Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Ако буду имали ножеве купићу и њих. Не знам ни које спојеве могу да праве. Мислио сам да купим 3Т, али их нисам нашао.
 
Šta se sad radi sa primljenim kalemovima? Kad da uklanjam drugu grančicu? Kad je vrijeme da se skida izolir traka, pošto sam nju koristio za kalemljenje?
Inače, za prvu godinu, mislim da imam solidan prosjek primljenih kalemova, oko 80%. Kalemio sam kruške, jabuke i trešnje na divlje podloge na procjep.
 
Evo još jednom mog izveštaja o kalemljenju ove sezone...
Trešnje; od 15 primile se pet, listići po dva -tri cm. a možda još jedno tri...vidim nisu se konačno i do kraja osušile plemke , pa se nadam još...
Šljive ( stenli na džanariki i ranki): od 21 primile se 17...
Dve mušmule na glogu ,obe se razlistale , dve jabuke na divljaki ...nula... i dve kajsije na vinogradarki ...nula. A da imao sam i tri badema na ranki...takođe ziro.


Evo, da nastavim sa kalemljenjem ovog proleća. Izabrao sam ovaj način sa citatom, da bih i ja imao sažet pregled ...sutra kad zaboravim neke stvari...
Znači radi se o lokaciji šljivar-voćnjak....tu sam kalemio šljive , i to ranku na proporku i stenli na ranku i tu imam šest primitka od šesnaest kalemova...nema 50% ali to je to. Onda imam jednu trešnju na podlogu višnje , uspešno, i aroniju na šljivu neuspešno, i trnjinu na džanariku , neuspešno,...Uglavnom stenli i trnjinu sam namenio da posle kalemim kajsiju, i tu mi fali , tri primitka da popunim mesto. A šljive ranke i proporke, moram ponavljati za četiri mesta, pa dok mi ne dosadi i ostavim da raste podloga ...Tu imam , još dve divlje kruškice za kalemljenje, verovatno vilje...ili kaluđerka , ako nađem plemku...I imam posađena dva glogića, sa namerom da jedan bude mušmula a drugi aronija i našao am i posadio divlju mušmulu, pa ću verovatno i nju kalemiti...I to bi bilo to ...popunio bi se broj voćki....ali otom potom.
 
Krajina, čim vidiš koja ti bolje napreduje skidaj ovu drugu, možeš je odmah do kraja odseći makazama, ona priča sa ostavljanjem 2 lista je smaranje jer tu posle opet krene grana. Ako podjednako napreduju, ostavi gornju.

Izolirku samo zaseci po dužini a kad tačno da je skineš ne znam, vidi da li je počela sama da se odvaja, da ne povučeš i koru, pazi kad zasečeš pa odlepljuješ da ne krene i kora jer kad zasečeš zasekao si malo i koru.
 
Da li je sada trenutak za kalemljenje na budni pupopljak?

Pokusavam na jednu tresnju da kalemim vise vrsta tresnje ali nije mi se primilo od prosle jeseni na uspavani pupoljak, i proletos sam probao na procep opet bezuspesno, pa reko da probam sada opet. :)
Tresnja je neka rana sorta koju sam ja kalemio na divlju tresnju ispred kuce ali zelim da imam u nju i sunberst ili neku kasniju krupniju sortu.
 
Još je rano nisu mladari udrvenili bar kod mene kako ces uzeti pup sa drveta čiji je mladar jako zelen tanan i mek.
 
Evo kako izgleda kod mene, da li da probam sa ovim?
9f6f30d89c6b03a036df2bf46ccb533a.jpg
 
Nikako sada,kada odrveni mladica tamo početkom 7 mj kada nastupi vegetacijsko mirovanje.
 
Slobodno kreni sa kalemljenjem,samo pupove uzimaj negde sa polovine grane mladara i proveri da li se lepo odvaja kora od podloge.

Послато са GT-I9505
 
Pa i ja tražim odgovor na to...A to je izgleda i suština...koliko toga ostaviti..... i ja mislim da nije isto kod svake voćke...
Sve druge elemente ovakvog načina kalemljenja , bar mislim , da sam, savladao ...i zasecanje na Te i odvajanje kore i vezivanje...
Što se uopšte kalemljenja tiče ja sam ovih dana krstario atarom i zagledao voćke sa kojih bi skidao plemke...trešnje, kajsije i kruške...Tosu sve stara stabla i stare vrste...ili sorte, je valjda pravilnije...samo treba sačekati da uzriju i videti kakve su u stvari da li vrede...A usput sam šacovao divljake i kao sadnice i koje imaju plodova za sejanje, mislim na kruške i jabuke...
 
Treba taj drveni deo da se ukloni naravno zato se i ceka da odrveni . Zasto ? Zbog toga sto sokovi treba da idu direktno u pup , ako ostane drveni deo moze kasnije da se javi trulez tu i deformitet pa cak i da vetar lakse slomi i očene kalem . To su neki od razloga. Na primer kad se kalemi loza na pup sece se pup ,čip sa dobrim delom drveta ,a jabuka kruska tresnja ruže samo deo kore sa pupom.
 
Ma mene sad bune ova dva zadnja posta...Nusret je pitao za ovo kalemljenje sada...to je valjda budni pup...jel tako?
Znači sad se uzima samo pup sa korom , bilo koju voćku da kalemim???
 
Da tako kako si naveo Kalemi sa strane gde manje obasjava sunce kalemi ujutru ili uvece bolje ujutru da ti se ne isusuje kalem jer procenat primanja bice slabiji.
 
Mene interesuje: Dal se može znati još ove godine dal se voćka primila kalemljena na budni pup ili se mora čekati do idućeg proljeća?
Dali će još ove godine porasti grančica?
 
Zavisno kada se kalemi. Ako se kalemi ranije onda da, ako se kalemi po nekom običaju oko 20og avgusta tj Velike Gospojine, onda ni ne sme da krene već samo da se vidi da se primio a kreće sledeće proleće.
 
Čekaj Oktopode...Nemoj sad da mešaš stvari...da pojasnimo...znači nema ranije i kasnije...
Ima kalemljenje na budni pup ( sada u ovom periodu...znači kraj maja i početak juna) , i kalemljenje na spavajući pup (kasnije, avgusta) , jel tako???
I koliko sam ja razumeo, budni pup ,uzima se samo kora sa pupoljkom i izraste izvesna grančica do jeseni...i spavajući pup , uzima se i malo drvenastog dela sa korom i pupoljkom i rezultat se vidi naproleće...s tim što peteljčica kaže da li se primilo ili ne....
Postupak je isti i kod jednog i kod drugog pupa...znači zareže se Te... itd.....
Jel ima nešto da sam pogrešno shvatio i napisao?
Jel ima nešto da se još važnoga treba reći , bilo za budni , bilo za spavajući?
 
Nazad
Vrh