Kembridž-valjak

Jel to znači da da nam @dragan82 i @diklofen dodju kao referente institucije (laboratorije) za procenu kvaliteta materijala?

---------- Poruka napisana u 17:51 ---------- Prethodna poruka je at 17:49 ----------


@dragan82
Da li ste zaboravili da je ovakvo pisanje u internet komunikaciji vikanje?
ALI IPAK PRE KUPOVINE POGLEDAJTE DOBRO STA KUPUJETE
 
Diklofen u Srbiju u srednjim skolama uce decu da je nemacki sivi liv kvalitetniji od naseg. Znamo svi da decu ne ucimo ni ja ni ti nego profesori , a profesori su inzenjeri. E ako oni neznaju onda smo mi kao drzava nacisto propali.
 
A zašto onda od našeg sivog liva liju delove za njihovu auto i traktorsku industriju.To Nemac sigurno ne bi radio zbog jeftinoće ,a na uštrb svoga poznatog kvaliteta.
Pošto nisma referentan da dalje i u detalje iznosim činjenice reću samo da je NOVO-NOVO pa makar bilo i iz Srbije.
 
Ravan nije ni za proletnje useve. Jer kembridz valjak : kad su velike padavine sprecava koliko toliko da dodje do erozije zemljista . Sto kod ravnog valjka nije tako.
 
Meni je tako reko Jadran ( valjda neki profesor ) radio je za Delta holding. Isao je po selu i reklamirao seme Pionira.

Nord Army obrisi se oko usta pre nego sto pocnes da pises.
 
Daleko sam ja od filozofa. A ti mozes da pises tu kako treba , a ne da pises kako netreba. Sovim si me dacio u razmisljanje da li uopste ti ides na fakultet ili pored:sta:
 
Cekaj dok mi prodje drugi semestar pa cu ti dati knjige o poljoprivrednoj mehanizaciji,a cim pocne semsetar zamolicu profesora da mi pojasni tvoje reci kako Kembridz sprecava eroziju.
Jedino u Svajcarsku to mozda moze. :osmeh:
 
Kazi ti tom Jablanu da ja kuruze ne sejem na Durmitoru,mani me vise strucnjaka sve znaju,a u blato nisu zakoracili..sine baki samo iskustvo,rad na terenu,ostalo okaci macku o rep:off_topic:
 
Nikad nisam cuo da se neki na zapadu zove Jadran. citaj lepse moje postove prestani da pametujes u prazno .


Jedva cekam da dobijem tu knjigu od tebe. A ti molim te pozuri da sto pre das taj ispit.

---------- Poruka napisana u 22:07 ---------- Prethodna poruka je at 22:02 ----------

Jadrana su odavno izbacili . Nahjverovatnije sto je bio tako pametan. A da znas da sam se dugo razmisljao kako je to moguce da kembridje valjak pomaze da ne dodje do erozije i da tri tom voda bolje prodre u zemlju i da ti kanali koliko toliko preusmere vodu. A li veceras mi Nord Armi sa njegovo lepo ponasanje "aj ne se..." hteo da mi kaze da ta teorija nije tacna.
 
A zašto onda od našeg sivog liva liju delove za njihovu auto i traktorsku industriju.To Nemac sigurno ne bi radio zbog jeftinoće ,a na uštrb svoga poznatog kvaliteta.
Pošto nisma referentan da dalje i u detalje iznosim činjenice reću samo da je NOVO-NOVO pa makar bilo i iz Srbije.

Jes da je malo off ali moram da prokomentarišem. Što se tiče toga da Njemačka uvozi neke dijelove od liva iz Srbije, oni to rade pod vrlo jasno definisanim uslovima i uz odredjeni cilj. Njemačka industrija, kao i kvalitet onoga što oni mogu da proizvodu je mnogo decenija ispred bilo čega što može da se napravi bilo gdje na Balkanu. Kada uvoze liv iz Srbije, on mora biti proizveden po svim pravilima i standardima i mora imati visok kvalitet, što i nije neki poseban problem, proizvodnja takvih materijala je krajnje prosta stvar. Razlog zašto je prisutan trend uvoza takvih materijala je u činjenici da je njihova proizvodnja jako, jako prljava i strašno zagadjuje. Njemačka ima dovoljno novca da može Srbiji da diktira kakav kvalitet hoće pa Švabo može da sačuva svoj vazduh, zemlju i rijeke od zagadjenja i da ipak dobije ono što mu treba. Znam kako stvari funkcionišu u tom tržištu i iz prve ruke sam vidio kako Velike Gazde sa Zapada diktiraju u domaćim firmama koje rade za njih.

Što se tiče ovog "novo je novo, pa makar i iz Srbije".

Novo jeste novo no problem je što se u Srbiji, kao i uglavnom svugdje, za domaće tržište mnogo štedi na kvalitetu. Kako god okreneš, najveći problem su opet sirovine jer se tu ne gleda ni šta ni kako se topi a takva situacija je pristuna svugdje u svijetu. Najveći dio sirovina dolazi iz otpada i preradi istog se ne posvećuje dovoljno pažnje tako da sastav materijala (posebno "običnih" kakvi su livovi za te valjke) nema veze sa vezom.

Zašto je polovan, 20-30 godina star valjak za Zapada bolji? Iz prostog razloga što su i IMT traktori iz tog vremena bolji (po materijalu) kao i 99% drugih mašina sa Zapada ili Istoka (mislim na materijala koji su korišteni). Prije 20-30 godina otpad se nije preradjivao ni 1% od današnjih razmjera, energenti su bili jeftini i sve se pravilo od čistog, sirovog materijala dobijenog iz rude (jedino se čelicima uvijek dodavao mali dio pažljivo probranog čeličnog otpada).Proizvodnja rude je bila jeftina a danas više nije, zbog čega najviše trpi kvalitet materijala. Znaš i sam vrlo dobro da ama baš ništa od današnjih mašina (sem onih koje su ekstremno skupe) nema ni pola kvaliteta materijala kakav je nekad imalo.

EDIT

Moram da dodam nešto, inače će me svi napasti jer, kao, tvrdim da su stare mašine bolje od novih. Ne, nove mašine su nove i nisu izradjene kao stare. U svemu navedenom, zaključak je na trajnosti - nijedna današnja nova mašina neće izdržati kao što je neka stara izdržala u svom radnom vijeku. Zbog toga preporučujem nabavku starog zapadnog valjka ali samo u slučaju da može da se nadje očuvan i da nije pohaban. U suprotnom, bolje je kupiti novu mašinu (makar bila sumnjivog kvaliteta) nego sasvim pohabanu staru.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh