće.

Farmers are leaving the industry in droves, with around 60 dairy farmers quitting in December alone, according to the National Farmers Union. The NFU warned on Monday that fewer than 5,000 dairy farmers could be left in the UK by 2025, if current rates of decline continue. At the end of 2014, the number of dairy farmers had dipped below 10,000 for the first time, a 50% fall in since 2002.

Koliko sam shvatio, dovozi se mleko u ogromnim količinama iz Australije i sa Novog Zelanda (pa gde je to, koliki je tu trasnport?!?!) a oni tamo daleko još ni nemaju subvencije za mleko. Plus su se zatvorila tržišta Kine i Rusije.
Ako se preračunaju cene, u megamarketima (Tesco) cena litre mleka je 69 dinara. U komentaru na vest dairyfmer napisao je da je dobijao 48,8 dinara prošle godine a sada 38.5 dinara. Ipak je to velika količina (2 miliona litara)
 
Kod nas je za 2014. god. cijena mlijeka ostala na istom, uz neka manja prepakivanja u nacinu obracuna, sve je tu negdje, iako je jedna teska godina za proizvodjace a i mljekaru koja je vise puta imala problema sa poplavama pa zabrana izvoza u Hr.

Ja sam imao prosjek cijene od 0.68 KM sa pdv-om plus subvencija od ministarstva 0.30 KM, extra klasa.
 
Kolega @djendrag da li se radi o Mlijekoprodukt-u?
Možete li mi reći način na koji se obračunava cijena?
I ja predajem toj mljekari (preko otkupljivača) i do sada je cijena bila od 0,53-0,56 KM,bez razlike na klasu,a sada su najavili da će se mlijeko plaćati po klasama.
Inače i ja imam ekstra klasu i ostvarujem premiju od 0,30 KM.
 
Колеге из Српске,конкретно Ђендраг и Владимире,ја сам чуо да је Млијекопродукт најавио смањење цене млека,тј да већ исплаћују по 0.40 км по л,јутрос ми то рече возач камиона млекаре којој ја предајем,и да ће и у нашој млекари смањити цену млека...Да ли је то истина за Млијекопродукт?И ценовник постави ако имаш,био бих ти захвалан.
 
Колеге из Српске,конкретно Ђендраг и Владимире,ја сам чуо да је Млијекопродукт најавио смањење цене млека,тј да већ исплаћују по 0.40 км по л,јутрос ми то рече возач камиона млекаре којој ја предајем,и да ће и у нашој млекари смањити цену млека...Да ли је то истина за Млијекопродукт?И ценовник постави ако имаш,био бих ти захвалан.
Nadam se da to nije tačno.
Za decembar mi je isplaćeno 0,53KM/l.
 
Ja predajem mlijeko Gradačačkom Inmer_u i cijena je od 0,49 - 0,53 + 0,30 podsticaj. Ovo je snizena cijena od prije dva mjeseca.
U BiH su sve lobiji pa tako i u mljekarstvu. Kako je drzava dizala podsticaj mlijeka sa 0,16 na 0,30 tako je cijena mlijeka padala, tako da su sve sto je drzava povecala pokupili otkuplivači a mi jedva preživljavamo.
 
"Mlijekoprodukt"-ov

Cjenovnik koji vazi od 1.11.2014.

cijena masne jedinice 0.056 KM/m.j.
cijena proteinske jedinice 0.079 KM/p.j.
osnovna cijena mlijeka = (%m.m. x 0.056) plus (%prot. x 0.079)

Kolicinske stimulacije:

godisnja proizvodnja KM/litar
A >365.000 0.10
B 150.000-365.000 0.08
C 75.000-150.000 0.06
D 50.000- 75.000 0.04
C 25.000- 50.000 0.02


Stimulacija za EU mlijeko (farme koje ispunjavaju kriterijume za EU mlijeko) 0.03 KM

plus PDV 17% ili 5%

- - - - - - - - - -
 
Ovih dana mozete ocekivati kontrolu iz min. polj. za treci kvartal premije za mleko, gledaju koliko muznih grla imate i koliko mleka predajete i kome .
 
Za 4. jos nije uplacena premija.
Kod nas bio poljoprivredni inspektor, nista posebno.
Trazio pasose za krave, priznanice o isplati mleka, potvrdu aktivnog statusa gazdinstva...
 
Nazad
Vrh