Kalemljenje voćaka u kućnoj radinosti

Kada je to kalemljeno , meni se od 17 kalemljenih tresanja na podlogu visnje u zivotu jos drzi samo 6 komada , do prije par dana sve bilo super na 16 komada , poterali pupovi i iz svakog pupa po 3 do 5 listova , onda naisle neke gusjenice i pojele listove , nakon toga padala 15 dana kisa i juce gledam samo 6 komada ima listove i tera jos za sada ostalima struli listovi ili ih pojele gusjenice , razmotao traku oko rascjepa kada ono sve puno vode i pocela bjela pljesan da tera.

Dali je to neka moja greska ili je do vremena , uglavnom nakon kalemljenja 14 dana svi pupovi su isterali listove i sada ovo , bas me dotuklo .
 
Mojalovaa@
I ja sam imao slicnih problema. Morao si da prskas odmah, cim si primetio gusenice, bez obzira na kisu. Ja sam oprskao i na zadnju vocku pocela da pada kisa, ali posle 15 dana i prestanka kise, izbili novi listici i sad je sve u redu, izjednacili se sa onim koji nisu bili napadnuti.Tako da kod tebe nema veze sa voskom, ja ga recimo uopste nisam ni stavljao.
Remiks@
Moje stare musmule su kalemljene na glog, a i ja sam jednu nakalemio pre dva meseca i primilo se.
 
Ma nisam ni ja stavljao vosak i ove kod kuce su se primile bar za sada tako djeluje , a ove sam kalemio kod buraza ali mi posao nije dopustao da odem svaki dan da vidim kako stoje vec sam otisao svakih 7 dana i u tih 7 dana je bilo raspad sistema , gusjenice skoro sve pojele , a dobro hvala bogu ima podloge jos nekih 150 komada od samonikle visnje.

Dali netko moze da opise kako se radi cipiranje , u koje vreme , sta se naj vise gleda kod odabira i slicno , htio bi onda bar da tako probam da ih nakalemim , i dali se do jeseni stignu primiti i razviti da na jesen sadim na planirano mjesto ?
 
Poslednja izmena od urednika:
profesionalno se bavim vocnim sadnicama i nikada nisam kalemio tresnju na visnji,moj eje licno misljenje da je uspesnost takvog kalemljenja isto sto i pokusato da kalemis viljamovku na dunji ili jos gore krusku na jabuci,inace moj prijem na sadnicama je oko 99,9% na nekih 15-ak hiljada sadnica,bice slika za par dana
 
Miroljube ,svaka cast na sadnicama i prijemu! Ali ti si profesionalac, a ja , pa kandelabar ,oktopod ,mojalova i ostali smo amateri ( bez uvrede za neke), stim sto ja to i prvi put radim u zivotu.
E sad hteo bih da prokomentarisem jos necega , ali posto sam amater, verovatno je i moje komentarisanje amatersko.
Kalemljenje tresnje na visnji je moguce i prima se( koji postotak, neznam), ali koliko ja znam, problemi nastaju u kasnijem periodu razvica takve vocke, kao sto su bujna krosnja ,tanko stablo, nedugovecnost i sl.
 
ma dobri ste vi,vazno je da se trudite :) ima tu i tamo kojekakvih gresaka no sve je to sastavni deo zivota,samo ne dozvolite ako kalemite nesto da kalemite tek reda radi i cemu to kalemljenje tresnje da visnji,stvarno ne vidim poentu tog,molim vas objasnite mi cega dobrog ima tu sto nema u podlogama divlje tresnje,magrive,kolta,gisele ???
 
da bi odabrao pravu podlogu za tresnju potrebno je par stvari da razgranicis i resis
sto se tice podloga za tresnju koejk se koriste kod nas po nekom mom misljenju magriva i divlja tresnja su zakon,e sad tu dosta znaci i od tog sta hoces da radis i kako da radis sa zasadom
iskreno nisam pristalica kolta i gisele ( ne kazem da je to lose za onog kome se svidja ) i en odgovaram nikog da sadi to ako pozeli samo iznosim svoje misljenje da su divlja tresnja i magriva zakon za tresnje,mada to prepustam ljudima koji imaju komercijalne i velike zasade da iznesu svoje zakljucke
 
94. MAGRIVA

Prunus mahaleb,
porodica
Rosaceae
— ruže (rašeljka). Veći žbun ili omanjedrvo, do 5 m visine,

tako da nije iz porodice visanja vec ruza
kog ne mrzi moze i listati da pogleda ovde
http://www.scribd.com/doc/35916540/Samoniklo-bilje
zanimljivo ovde pise da su i divlje kruske iz porodice ruza
 
Magriva jeste iz roda ruže, ali je plod sitan i kiseo, više liči na višnju, a i afinitet je bolji sa višnjom nego sa trešnjom (ništa ne fali sa trešnjom, ali je sa višnjim ipak bolji) zato se u narodu neretko kaže "divlja višnja", to je izraz koji sam i ja čuo i prenosio a skroz je netačan.
 
Ja licno ne favorizujem tresnju na visnji, ali sam citao da je to moguca kombinacija. E sad kakve su karakteristike , neznam , ali mi se cini da ovde na temi ( ili u tresnji) je neko pisao da cak ima ( ili imao) i veci zasad upravo na podlozi visnja. Pa evo 1500 postova od 2008 pa treba proveriti koga interesuje.
Ja sam danas obisao moje kaleme ,i ponovo imam nove primitke, tako da mi je skor 21 od 43 , i nadam se jos. A u vezbaonici imam 17 od 28, znaci jos bolje.
Miroljube, oko mog vinograda i vocnjaka sve je zapusteno (stari vinogradi) tako da sam imao dosta prostora ,a i podloge( sljive ranke i dzanarike,tresnje ,visnje, glog) za vezbu. A vezbao sam, preseke ,sastavljanje ,uvijanje i sve drugo. Vezbao sam engleski spoj i rascep. E sad sta ce biti sa tim vockama, videcemo, mozda neke i prenesem ,na jesen kod mene, a mogu ostati tu gde jesu, pa ce se neko nekad iznenaditi i zasladiti
 
A gde se tu uklapaju veverice? :sta:
Ne znam da li bi se jos dodatno smanjila bujnost plemkinje kalemljenjem na visinu od 0.8-1 m (magriva - tresnja)?
 
Nazad
Vrh