Kembridž-valjak

Ljudi tema je kembridž valjak,jel vi znate šta je to,dok stavljate slike glatkog valjka


Svako ko se makar jednom u životu rukovao sa nekim poljoprivrednikom ili je bar jednom prošao kroz selo zna šta je to glatki valjak, rebrasti i nazubljeni, a zna se i šta je pravi kembridž valjak(onaj sa odlivcima).
Problem je druge prirode, a to je što na ovom forumu nema opšte teme valjci niti posebna tema glatki valjak.

- - - - - - - - - -

Неко их зове пакер-ваљак.

Пакер ваљак има сасвим другу "намену и борбене особине" и нисам га никада видео као самостално оруђе.
 
Poslednja izmena:
Пакер ваљак има сасвим другу "намену и борбене особине" и нисам га никада видео као самостално оруђе.
Баш би волео да ми објасните те ''намене и борбене особине''. Вероватно ће то и друге занимати.
 
Баш би волео да ми објасните те ''намене и борбене особине''. Вероватно ће то и друге занимати.

Paker valjak služi za razbijanje grudvi, dakle za rastresanje površinskog sloja zemljišta pre setve. Ja ga lično nikada nisam video kao samostalno oruđe već isključivo kao sastavni deo ili dodatak na nekom oruđu za osnovnu obradu ili predsetvenu pripremu.

Ovi vučeni ili nošeni teški valjci kao samostalna oruđasluže sasvim drugoj svrsi - sabijanju zemljišta najčešće nakon setve radi ostvarivanja boljeg kontakta semena sa zemljom i regulisanja kapilariteta. U skladu sa kvalitetom osnovne obrade i predsetvene pripreme, posejanom kulturom ili vremenom primene mogu se koristiti glatki, rebrasti, nazubljeni ili kembridž valjci.
Na primer glatki valjak se koristi posle setve ozimih strnina ili lucerke u dobro pripremljenu sipku zemlju, rebrasti za ozime strnine isto tako, dok su nazubljeni i pravi kembridži nezamenljivi ako treba nakon setve sabiti grudvasto zemljište.

A sad ono najvažnije: To je sve puka teorija. U praksi koristiš i hvališ onaj valjak koji imaš ili možeš od nekoga da uzmeš na zajam, a taj što nemaš niti možeš da dobiješ na zajam, taj ne koristiš i ćutiš.

Ako sam nešto zaboravio neka me neko dopuni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Они ваљци које многи зову кембриџ-ваљци, су пакер-ваљци.
 
Они ваљци које многи зову кембриџ-ваљци, су пакер-ваљци.

Не бих рекао. Кембриџ ваљак је ово:



а пакер ваљак је ово:



То што сам написао да пакер ваљак нисам никада видео као самостално оруђе, то не значи да они не постоје. Ево једног самосталног да демантујем и самог себе:



После овога се може закључити да пакер ваљак и кембриџ имају можда заједничког претка.
 
to na drugoj slici je krimler valjak. Treća slika je paker valjak. A kembridž valjak je verovatno unapredjena verzija paker valjka za rad u svim uslovima (pogotovo vlažnim).
 
to na drugoj slici je krimler valjak. Treća slika je paker valjak. A kembridž valjak je verovatno unapredjena verzija paker valjka za rad u svim uslovima (pogotovo vlažnim).

Krimler valjak? Prvi put čujem. Čovek svaki dan nešto novo nauči. Prave majstori takve kao dodatak na plug za prolećno oranje ili ugor i nazivaju ga paker valjkom. :sta:
Pravi paker znam da je za usitnjavanje grudvi, a kembridž je ipak za tabanje(sabijanje).
 
Valjak u vlazno, bilo koji, nisam siguran. Mene zanima, ima li kakvog smisla ici sa kembridzom pre setve?

Ako seješ lucerku ili uljanu repicu u sipku zemlju, onda da jer se seju plitko ili pak potpuno drugi ekstrem ako imaš na površini one grudve što ne možeš da ih razbiješ drljačom ili setvospremačem. Pazi, kiša pada u sredu na noć i u četvrtak(barem ovde kod mene), pa požuri sa setvom.

Ja sam se proletos zafrknuo sa smeđom slačicom. Posle jesenjeg oranja sam(početkom marta) lakom drljačom pripremio setveni sloj od nekih 4-5 cm, ali su ona duboka izmrzavanja tokom zime učinila da ceo oranični sloj bude rastresit. Kada sam došao sa sejačicom i krenuo, samo točkovi sejačice su tonuli tih 4-5 cm ispod površine, a ulagači su zabrazdili i do deset iako sam poskidao sve tegove osim onih koji idu u trag točka traktora. Trebalo joj je mesec dana do nicanja osim u trag točka traktora gde je nikla već posle dve nedelje. Zato što je kasnila sa nicanjem izrasla je niska(svega do pupka u proseku), ali bilo je roda. Sad treba na tu istu parcelu lucerku da posejem, ali ipak neću ni ovoga puta terati valjak pre setve jer je sad posle julskog dubokog oranja struktura površinskog sloja grudvičasta(poput prirodnog rečnog šljunka). Usejaću ako Bog da sutra u taj "sitan šljunak" pa povaljkati, pa čekati četvrtak. :kisa:

A valjak u vlažno, u pravu si, nema šta da traži. Barem ne na teškim, glinovitim zemljištima za kakva ja znam. Šta si onda uradio? To ispadne onda kao zid od naboja. Znam kako sam orao pre koju godinu kad mi je kombajn ovršio pšenicu sve tonući po 10-20 cm u blato, pa kad je to zapeklo... Još sva sreća - ZMAJ 141, nema lakšeg kombajna sa tolikim dimenzijama točkova.
 
Poslednja izmena:
Заиста не бих превише да расправљам о овој теми. Као што је већ речено, ваљци служе за дробљење, равнање и сабијање земљишта. Такође и за утискивање семена и успостављање капиларитета. Дејство ваљка зависи од стања замљишта, специфичне тежине ваљка, пречника и облика површине ваљка. Деле се у две основне групе: цилиндрични и прстенасти. Овде је реч о прстенастим ваљцима. Ови ваљци се састоје од нанизаних прстенова на осовину, око које се окрећу. Прстенови могу имати различите профиле, којима делују на земљиште. Осим што, на земљиште, делују тежином, они ефикасно дробе грудве трењем између прстенова. Отвор у који улази осовина је већег пречника, што побољшава чишћење. Такође, прстенови су углавном различитог пречника, чиме је постигнуто боље дробљење и ефикасно чишћење. Њихова тежина треба да буде 300-500 кг по метру захвата, а радна брзина не би требала да буде већа од 5 км/час.
Надам се да нисам удавио.
 
Nazad
Vrh