Koke nosilje - hrana, nosivost, oprema, bolesti i ostalo

  • Začetnik teme somborac025
  • Datum pokretanja
Kvocka mi je lezala 20 dana na jajima trebala je sjutra da se izlegne, ali danas se digla i sva jaja raybacala okolo... nevjerovatno nece mi ni jedno pile iyaci...
 
Poslednja izmena od urednika:
Postovani,imam iznosene koke nosilje koje ponovo pronose.Problem je u tome sto jaja bez obzira na termicku obradu budu rovita. Moze li mi ko reci o cemu se radi i da li su jaja zdrava za konzumiranje. Unapred hvala.
 
Bavim se proizvodnjom i prodajom jaja, samo što mi proizvodnja slabo ide poslednjih nedelju dana pa zato i pokušavam da nadjem spas na forumu.
ukratko, da izložim problem.
hranu pravim po jednom receptu s foruma.
prekrupa 62
sojina sačma 10
sojin griz 5
suncokretova sačma 12
kreda 8
premiks za nosilje 3
rasa koka lohman brown
koke hranim 2 puta dnevno, ujutro odmah po paljenju svetla i u 15h. Svetlo je upaljeno od 5i30 do 21 i 30. palim i gasim svetlo u minut.
dobijaju dva puta dnevno po 60 gr hrane.
voda je na nipl pojilice, ispod pojilica su kanalizacione cevi za odvodjenje vode, tako da je hrana uvek suva jer voda ne upada.
koke držim u kavezima, po 5 komada u svakom kavezu. imam 156 komada, pre mesec dana, nešto su odjednom poludele i ugazile 4.
nosivost posle te njihove ludosti je ostala odlična, nepromenjena, preko 95 posto.
medjutim, pre jedno nedelju dana, nosivost je s 151komada jaja, pala na 134, pa na 131, i sad već tri dana ne podižu nosivost preko 120 jaja.
koke sam nabavio 1.marta, a prvo jaje su snele 16.marta

gde grešim?
 
Poslednja izmena od urednika:
Molim vas na koji nacin da povecam procenat poroteina u hrani za koke nosilje posto sadrzi samo 16.5% a meni je potrebno za japanske prepelice da sadrzi blizu 24%?Nozete li mi reci sta treba dodati i u kom procentu u koncentrat da i se podigao nivo proteina u hrani?Hvala unapred svima na odgovoru i pomoci
 
Nova turica:
2qv7cpu.jpg
 
Pozdrav svima,
Trebala bi mi mala pomoc. Da li neko moze da mi kaze koliko bi me izasla investicija od 500 koka sa kavezima za tu kolicinu, plus hrana za prvi mesec sa sve dodatnom opremom? Moj cale se pre time bavio, pa sam misio da to opet pokrenem. Imamo objekat izgradjen sa vodom i ventilacijom. Kolika je isplativost za ovu kolicinu? Hvala unapred
 
Pitanje za sve forumase,imam pitanje,ubacio sam led sijalicu koja daje belu svetlost,cuo sam da to moze smetati kokicama,inace radi se o kokicama u kavezu,za sada nemam nikakvih problema,ali svejedno me zanima vase misljenje,jel zaista kokicama vise odg zuto svetlo od belog? Hvala unapred
 
Поздрав свима. Нов сам на форуму и у овом послу са кокама носиљама. Коке сам узео једнодневне у марту, нисам им обезбедио одговарајуће услове све док их нисам ставио у кавез са 21. недељом старости. под не условима мислим да им је сијалица увек била упаљена и прозор 140х140цм је стално био отворен светлост је наравно пролазила... Храну сам до 21. нед. правио сам и одлично су расле. Објекат у ком су коке је стара швапска кућа, соба 5мх4м, три кавеза, два по 120 комада и један од 60(по 5 кока у боксу). Кавези имају нипл појилице али немам испод њих неки олук да се капљице скупљају него падају у измет који је зато воден. Вентилација ми је мали вентилатор за купатило који сам ставио на рупу за оџак али у августу и септебру је он био нејак да извуче сву ту топлину, а остављао сам врата од те куће отворена( није била директна светлост на коке) Имам око 260 кока расе Тетра сл. стим што сам у овом периоду имао угинућа услед великог јајаета које није могло да изађе али и канибализма чини ми се. Иако купујем храну chic prom, па сам пробао са 100%(дајем 120 грама по коки) није се мењало ништа и највише до сад сам имао 224 јајета али најчешће је то 160 до 180... Сада кад је хладније време температура код кока је оптимална. Да ли ми можете дати неки савет и указати где грешим. унаред хвала
 
Kupio sam jednodnevni pilici u mart sorta jerebicasta italjanka i u avgust su poceli da nose jaja. bili su pustene u dvoriste ali odma stom snese jaja pocinje da ih jedu.posto nisam imao drugo resenje kupio sam kavezi i stavio sam ih u kavez.ima skoro mesec dana kako su u kafez i nosile dnevno od 14 koke po 10-12jaja.Sijalica smo palili 12-13 sati dnevno i to ona stedliva belo svetlo ali jaka svetlina 100w. procitao sam malo ovu temu na forum i video sam da gresim. pa sam stavio po vasem uputstvo sijalica zuta od 40w 16sati da sveti,pali se na tajmer digitalan od 6ujutro do 22uvece. od kad sam smenio zuta sijalica i kad sam pojacao na 16sati nosivost se namalila i sad nose 6-8jaja dnevno.ostalo sve isto hrana i voda. koke cuvamo u stalu u ista prostorija so jedno tele.vruce im je.sijalica sam smenio pre 4 dana dali da cekam da se stabiliziraju ili da vratim sijalica so belo svetlo?
1d986d7a596b1844cd6f974b85aab2d9.jpg
eb72cd00f0487a2d99d0e359ee15f0f9.jpg
evo i slika. gde gresim? hrana jedu 12kg.suncokret
12kg.soja.
10kg.stocna kreda
65kg.kukuruz
1,5kg.premiks sano-big eg.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
@milanco_mk

Da li je u ishrani zastupljeno 12 kg przene soje ili 12 kg sojine sacme, ako je soja onda je to po meni malo proteina. U citatu kolege "valjevac" lepo ti je pojasnjen svetlosni program:

За ове, нестрпљиво, што хоће да продју а да се не озноје, неће чак ни да прочитају написано, попуст данас, светлосни програм кока носиља - узгајају се 18 недеља - 126 дана и то иде овако
1 недеља светлост 23 сата
2 - 12 сати
3 - 11 сати
од 4-14 недеље 10 сати
15 - 10,30 сати
16 - 11 сати
17 - 11,30 сато
12 - 12 сати

у 17 и 18 недљи се врше неке кобинације са светлосним програмом а резултат је лепа креста.
Јачина светлости 5 вати по метру квадратном.Врањанац дугујеш:ppozdrav:

Kad pronose i kada je ovako hladno hrana ide na 130 grama dnevno.A spavanje 22-06 pa tako udesi svetlost da ga imaju od 06 - 22 h.Zapamti bez vode ne smeju da ostanu -vode ne sme da nema.Kad su u najvecem procentu nosivosti nestanak vode ih "poremeti" tako da ne mogu da se oporave 3-5 dana.Sijalice stavi ili od 40 ili od 60 wati.

Treba samo malo se potruditi i procitati temu.:osmeh::ppozdrav:

 
Poslednja izmena:
Celu temu sam procitao sve. i najbitnije sam zapisao. amonijak nema vrata stoi otvorena ne mirisi uopste.koke su mi u boks od 6kvadrata i isperd njih jedno metro i u visina dva metra sam postavio sijalicu od 40w.izracunao sam prema kvadraturu po 5w. e sad mozda sto sam stavio tajmer od 13 sati na 16 naglo sam ih malo sokirao.da napomenem da ta bela sijalica je bila dosta jaka svetlina od ova zuta sadasnja od 40w.sada je malo mracno. veliki pozdrav za dusko58 i valjevac dosta korisni stvari ste pisali u ovu temu.procitao sam od prva do poslednja stranica. inace 12kg.przena soja a ne sojina sacma.od sada naredna tura kad pravim koncentrat pravicu ovakav kao na slici sto je predlozio valjevac.plus sviska mast 1,5-2%.inace hrane im dajemo po volji za sada ali planiram od iduce nedelje da im ogranicim po 130grama.nosivost mi se namalila samo od kad sam smenio sijalica. zar nikako ne sme stedliva sijalica zar mora da bude zuta? inace juce su mi snele 6jaja danas 8 jaja.
99be13474cbf055cc28fc3b1c910e385.jpg


Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Jedna molba.sad za vikend pravicu koncetrat pa interesuje me ako stavim premiks big eg dali treba da dodam i DKF (dikalcium fosfat) ili doboljno je samo stocna kreda? inace receptura je sledeca:
soja 18%
suncokret 13%( puno zrno)
stocna kreda 8 %
kukuruz 34 %
psenica 12 %
tritikale 12%
svinska mast 2%
Premiks big Eg. 1,25%
i jos jedna molba koliko bi bio ovaj koncentrat sa koliko procenata jacina 16%...18%...( kako mogu da izracunam) i dali je dobar soodnos komponente?(nasao sam na ovu temu ovu recepturu pa aj da vidimo). pozrav do svi clanovi

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Poslednja izmena od urednika:
Pozdrav.. Ako moze pomoc,imao sam 6 koka ,domacih,nalegao sam jos 20 ,nakon 4 mjeseca sam spojio sve,u jatu su 4 horoza i 16 kokica,s tim da sam jutros nasao 2 mlade kokice uginule,dosta perja,nije ni lisica ni kuna,nema znakova davljenja,horozovi naskacu jos na 2 koke,starije,al bas naskacu,kao da ih terorisu,sta bi mogao biti uzrok uginuca? Hvala
 
Koke mi snele juce 1 malo jaje velicine kao od prepelica.zasto snele takvo jaje.neko prica da je to donosak i da nece vise da nosi ta koka koja je snela to jaje, a mladi su pocele da nose jaja u avgust. Hranim ih sa koncentratom sve kompnente kako treba.
f264db88f9b8880ebb0aef0a905486e8.jpg

774cf0772120329b8c337366ebef4659.jpg
Evo slika

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
 
Da li neko izmet iz objekta iznosi trakastim transporterom ? Pravio bih nešto slično, pa bi mi slike bile od velike koristi.
 
Nazad
Vrh