Aj da zaokruzimo pricu, 1.razlicita agrotehnika se prilagodjava razlicitim parcelama i uslovima koji vladaju na njoj sto direktno znaci da se ta agrotehnicka mera ne primenjuje striktno na svakoj parceli i nakon svakog useva.
2. Usled visokog prinosa celokupne biljke (zrno+zetveni ostaci)iznosi se velika kolicina hranjivih materija . U zemljistu nakon zaoravanja velike kolicine organske materije naglo se povecava broj mikroorganizama ,a odnos ugljenika i azota se naglo povecava u korist ugljenika (jer je u stabljici visok udeo ugljenika). Da bi se ta disproporcija smanjila potrebno je uneti malo azota da bi razgradnja mogla da se odvija nesmetano. Zbog cega? zato sto mikroorganizmi koriste sav pristupacan azot iz zemljista za razgradnju sveze organske materije, a posto smo utvrdili da se kolicina mikroorganizama povecava sa zaoravanjem to znaci da kolicine koje oni koriste nisu zanemarljive.
To se osetno primeti ako se posle kukuruzovine poseje ozima kultura tada se javlja "azotna depresija" .
3. Dakle dosli smo do treceg dela.... Da li ce u prolece biti dostupan biljkama taj azot zaoran u jesen? Dinamika Azota i njegovo kretanje u zemljistu je veoma interesantno, prvo i prvo u svim djubrivima se nalazi azot pretezno u karbamidnom obliku , da bi se razlozio potreban je rad mikroorganizama i enzim koji oni luce (ureaza) prelazi u oblik NH4+, ugljenik i vodu . NH4 se privlaci od strane zemljisnih koloida jer je zemljiste negativno naelektrisano , a NH4 pozitivno kad je azot u NH4 obliku on se jako tesko ispira iz zemljista jer se zemljiste ponasa kao filter. U medju vremenu taj azot koriste mikroorganizmi za razgradnju organske materije ,ali taj azot ne nestane nego ostaje u njihovom organizmu i to se naziva BIOLOSKA SORPCIJA , dakle kad mikroorganizmi izumru taj azot se oslobadja, to je trenutni gubitak azota i one se ne vodi kao GUBITAK. Jedan deo tog NH4 (deo koji se ne iskoristi) prelazi u dalje oblike (NO3- nakon oksidacije) koji je podlozan ispiranju. Medjutim, ima i druga strana medalje, nasa zemljista su obicno kvalitetne strukture i povoljne sadrzine organske materije. Stoga je kod nas u zemljistima sa redovnom kolicinom Humusa u tlu i redovnim vodno-vazdusnim osobinama to ispiranje manje izrazeno jer se zemljiste upravo ponasa kao filter, i ne dozvoljva tako lako fizicko oticanje kroz pedosferu.
Nadam se da sam bar malo pojasnio. ako i dalje nekome nije jasno slobodno moze da se obrati. Ako sam nesto izostavio dodacu u medjuvremenu.